Pamiętnik księżniczki

„Pamiętnik Księżniczki” to opowieść, która przyciąga swoją lekkością i humorystycznym stylem narracji, mimo upływu wielu lat od jej pierwszej premiery. Historia Mii, która nagle dowiaduje się, że jest księżniczką, nadal porusza serca czytelników w różnym wieku. Poruszyła też moje, chociaż mimo wielu lat, które minęły od czasu, kiedy pierwszy raz poznałam tę historię, nadal całkiem dobrze ją pamiętam. Mam do tej książki stale ogromny sentyment, mnóstwo razy widziałam też ekranizację, a mimo to ta opowieść mi się nie nudzi. Chętnie odświeżyłam ją sobie z nowej, przepięknie wydanej wersji.

Książka opowiada o niepozornym życiu czternastoletniej dziewczyny, która nagle staje się następczynią tronu niewielkiego europejskiego państwa. Mia, pełna uroku i naturalnej naiwności, wiedzie codzienne życie nastolatki, które z dnia na dzień mocno się komplikuje za sprawą ojca dziewczyny, który jest księciem Genovii. Co automatycznie oznacza, że Mia nagle zostaje księżniczką. I musi spróbować jakoś odnaleźć się w nowej dla siebie rzeczywistości. Wychodzi jej to z różnym skutkiem, co możemy śledzić w powieści.

Świat Mii został opisany w formie pamiętnika, a to sprawia, że czytelnik może lepiej zrozumieć jej emocje, rozterki i przemyślenia. Chociaż książka ma już swoje lata, uważam, że udało jej się przetrwać próbę czasu. Nadal porusza tematy uniwersalne dla dorastającej młodzieży, takie jak pierwsze uczucia, problemy szkolne czy zmiany w życiu. Opowieść Mii, jej zmagania z rolą księżniczki, ale też codzienne kłopoty z matematyką czy niezrozumienie świata dorosłych są elementami, które mimo upływu czasu są tak samo aktualne i nadal potrafią trafić do młodego czytelnika. To opowieść o dorastaniu, poszukiwaniu własnego ja, zmaganiu się z nagłymi życiowymi zmianami, czyli o tym wszystkim, z czym człowiek musi się zmagać, niezależnie od tego, w jakich czasach dorasta. Elementy popkultury z tamtego okresu, jak chociażby „Buffy, postrach wampirów” (miło było wrócić chociaż we wspomnieniach do niektórych z nich) mogą być obce młodszym czytelnikom, jednak emocje, konflikty wewnętrzne i przeżycia bohaterki, a także przesłanie opowieści są w dalszym ciągu ponadczasowe. Humor i lekkość, z jaką autorka opowiada historię Mii sprawiają, że nawet starsi czytelnicy mogą znaleźć w niej wiele radości i rozrywki.

Mia jest postacią bardzo realną, pełną wątpliwości, niepewności, ale też pełną wdzięku i uroku, co sprawia, że czytelnicy łatwo mogą z nią się utożsamić. Jej pamiętnik pozwala nam zajrzeć głębiej w jej życie, uczucia i zmagania z nową rolą, którą nagle ma pełnić. To przez jej pryzmat poznajemy świat królewskich zasad i obowiązków. Inni bohaterowie powieści są równie dobrze wykreowani. Matka Mii, szalona artystka, stanowi kontrast dla królewskiego świata, do którego nagle trafia Mia. Przyjaciółka księżniczki to również niezwykle barwna postać, która dodaje tej opowieści dynamiki, różnorodności i humoru. Autorka w intrygujący sposób połączyła świat codziennych, młodzieńczych problemów z realiami życia książęcej rodziny. Kontrast między życiem codziennym a królewskim światem jest zgrabnie przedstawiony, dając czytelnikowi szansę na odkrywanie obu tych sfer równocześnie.

„Pamiętnik Księżniczki” to historia, która wciąż zachwyca, choć powieść ma już swoje lata. To książka, która przywoła sentymentalne wspomnienia u wszystkich, którzy czytali ją w młodości, ale też dostarczy radości i emocji młodszym czytelnikom, którzy poznają czternastolatkę i jej przygody po raz pierwszy. Ta pełna humoru, ciepła, zabawna i wartościowa opowieść o dorastaniu sprawi, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Z całego serca polecam!

Informacje dodatkowe o Pamiętnik księżniczki:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2024-01-09
Kategoria: Dla młodzieży
Tytuł oryginału: The Princess Diaries
Dodał/a opinię: maitiri_books

Zobacz opinie o książce Pamiętnik księżniczki

Kup książkę Pamiętnik księżniczki

Główna Rola
Meg Cabot0
Okładka ksiązki - Główna Rola

Wszystkie dziewczynki z klasy marzą o roli księżniczki w szkolnej sztuce. Ally też. Ale spotyka ją gorzki zawód: dostaje rolę złej królowej...

Magiczny pech
Meg Cabot0
Okładka ksiązki - Magiczny pech

Szesnastoletnią Maggie nieustannie prześladuje pech. Dziewczyna ma nadzieję, że wyjazd do ciotki do Nowego Jorku pomoże jej uwolnić się od niego. Jednak...