Plaga samobójców

Tom 1 cyklu Program

Pierwszy tom cyklu „Program” Suzanne Young pt. „Plaga samobójców” jest skierowany głownie do starszych czytelników, takich na przełomie ostatniej klasy podstawowej i liceum. Nie jestem więc podstawowym odbiorcą powieści. Mimo to, także ze względu na wykonywany zawód, zdecydowałam się go przeczytać. Widać w nim wyraźnie bardzo charakterystyczne cechy tekstu kierowanego do młodszego czytelnika.  Dużo miejsca poświęciła autorka poszukiwaniu przez główną bohaterkę, Sloane Bartslow, własnej tożsamości, ciągłego dążenia do akceptacji ze strony otoczenia, analizowania własnych działań, krok po kroku i bardzo dużo scen oraz rozmyślań Sloane nad jej życiem uczuciowym. Sloane bez przerwy analizuje swoje uczucia, pod jej analityczna lupę trafia każdy, kto się do niej odezwie, lub choćby pośle jej badawcze spojrzenie. Dziewczyna jest przy tym z jednej strony tak nieśmiała i zagubiona, z drugiej zaś, gdy przebywa ze swoim chłopakiem, Jamesem, zmienia się w kogoś zupełnie innego. Zaczepnego i chętnego do flirtu.

Sloane poznajemy w momencie, gdy jej życie przewraca się do góry nogami. Jej starszy brat, Brady, popełnia samobójstwo na jej oczach. Ani ona, ani jej chłopak, James, nie są w stanie temu zapobiec. Pojawia się podejrzenie, że być może był chory. Sloane i jej chłopak trafiają pod pilną obserwację. Agenci nie spuszczają ich z oka ani na chwilę. A to tylko pogarsza samopoczucie dziewczyny, która częściowo obwinia się za śmierć brata. Można powiedzieć, że przeżywa małe załamanie nerwowe. Jednak boi się publicznie okazywać uczucia, albo choćby płakać. Za to można trafić do placówki Programu.

Bo Sloane żyje w świecie, gdzie stworzono i wdrożono Program dla nastolatków, które stały się ofiarami grasującej na świecie epidemii i zachorowały. Zaczęły masowo popełniac samobójstwa. Wtedy specjalni agencji – siła, jeśli zaszła taka potrzeba – zabierali ich do jednej z placówek Programu, żeby mogli tam wyzdrowieć. Zdrowi wracali do dawnego życia. Nie byli już jednak sobą, bo w ramach terapii usunięto im przy pomocy specjalnych pigułek wszystkie wspomnienia, jakie mogły spowodować nawrót choroby.

Solane trafia w szpony Programu – zgłoszona do niego przez własną matkę, bardzo zaniepokojoną jej nietypowym zachowaniem – a stamtąd prosto do jednego z ośrodków. Udaje się jej przejść przez terapię, choć nie bezboleśnie i wychodzi na wolność. Wtedy odkrywa jednak, że nie wszystko jest tak, jak jej powiedziano. Choć w Ośrodku poznaje kogoś, Michaela Realma, który mógłby stać się dla niej kimś więcej, ostatecznie postanawiają zostać przyjaciółmi. Realm i jego ekipa, do której zalicza się dwóch jego najlepszych kolegów – Shepa i Dereka – a także Tabithy wciągali nowych do swojej gry. Najpierw w karty, a później w coś dużo poważniejszego. Co mogło mieć poważne konsekwencje.

Sloane po opuszczeniu zakładu próbuje poukładać na nowo swoje Zycie. Nie ma jednak wszystkich elementów, więc jest to prawie niemożliwe. Nie wiemy, jak dalej potoczą się jej losy, ale obiecała sobie, że na pewno nie wróci do placówki Programu.

Tom pierwszy kończy się jej ucieczką z Jamesem, z którym poznawali się, tak, jakby na nowo.

Autorka w swoim utworze używa języka typowego dla nastolatków. Nie stroni tez od odważnych, ocierających się o molestowanie seksualne scen. Jej pióro jest lekkie, a zdania dostosowane do wieku i możliwości czytelnika. Nie brak tu okazji do poznania uczuć poszczególnych bohaterów, ich rozterek miłosnych oraz życiowych wyborów na progu dorosłego życia.  Jedna bohaterka – dwóch zakochanych w niej chłopców.  Chwyt stary jak świat, ale ciągle się sprawdza. Nie sposób nie przejąć się losem głównej bohaterki, nawet wtedy, gdy jest się na to metrykalnie za starym.

Suzanne Young to nauczycielka z zawodu, a pisarka z powołania. Nie zawsze jednak w tej kolejności. Przeniosła się z Nowego Yorku do Arizony, żeby nie zamarznąć na śmierć. Jej książki, w tym seria o Programie, często znajdują się na liście bestsellerów New York Timesa.

Informacje dodatkowe o Plaga samobójców:

Tytuł oryginału: The Program
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Andrzej Goździkowski
Dodał/a opinię:

Zobacz opinie o książce Plaga samobójców

Kup książkę Plaga samobójców

Dzikie serca
Suzanne Young0
Okładka ksiązki - Dzikie serca

"Tkwię w mojej najgorszej wersji piekła" Znasz ten stan, kiedy twoje życie rozsypuje się na kawałki, a ty desperacko chwytasz się jakichś fragmentów...

Remedium
Suzanne Young0
Okładka ksiązki - Remedium

Czy można wcielać się w różne postaci, nie tracąc swojej własnej tożsamości? W świecie przed Programem… Siedemnastoletnia Quinlan McKee...