Ogrzyca i dzieci

„Dobra nie da się zmierzyć, dobro jest czymś więcej. Im więcej się go daje, tym więcej się go ma, i jest to najlepszy rodzaj magii”.

Wdoligłaźno było urokliwym miasteczkiem, aż do dnia, w którym wybuchł pożar i zniszczył bibliotekę, a później szkołę. Od tego momentu zaczęło ono chylić się ku upadkowi. Nękane było przez susze i powodzie, a mieszkańcy zamknęli swoje domy dla sąsiadów i serca dla potrzebujących. Zapatrzeni byli jedynie w burmistrza, osobę, która pojawiła się znikąd, i która twierdziła, że „uwolniła” miasteczko od groźnego smoka (którego nikt nie widział na oczy).

Na obrzeżach miasteczka zamieszkała Ogrzyca, która żyła w otoczeniu zwierząt. To ona przygotowywała smakołyki i pod osłoną nocy zostawiała je pod drzwiami mieszkańców. To dzięki niej z głodu nie umarły dzieci z miejscowego sierocińca.

To tym najmniejszym dane było słyszeć i widzieć dużo, ale nie dane było tego zrozumieć. Rozmowy z opiekunami niewiele wyjaśniały, ponieważ dorośli zapatrzeni byli w burmistrza. Dzieci wiedziały, że jedzenia jest coraz mniej, a potrzeby ich rosną. Pewnego dnia jedna z sierot zniknęła… Kto porwał dziecko? Czy aby na pewno Ogrzyca jak uważają dorośli?

Opisana historia pokazuje, że jest dobro i zło, mądrość i głupota, empatia i obojętność oraz bezinteresowna pomoc i egoizm. Ukazuje ona jak łatwo zostać zmanipulowanym, bo „wiedzę można wykorzystać w niegodziwym celu” oraz jak czyste są serca i umysły dzieci. Ona pokazuje, że „nieprawdopodobne nie znaczy wcale: niemożliwe”, że „wszystko smakuje lepiej, gdy można się tym podzielić”, że nie wszystko jest takie, jak nam się wydaje.

„Nasze oczy nieustannie nas zwodzą! Jeśli chcemy dowiedzieć się czegoś na pewno, musimy używać umysłu, Kiedy zaś pragniemy się dowiedzieć, co jest najważniejsze, musimy patrzeć sercem."

Jednocześnie „wystarczy jedna osoba z odrobiną chęci i zdolnością przekonywania, by wywołać lawinę dobrych uczynków”.

Dzisiejsze czasy, moim zdaniem, sprzyjają Burmistrzom. A kim ja jestem – Ogrzycą czy Burmistrzem? Książka daje do myślenia, jest okazją do przeanalizowania naszej rzeczywistości i przewartościowania swojego życia.

Dobro należy w dzisiejszych czasach promować. Polecam.

Informacje dodatkowe o Ogrzyca i dzieci:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2022-10-12
Tytuł oryginału: The Ogress and the Orphans
Dodał/a opinię: BOOKSARE_MYPASSI

Tagi: Fantasy dla dzieci i młodzieży

Zobacz opinie o książce Ogrzyca i dzieci

Kup książkę Ogrzyca i dzieci

Straszliwe młode damy i inne osobliwe historie
Kelly Barnhill0
Okładka ksiązki - Straszliwe młode damy i inne osobliwe historie

Bestseller ,,New York Timesa"! Mistrzowski zbiór nawiedzonych, magicznych opowieści pióra Kelly Barnhill, autorki Dziewczynki, która wypiła księżyc oraz...

Syn wiedźmy
Kelly Barnhill0
Okładka ksiązki - Syn wiedźmy

Kelly Barnhill, autorka bestsellerowej Dziewczynki, która wypiła księżyc, powraca z książką pełną przygody i magii. Syn wiedźmy to piękna klasyczna...