Pan Kamienia Wschodu

Tom 2 cyklu Mistrz Gry

Drugi tom jest bezpośrednią kontynuacją poprzedniej części. Nie ma dużego przeskoku czasowego w tej historii, a właściwie nie ma go w ogóle, co dla mnie jest plusem. Bo bez przeskoków czasowych lepiej odnajduję się w opowieści. Tym razem i tak byłam w komfortowej sytuacji, bo czytałam drugą część prawie od razu po pierwszej, dlatego nie musiałam sobie przypominać, co działo się wcześniej.

W życiu Aline, głównej bohaterki powieści, zaszły zmiany, dość potężne zmiany. Dziewczyna – córka władcy Królestwa Żeglarzy popełniła błąd, którego nie wolno jej było popełnić. Sprzeniewierzyła się surowym zasadom Królestwa. Oskarżono ją o zdradę i aby chronić swoje (i nie tylko swoje) życie musiała uciekać.

Jestem w niemałym szoku, w jakim kierunku potoczyła się ta opowieść. Nadal serce mi się kraje z powodu Aline. Tego, w jakie tarapaty wpakowała autorka tę bohaterkę, jak bardzo skomplikowała jej życie. Czy takiego zwrotu w jej życiu i w tej opowieści się spodziewałam? Nie. Czy jestem z takiego obrotu spraw zadowolona? Owszem i to bardzo. Bo dzięki temu powieść jest żywa, pełna napięcia i niesłabnących emocji. Nie tylko dzieje się w tej części dużo więcej niż w poprzedniej, chociaż sądziłam, że to nie będzie możliwe, bo przecież pierwszy tom był niezwykle bogaty w wydarzenia. Przede wszystkim ta część jest zupełnie inna od poprzedniczki i to jest jej największa zaleta. Całkiem zmieniło się otoczenie, a przez to klimat, bo nagle znaleźliśmy się razem z bohaterką w odległej Północy, miejscu, które rządzi się jeszcze bardziej surowymi prawami niż Królestwo, z którego uciekła Aline. Jestem zachwycona różnorodnością świata przedstawionego w powieści. Jest z jednej strony różny od naszego, z drugiej bardzo podobny i dzięki temu z łatwością można odnieść opisane wydarzenia do naszej rzeczywistości. A jest co odnosić, bo autorka poruszyła na przykładzie praw Północy rozmaite, ważne społecznie kwestie, takie jak problem uprzedmiotowienia kobiet, wpływ religii na funkcjonowanie państwa, na jego politykę, przyzwolenie na bezwzględność mężczyzn wobec kobiet i używanie wobec nich siły. Polityki jest w tej części trochę więcej, kosztem rozbudowanego wątku romantycznego, który dominował w poprzednim tomie. Co nie znaczy, że nie ma w ogóle relacji damsko-męskich, nawet bardziej skomplikowanych niż te w poprzedniej części. Są, ale nieco odsunięte w cień. Bo tutaj, ze względu na fakt, że Aline musi mierzyć się z innymi wyzwaniami niż do tej pory i próbować jakoś odnaleźć się w nowej dla siebie roli, to właśnie te problemy plus niekończące się polityczne rozgrywki zaczynają odgrywać pierwsze skrzypce. Nie chcę za bardzo zdradzać, o co chodzi, żeby nie psuć niespodzianki, ale są to problemy, na które nikt po lekturze pierwszego tomu nie był przygotowany.

Bardzo cieszy mnie fakt, że książka jest tak zaskakująca. Do tego do samego końca nie wiadomo, komu zaufać, bo każdy skrywa jakąś tajemnicę i tak naprawdę na temat każdego zmieniamy zdanie co jakiś czas. Nie mamy też pojęcia, w jakim kierunku potoczy się akcja powieści, co trzyma nas w ciągłym napięciu. Akcja powieści nie jest tym razem równa. Powieść rozpoczyna się dość spektakularnie i akcja gna wtedy na złamanie karku, po czym w środku trochę się uspokaja, by pod koniec znów niesamowicie przyspieszyć i tak aż do niespodziewanego, oszałamiającego finału. Kreacje bohaterów na plus, chociaż to Aline jest postacią stworzoną w najbardziej przekonujący sposób. I ta bohaterka zdecydowanie daje się lubić. Bo chociaż jest twarda, odważna i nieustępliwa, ma chwile słabości, które pokazują, że jest zwykłym człowiekiem, który nie zawsze dobrze radzi sobie z wyzwaniami, jakie naszykował dla niej los. Ponadto bohaterka się zmienia. Uczy się siebie, wyciąga wnioski ze swoich błędów. I co najważniejsze, nie użala się nad sobą, tylko stale prze do przodu, walczy. Już nie tylko dla siebie. Na koniec dodam, że chociaż świat stworzony przez autorkę jest podobny do rzeczywistości, w której żyjemy, jest w tej części nawet więcej fantastycznych elementów niż w poprzedniczce. Wielbiciele fantastyki powinni być usatysfakcjonowani. Do tego magia w powieści jest nieoczywista, a elementy rzeczywiste, prawdopodobne i fantastyczne doskonale się w niej łączą, robiąc na czytelniku piorunujące wrażenie.

„Pan Kamienia Wschodu” to powieść przygodowa, ze względu na sceny seksu dla dorosłych czytelników, z elementami fantastycznymi rzecz jasna. Dobrze napisana, zajmująca, pełna akcji, napięcia i tajemnic do odkrycia. Z powodu retrospekcji, które przybliżają wydarzenia z poprzedniego tomu, można ją czytać jako osobą historię, ale po co, skoro można przeczytać obie książki. Sięgając od razu po kolejny tom, serdecznie Wam „Pana Kamienia Wchodu” polecam!

Informacje dodatkowe o Pan Kamienia Wschodu:

Kup książkę Pan Kamienia Wschodu

Gwiazda Północy, Gwiazda Południa
Joanna Lampka0
Okładka ksiązki - Gwiazda Północy, Gwiazda Południa

Nadmorska sceneria, nietuzinkowi bohaterzy i akcja niczym z najlepszych filmów sensacyjnych. Wstąp do alternatywnego, jednak nie tak odległego realiami...

Szwajcaria, czyli jak przeżyć między krowami a bankami. Bilet w jedną stronę
Joanna Lampka0
Okładka ksiązki - Szwajcaria, czyli jak przeżyć między krowami a bankami. Bilet w jedną stronę

Szwajcaria. Kraj niezawodnych zegarków, słynnych serów, wysokich gór i niskich podatków. Jego mieszkańcy wydają się nam chłodni...