Oblicza Księżyca

Książka, która zawiera tyle emocji, że nie sposób przejść obok niej obojętnie. Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki, ale zdecydowanie nie było ostatnim. Koniecznie chcę sięgnąćpo inne tytuły autorki.
Sięgając po "Oblicza księżyca" spodziewałam się lekkiej i być może nieco fantastycznej książki, która niekoniecznie musiałaby przypaść mi do gustu. Nic bardziej mylnego, a gdy już zaczęłam czytać zwyczajnie nie mogłam się od niej oderwać.
Szczerze muszę przyznać, że od zawsze lubiłam wartościową, choć bardzo trudną literaturę, która porusza tematy skomplikowanego życia kobiet w Indiach, gdzie traktowane są przedmiotowo i często pozbawiane są wszelkich praw. Nie są to ksiązki lekkie i przyjemne, ale zdecydowanie wartne poświęcenia im czasu.
Ranya to skromna, ułożona kobieta, której małżeństwo zostaje zaaranżowane. Nie jest to odosobniony przypadek w Indiach, gdyż do większości małżeństw tam dochodzi właśnie w ten sposób. Na męża rodzina wybiera jej Mohita, którego znała jeszcze z czasów szkolnych. To przystojny mężczyzna, który podobał się wszystkim kobietom, jednak na nią nie zwracał nigdy uwagi. Ranya zadowolona, że darzy go uczuciem i będzie mogła stworzyć z nim szczęśliwe małżeństwo szybko jednak przeżywa największe w swoim życiu rozczarowanie. Już w noc poślubną świeżo upieczony małżonek pokazuje swojej żonie prawdziwe oblicze, które nie ma nic wspólnego z wyobrażeniem małżonki o Mohicie. On poślubiuł kobietę wyłącznie z względów materialnych i w żaden sposób nie zamierza się z tym kryć. Szcerze nienawidzi swojej żony, co podkreśla na każdym kroku czynem, gestem i słowem. Poniża kobietę, znęca się nad nią zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Ranya przeżywa najgorsze chwile swojego życia, doznaje wielu uszczerbków i upokorzeń, o których już nigdy nie będzie mogła zapomnieć.
Książka, która pokazuje okrutne traktowanie kobiet, przedmiotowość i władczość mężczyzn. Ranya chcąc uniknąć skandalu pozwalała mężowi na takie traktowanie, jednak wszystko zmienia się, gdy dochodzi do wypadku, z którego kobietę ratuje lekarz, Aman. To właśnie wtedy dostaje ona od losu szansę, którą postanawia wykorzystać.
Jest to niezwykle intrygująca historia, która wzbudziła we mnie wiele emocji. Nie potrafię pogodzić się z takim traktowaniem kobiet w dzisiejszych czasach, jest to dla mnie kompletnie niezrozumiałe. Niestety takie sytuacje jednak mają miejsce.
Podczas lektury nie zabrakło wybuchów złości, momentów załamania, łez, ale również zdarzały się chwile, gdy stwierdzałam "bardzo dobrze, pokaż na co Cię stać". Książka, którą warto przeczytać, zapamiętać i z pewnością polecać!

Informacje dodatkowe o Oblicza Księżyca :

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2021-10-18
Dodał/a opinię: Małgorzata Styczeń

Zobacz opinie o książce Oblicza Księżyca

Kup książkę Oblicza Księżyca

Pod jemiołą i liśćmi mango
Nina Nirali0
Okładka ksiązki - Pod jemiołą i liśćmi mango

Historia spotkania dwóch różnych światów, dwóch kultur, dwóch różnych serc, pragnień i oczekiwań. Czy...

Kiedy znów się spotkamy
Nina Nirali0
Okładka ksiązki - Kiedy znów się spotkamy

Przypadek sprawił, że ich drogi się przecięły.Jedna noc sprawiła, że zostali razem na zawsze. Mijając się wśród tłumu ludzi na zatłoczonej ulicy...