Obcy chłopiec

Już wiem, że każda powieść Alex Dahl jest gwarancją silnych emocji, a „Obcy chłopiec” to kolejny szokujący thriller psychologiczny, którym autorka dosłownie zwaliła mnie z nóg. Ukazuje dwa totalnie odmienne światy, dwie zupełnie różne kobiety wyłaniające się z opowieści o tajemniczym chłopcu z ukrytą przeszłością. W jaki sposób drogi dobrze sytuowanej Cecilii przecinają się z tymi, którymi podąża pogrążona w nałogu narkotykowym Anni?

Autorka od samego początku gra na emocjach czytelnika. Trudno przejść obojętnie obok porzuconego, pogubionego i złaknionego odrobiny ciepła ośmiolatka. Jednak Cecilia, pod której opiekę chłopiec trafia, obawia się, że jego obecność zakłóci budowaną przez nią pieczołowicie harmonię jej rodziny. A może bardziej chodzi o demony przeszłości, które budzą się na jego widok?

Czy jej życie jest jedynie idealną wydmuszką na pokaz? Jak daleko się posunie, by zachować to wszystko, na co tak ciężko pracowała, do czego dążyła przez lata? I kto tak naprawdę skrywa klucz do rozwiązania zagadki przeszłości chłopca, on sam, czy Cecilia?

Narracja pierwszoosobowa zarówno z perspektywy Cecilii, jak i małego Tobiasa przerywana jest kartami z dziennika narkomanki Anni. Każda z tych historii porusza w inny sposób, trąca inne struny, jednak to postać Cecilii okazuje się najbardziej złożona i z pewnością nie budzi pozytywnych emocji. Ta na pozór idealna żona i matka wielokrotnie szokuje swoją obłudą, wyrachowaniem i bezwzględnością.

Sposób prowadzenia fabuły od początku budzi niepokój i pytania, na które nie ma odpowiedzi i gdy w pewnym momencie wszystkie elementy układanki wskakują na swoje miejsce, napięcie nie słabnie, a oczekiwanie na to jak zakończy się ta historia jest niemal bolesne.

Tu nikt nie jest jednowymiarowy i łatwy w ocenie. Niemal każdy z bohaterów ujawnia swoje najgorsze, zwierzęce instynkty, a zderzenie dwóch światów, luksusowego z pełnym nędzy i przemocy razi kontrastem. Gdzie w tym wszystkim jest chłopiec, który zadając sobie ból krzyczy o pomoc? Sprawdźcie sami!

Informacje dodatkowe o Obcy chłopiec:

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2022-08-10
Tytuł oryginału: The Boy at the Door
Dodał/a opinię: czytanienaplatan

Tagi: Literatura kryminalna i detektywistyczna

Zobacz opinie o książce Obcy chłopiec

Kup książkę Obcy chłopiec

Po jej odejściu
Alex Dahl0
Okładka ksiązki - Po jej odejściu

Liv mieszka w Sandefjord w Norwegii. Jest zwyczajną, samotną matką, która próbuje wiązać koniec z końcem. Nigdy nie powiedziała synowi o sekretach, które...

Perfekcyjna rodzina
Alex Dahl0
Okładka ksiązki - Perfekcyjna rodzina

JEJ CÓRECZKA MIAŁA PIERWSZY RAZ W ŻYCIU NOCOWAĆ U KOLEŻANKI. DZIECIĘCA ZABAWA ZMIENIŁA SIĘ JEDNAK W TRAGEDIĘ... Lucia Blix po szkole poszła się...