Pianistka. Clara Schumann i muzyka miłości

Nosimy w sobie wiele uczuć, które chcemy, aby się spełniły, spełniamy i niekiedy żegnamy. Wielokrotnie przerastają to, o czym myśleliśmy i stają się nie, marzeniami, a przykrą rzeczywistością. Wtedy, jak mawiała moja babcia „jest płacz i zgrzytanie zębów”.

Pianistka.                                                                                                                                                                       Clara Schumann i muzyka miłości.                                                                                                                Beate Rygiert

Najpierw spełniała marzenia ojca, potem przeszła pod kuratelę męża, cały czas, broniąc swojego ja, tożsamości Clary. Tak niewiele o niej wiemy. Kobieta w świecie mężczyzn, krucha, filigranowa z ogromną pasją i talentem.

„Porównałabym muzykę do miłości!

Zdaje ból, gdy staje się zbyt piękna.

Czasami serce chce wyskoczyć z mojej piersi”.

Tak pisze pianistka w pamiętniku. Tym samym mamy obraz dwóch pragnień, muzyki i miłości. Tylko dwóch, albo aż. Wszyscy pragniemy miłości, nie uściślając ram tego uczucia. Widzimy światło i podążamy w jego stronę, a życie weryfikuje nasze dążenia do szczęśliwości własnymi niespodziankami. Takim zaskoczeniem było pojawienie się Johannesa Brahmsa i jego udział w codzienności artystki.

W czasach licealnych miałam parcie na czytanie biografii kobiet. Przewijały się znane nazwiska od aktorek po królowe, ale nie zawitała utalentowana panna Wieck. Może dlatego, że dopiero teraz jestem gotowa na odbieranie muzyki w jej wykonaniu i docenienie kunsztu, talentu i pracy.

Czytanie tej książki polecam wraz z cichym szumem muzyki, kołysaniem się do słów o wielkich namiętnościach ukrytych pod fałdami koronek i atłasów, w wielkich salach koncertowych, jak  i małych prywatnych koncertach dla wybranych.

Przedstawiam Clarę Schumann: kobietę , córkę, żonę, matkę, kochankę, artystkę.

Mam nadzieję, że zechcenie ją poznać i posłuchać.

Pamiętajmy „marzenia się nie spełniają, marzenia się spełnia”.

empikgo ebook

Kup książkę Pianistka. Clara Schumann i muzyka miłości

George Sand i język wolności
Beate Rygiert0
Okładka ksiązki - George Sand i język wolności

Historia ukochanej Fryderyka Chopina, kobiety, która łamała wszelkie konwencje. Paryż, 1831. Odrzuciwszy swoje arystokratyczne środowisko i zrezygnowawszy...

Za pierwszą kulisą
Mirosława Łukaszewicz