Odsiecz. Powieść historyczna z czasów piastowskich

Już przy pierwszych rozdziałach utwierdziłam się w przekonaniu, że ta książka, druga w serii, gdyż jest to kontynuacja Włóczni, zapowiada nie lada przygodę. Tym razem również wielkich rzeczy dokonują niezłomni bohaterowie, gruba śmiałków służących Bolesławowi Chrobremu przedstawieni w poprzednim tomie. Fakt, że kierunek, w jakim podążyła akcja powieści, sprawił, że ciekawość rozwoju właściwych (głównych) dla tego tytułu wydarzeń, wzrosła jeszcze bardziej.

Wątek podpisania traktatu pokojowego w Budziszynie między polskim władcą Bolesławem Chrobrym a cesarzem Henrykiem II stanowi jeden z licznych elementów prawdziwych wydarzeń. Jeśli chodzi o wydarzenia fikcyjne, są doskonale wykreowane, co wspólnie z faktami przekłada się na ciąg fascynujących splotów wypadków.

W Odsieczy znów mamy szansę zgłębić temat m.in. plemion połabskich, w którym autor z racji wykształcenia i imponującej wiedzy historycznej, orientuje się po mistrzowsku. W rezultacie opowieść jest bogata w detale, które uprzyjemniają lekturę. Dawne dzieje w takim wydaniu, opisane w przystępnym stylu, ale nie pozbawione właściwych sobie cech (słownictwo, które wyraźnie wskazuje na przeszłość, imiona bohaterów, ich obyczaje, stroje, zajęcia, poglądy) mogą bez najmniejszego problemu konkurować z powieściami z innych (być może chętniej czytanych) gatunków i czytelnik z całą pewnością będzie miał tak w trakcie, jak i po lekturze mnóstwo powodów do zadowolenia.

Zawartość książki -poza fabułą -od czysto praktycznej strony jest in plus, więc nie było żadnych obaw odnośnie występujących postaci historycznych i fikcyjnych ani tych, związanych z miejscem akcji, bo mapka znacznie pomaga "się odnaleźć" w trakcie czytania. Nie mogłabym nie wspomnieć o zjawiskowej okładce, która doskonale odzwierciedla to co wewnątrz.

Uważam, że cykl „Powieść piastowska z czasów historycznych" rozpoczął się niezwykle ciekawie i niewątpliwie autor rozbudził apetyt na więcej.

Informacje dodatkowe o Odsiecz. Powieść historyczna z czasów piastowskich:

Kup książkę Odsiecz. Powieść historyczna z czasów piastowskich

Włócznia
Robert F. Barkowski0
Okładka ksiązki - Włócznia

Fascynująca, pełna przygód opowieść o wierności, waleczności i męstwie. Władca Polski Bolesław Chrobry i cesarz niemiecki Henryk II zmagają się w toczonej...

Crotone 982
Robert F. Barkowski0
Okładka ksiązki - Crotone 982

Największa bitwa X wieku średniowiecznej Europy rozegrała się 15 lipca 982 na południu Włoch, na równinie leżącej na przylądku Capo Colonna, niedaleko...