Ostatni taki szczyt. Jak zdobyto Kanczendzongę

Kanczendzonga to jeden z najniebezpieczniejszych szczytów górskich i trzeci co do wysokości szczyt Ziemi. Położony jest w Himalajach na granicy Indii i Nepalu.  Dzięki swojej niedostępności i trudności jego zdobycia jest to zdecydowanie jeden z mniej popularnych szczytów.

Książka Micka Confrey’a pokazuje nam jak od roku 1905 zaledwie  cztery wyprawy zdecydowały się na zdobywanie tego szczytu. Życie straciło przy tym dziewięć osób. Jednak nie od dziś wiadomo, że to, co najmniej dostępne kusi najbardziej. Dlatego piąta z kolei ekspedycja zdecydowała się spróbować po raz kolejny w roku 1955 zdobyć Kanczendzongę. Mimo wielu przeciwności, niekorzystnych warunków oraz śmierci jednego z Szerpów udało się stanąć na wierzchołku dwóm dwuosobowym zespołom, co zdecydowanie było nie lada wyczynem.

W pozycji tej krok po kroku dowiadujemy się jak wyglądały wszystkie ekspedycje, aż do tej, która zakończyła się sukcesem. Możemy sobie porównać i zagłębić się, w jaki sposób działała każda z tych grup, czy uczyli się na błędach poprzedników, a dodać należy, że dysponowano wtedy tylko nielicznymi i subiektywnymi zapiskami oraz pamiętnikami uczestników, czy też kierowników tych wypraw, co niewątpliwie utrudniało wszelką analizę.

Autor jednak nie kończy swojej pozycji od razu po zdobyciu szczytu. Opowiada i ukazuje również dalszą historię. Jakie było zainteresowanie mediów, co działo się później, jak podeszły do tego kolejne ekspedycje (kolejna zdecydowała się wyruszyć na Kanczendzongę dopiero po 18 latach).

Możemy również poznać dalsze losy wszystkich członków wcześniejszych ekspedycji, co w moim odczuciu również było bardzo ciekawe. Wielu z nich zajęło się zupełnie czymś innym, ale wspinaczka nadal zajmowała ważne miejsce w ich sercach i życiu.

Dla mnie ta pozycja to konkretna opowieść podparta wieloma źródłami. Uważam, że autor włożył naprawdę ogrom pracy, aby przedstawić całą historię w jak najbardziej rzetelny sposób. Była to niewątpliwie piękna wędrówka razem z himalaistami na sam szczyt Kanczendzongi i niezapomniana przygoda.

Bardzo dziękuję wydawnictwu za egzemplarz do recenzji.

Informacje dodatkowe o Ostatni taki szczyt. Jak zdobyto Kanczendzongę:

Wydawnictwo: Illuminatio
Data wydania: 2021-05-19
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
Tytuł oryginału: The Last Great Mountain. The First Ascent of Kangchenjunga
Tłumaczenie: Robert J. Szmidt
Dodał/a opinię: Anna Kubera

Tagi: Wspinaczka i wycieczki po górach bóg

Zobacz opinie o książce Ostatni taki szczyt. Jak zdobyto Kanczendzongę

Kup książkę Ostatni taki szczyt. Jak zdobyto Kanczendzongę

Duchy K2. Epicka historia zdobycia szczytu
Mick Conefrey0
Okładka ksiązki - Duchy K2. Epicka historia zdobycia szczytu

K2 - bezimienna góra, która cieszy się ponurą sławą. Wznoszący się na 8611 metrów n.p.m. szczyt budzi wśród ludzi gór...