Oblicze zła

Kilka ostatnich wieczorów upłynęło mi na lekturze Oblicze zła Mariusza Leszczyńskiego. Już od dawna chciałam przeczytać coś tego autora i w końcu się udało 😊

Bohaterką powieści jest mecenas Anna Klimczak. Pewnego dnia kobieta poznaje mężczyznę, który prosi ją o reprezentowanie w sądzie podczas błahej sprawy dotyczącej przekrętów w jego firmie. Niczego nieświadoma adwokatka podpisuje wiążące dokumenty, które przypieczętowują jej dalszy los. Od tej pory będzie tylko gorzej. Następujące po sobie dramatyczne wydarzenia zadadzą jej ogrom bólu i wyciągną na światło dzienne tajemnice z przeszłości jej rodziny. Sprawią, że człowieczeństwo Anny zostanie wystawione na próbę. Czy uda jej się wyjść z niej zwycięsko?

Sprawcą całego nieszczęścia jest Tomasz Sadowski. Ale czy tylko on? I tu pojawia się pytanie czy człowiek rodzi się z natury zły, czy też jego zachowanie determinują wydarzenia, które stają się jego udziałem? A może to inni ludzie, ich zachowanie, oczekiwania względem jednostki popychają ją do określonych czynów? Dlaczego człowiek dopuszcza się tak haniebnych rzeczy? Czy chęć zemsty jest wystarczającym powodem, by wyrządzić komuś krzywdę?

Pytania te oraz szereg im podobnych nasuwają się w czasie lektury powieści Leszczyńskiego. Autor skłania nas do refleksji nad naturą człowieka. Do tego serwuje nam świetnie skonstruowany thriller, który trzyma w napięciu do samego końca.

Czytając tę książkę zwróciłam też uwagę na szczególną drobiazgowość autora, który z detalami opisuje świat przedstawiony w powieści. Dzięki temu bez problemu możemy wyobrazić sobie poszczególne elementy budujące fikcyjną rzeczywistość.

Zakończenie książki było dla mnie niemałym zaskoczeniem. Zupełnie nie spodziewałam się takiego obrotu spraw. Jego wydźwięk otwiera pole do dyskusji nad moralnością człowieka i odpowiedzialnością za jego czyny.

Oblicze zła to wyjątkowo rozbudowana powieść, nad którą trzeba się zastanowić. Nie jest to prosta lektura lecz wymaga od czytelnika uwagi i skupienia.
Cieszę się, że mogłam ją przeczytać.

Moja ocena to 7/10.

Informacje dodatkowe o Oblicze zła:

Wydawnictwo: Lucky
Data wydania: 2021-02-10
Dodał/a opinię: Katarzyna Jabłońska

Zobacz opinie o książce Oblicze zła

Kup książkę Oblicze zła

Ludzkie zwierzę
Mariusz Leszczyński 0
Okładka ksiązki - Ludzkie zwierzę

Komisarz Paweł Wilk, doświadczony policjant wydziału kryminalnego, i aspirant Renata Mazur, dla której będzie to pierwsze śledztwo, rozpoczynają pracę...

Krocząc wśród cierni
Mariusz Leszczyński0
Okładka ksiązki - Krocząc wśród cierni

William, dwudziestotrzyletni syn Johna Baxtera, angielskiego biznesmena, mieszka koło Londynu w miasteczku Winchester, wiodąc frywolne życie bawidamka...