Nie wiesz, kim jesteś

Tom 7 cyklu David Raker

Tim Weaver to osoba, po której mogłam się wiele spodziewać, bo jestem po lekturze kilku jego książek, niemniej, przy tej ostatniej pozycji udało mu się mocno mnie zaskoczyć.

„Nie wiesz, kim jesteś” to thriller, który można porównać do takich filmów, jak „Inni”, czy „Szósty zmysł”, w których finał odwraca znaczenie całej opowieści o 360 stopni.

Z początku wydaje nam się, że jest to historia podobna do setki innych, tego typu historii.

Emerytowany policjant, działający od jakiegoś czasu na własną rękę, szukając zaginionych ludzi, otrzymuje zlecenie od zapłakanej kobiety, która chce mu zlecić odnalezienie swojej siostry. Jak się okazuje Linda Korin była niegdyś dosyć popularną aktorką, grającą najpierw w filmach noir, czarno – białych klasykach, jakie niegdyś kręcono, a później w tanich, kręconych taśmowo horrorach.

I gdyby historia na tym się zakończyła, byłaby zdecydowanie bardzo prosta, schematyczna i nie wyróżniająca się niczym na tle innych takich książek.

Problem polega na tym, że tak nie jest. Choć nie jestem przekonana w tym wypadku, że jest to problem.

Rzeczywiście, wszystko wskazywało na to, że siostra Lindy, spotka się z siostrą w momencie, gdy detektyw ja odnajdzie. Tyle, że w tej historii każdy miał do odegrania swoją rolę. Grała nie tylko Linda, opowiadając mediom w trakcie udzielanych wywiadów, o szczęśliwym małżeństwie ze słynnym reżyserem. Nie to, żeby byli nieszczęśliwi, ale jak każde zdrowe małżeństwo, mieli przed sobą sporo sekretów. Grał i Robert Hosterlitz nie tylko wtedy, kiedy był w pracy. Odgrywał tez sceny przed dawnymi kolegami, którym próbował coś udowodnić i nagrać to na taśmie, żeby mieć dowód.

Grała i to całkiem nieźle siostra Lindy, łącząc się z detektywem z innych miejsc, niż na to wskazywał sygnał.

Grała zarówno spotkana na jego drodze Alex Cavarno jak i Saul Zeller. Grali wszyscy. Ale podobno każdy człowiek ma coś z aktora.

Robert Hosterlitz, niegdyś ceniony i nagradzany twórca, po uznaniu za komunistę zaczął kręcić taśmowo tanie horrory. Starał się wkładać w nie „serce” tylko w scenach, w których grała jego żona. Pozostałe kawałki taśmy były źle oświetlone i nagłośnione, a aktorzy, którzy w ich grali, przypominali Kukuły. Kręcił ich wiele w niedługich odstępach czasu.

A wszystko nie po to tak naprawdę, by kręcić filmy, tylko umieścić w nich inną historię, która było jego przyznaniem się do winy. Do zbrodni, w której mimowolnie brał udział. Nie przyznał się do przestępstwa, pozwalając, by skazano kogoś niewinnego i osadzono w celi śmierci.

Ale nie tylko. To również przyznanie się do winy, że mógł mieć inne życie, inną rodzinę i świadomie sam z niej zrezygnował, a później, wiedząc, że może nie starczyć mu czasu, starał się uporządkować wszystkie swoje sprawy.

W tym momencie tej historii bardzo blisko do „Pokuty”, choć tu narratorem nie jest główna bohaterka, która może nam opowiedzieć, jak być mogło i co naprawdę się stało.

Zostajemy wrzuceni w narrację trzecio osobową, co sprawia, że możemy przyjrzeć się większej ilości ludzi, by poznać opowiadaną przez autora historię z wielu punktów widzenia.

Ostatecznie nic nie jest takie, na jakie z początku wglądało. Najbardziej sympatyczni bohaterowie wydają się największymi oszustami, a nieprzyjazny morderca, to tak naprawdę zagubiony nieco chłopak o złotym sercu.

Zakończenie kompletnie zaskakuje. Nigdy bym się takiego nie spodziewała.

Książką jest naprawdę dobrą pozycją do przeczytania. Autor ma płynny styl, w którym człowiek od pierwszej chwili potrafi się zanurzyć i ciężko jest mu odłożyć książkę na półkę.

Choć to ponad pięćset stron, to czyta się to bardzo szybko.

Z pewnością jeszcze wrócę do tego autora i przeczytam coś nowego. Zachęcam do tego.

Informacje dodatkowe o Nie wiesz, kim jesteś:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2021-05-05
Tytuł oryginału: Broken Heart
Tłumaczenie: Łukasz Praski
Dodał/a opinię:

Zobacz opinie o książce Nie wiesz, kim jesteś

Kup książkę Nie wiesz, kim jesteś

Zanurzyć się w mrok
Tim Weaver0
Okładka ksiązki - Zanurzyć się w mrok

David Raker, bohater niezwykle klimatycznych thrillerów osadzonych we współczesnej Anglii, m.in. Ścigając umarłych i Zanurzyć się w mrok, był kiedyś dziennikarzem...

To, co zostaje
Tim Weaver 0
Okładka ksiązki - To, co zostaje

Kiedy wszystkie tropy się urywają… „To co zostaje”, Tim Weaver, tłumaczenie Lech Z. Żołędziowski Są takie śledztwa, które łamią...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;