O jedno cię proszę

Jaka byłaby Wasza pierwsza reakcja gdyby Wasz mąż nagle zniknął pozostawiając torbę pieniędzy niewiadomego pochodzenia oraz enigmatyczny liścik „Chroń ją” odnoszący się do jego córki? Drążylibyście sprawę, wyciągając z przeszłości niepokojące sekrety, czy może spakowalibyście torbę najpotrzebniejszych rzeczy i uciekali gdzie pieprz rośnie? Ja spełniając prośbę męża, wybrałabym tę drugą opcję, najbezpieczniejszą dla dziecka.

Jednak gdyby każdy tak postąpił nie byłoby tego thrillera, który choć momentami wydaje się nieco oderwany od rzeczywistości okazał się dobrą rozrywką. Bo Hannah inaczej rozumie zapewnienie bezpieczeństwa swojej pasierbicy. Uważa, że tylko odkrycie przeszłości jej męża, który wiele zataił przed nimi obiema uwolni ją od czającego się zagrożenia. Prócz nieco przerysowanego wątku głównego zakończonego heroicznym czynem, w fabułę bardzo zgrabnie został wpleciony wątek przeszłości Hannah, tłumaczący choć częściowo jej nie zawsze racjonalne zachowanie i odwagę graniczącą z głupotą.

Postać jej dziadka, który zaszczepił w porzuconej przez matkę dziewczynce miłość do wydobywania piękna z drewna oraz trudna i ewoluująca relacja Hannah z jej nastoletnią pasierbicą dodają książce głębszego wymiaru. Zakończenie wywołało uśmiech na mojej twarzy, ale też przyniosło przekonanie, że moje decyzje byłyby zupełnie inne. Czy lepsze? Trudno powiedzieć.

Niemniej tak jak wspomniałam, ta trudna historia rodzinna spleciona z tajemnic i kłamstw okazała się dobrą rozrywką dzięki lekkiemu stylowi autorki, przenikaniu teraźniejszości retrospekcjami z bliższej i dalszej przeszłości oraz krótkim rozdziałom, które nadawały książce wciągającego rytmu. Czy jednak zasługuje na tytuł bestsellera i wszystkie zachwyty pod jej adresem? Jak zawsze jest to kwestia gustu, więc musicie ocenić sami.

Informacje dodatkowe o O jedno cię proszę:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2022-05-18
ISBN: 9788367262095
Tytuł oryginału: The Last Thing He Told Me
Tłumaczenie: Ewa Penksyk-Kluczkowska
Dodał/a opinię: czytanienaplatan

Tagi: Thrillery i suspens

Zobacz opinie o książce O jedno cię proszę

Kup książkę O jedno cię proszę

O to właśnie chodzi z dobrem i złem. Nie różnią się tak bardzo - i często zaczynają się w tym samym miejscu, od pragnienia, żeby coś się zmieniło.

Adwokat, w każdym razie dobry adwokat, nigdy nie próbuje nikogo do niczego przekonać. Wręcz przeciwnie. Przypomina wszystkim, że niczego nie wiedzą na pewno.

Dom z moich marzeń
Laura Dave0
Okładka ksiązki - Dom z moich marzeń

„Rzymskie wakacje” to piękny film o miłości uwielbiany przez miliony kobiet. Dla Annie Adams jest jednak zwiastunem katastrofy. Każdy seans...

Party rozwodowe
Laura Dave0
Okładka ksiązki - Party rozwodowe

Gwyn przygotowuje się do rozwodu. Wciąż jednak nie może pogodzić się z faktem, że jej długoletni związek się skończył. Rozwód ogłasza z mężem podczas uroczystości...