Niewinny

"Prawda nie pomogła jeszcze nikomu".

Maya jest wyjątkowa. Ma okazję poznać kalifornijski wymiar sprawiedliwości z trzech perspektyw. Jako ławniczka w głośnej i kontrowersyjnej sprawie, jako prawniczka broniąca oskarżonych i w końcu jako podejrzana o morderstwo. Czy wiedząc jak funkcjonuje system zdecyduje się powiedzieć prawdę, czy przedstawić wersję wydarzeń dającą największe szanse na wygraną? Nawet jeśli miałaby się przyznać do morderstwa, którego nie popełniła?

Jej obecna, nieciekawa sytuacja jest pokłosiem głośnej przed dziesięcioma laty sprawy, w której nauczyciel podejrzany o zamordowanie nastoletniej uczennicy zostaje uniewinniony. Dodajmy, uniewinniony głosem Mai i stopniowo nakłanianych do zmiany zdania pozostałych ławników. Nikt z nich wówczas nie podejrzewał jakie konsekwencje przyniesie ich decyzja nie tylko uniewinnionemu mężczyźnie, ale i im samym.

Powieść pokazuje specyfikę amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości, w którym teoria jest daleka od praktyki i prozy życia, odziera też ze złudzeń dotyczących sprawiedliwości i uczciwości. Tu liczą się niuanse, kwestie formalne i dar przekonywania. Tu "wyrok nie ma nic wspólnego z prawdą".

Poruszamy się w dwóch płaszczyznach czasowych poznając kulisy kontrowersyjnej sprawy Bobby’ego Nocka i postać każdego z ławników, jak i obecne postępowanie przeciwko Mai. Trzeba przyznać, że autor świetnie wykreował każdą z postaci, czyniąc z nich bohaterów z krwi i kości, z których każdy skrywa coś bardziej, lub mniej mrocznego.

Powieść daje wiele tematów do przemyśleń fundując jednocześnie czytelnikowi emocjonalny rollercoster. Bo czy "lepiej puścić wolno dziesięciu winnych niż niesłusznie skazać niewinnego"? Cokolwiek nie postanowimy opinia publiczna i tak wyda swój własny werdykt.

Lektura „Niewinnego” była dla mnie ogromną przyjemnością i mimo gabarytów, nie sposób było się od niej oderwać do ostatniej strony.

Informacje dodatkowe o Niewinny:

Kup książkę Niewinny

Sherlockista
Graham Moore0
Okładka ksiązki - Sherlockista

Jaką tajemnicę kryją zapiski z przeszłości? W grudniu 1893 roku londyńscy miłośnicy Sherlocka Holmesa z niecierpliwością otworzyli egzemplarze magazynu...

Ostatnie dni mroku
Graham Moore0
Okładka ksiązki - Ostatnie dni mroku

Tytani rewolucji przemysłowej i wielka bitwa o elektrodolary Nowy Jork, rok 1888. Cud elektryczności powoli rozjaśnia mrok wielkiego miasta. Thomas...