After. Płomień pod moją skórą

Tom 1 cyklu After

Powieść  Anny Todd pt. „Płomień pod moją skórą” można śmiało określić mianem „Zmierzchu” dla dorosłych. Nie znajdziemy tu wampirów, czy wilkołaków czy innych magicznych stworzeń rodem z prawdziwej baśni. Za to mamy tak klasyczny tandem: ona grzeczna dziewczynka z rozbitej rodziny, ubierająca się w wygodne, niczym nie odznaczające się cichy. I on niegrzeczny student, z wytatuowanym ciałem i kolczykiem w ustach, który potrafi się upić i zrobić scenę, choć jeśli być szczerym to do zrobienia sceny on alkoholu nie potrzebuje. Wystarczy, by ktoś, kogo bardzo nie lubi, wmieszał się w jego życie, lub choćby przychylniej spojrzał na jego nową dziewczynę. Obraca się w towarzystwie ludzi takich, jak on, którzy nie stronią od alkoholu, używek, imprez i przypadkowego weekendowego seksu. Kiedy ta grzeczna dziewczynka – Theressa nazywana Tessą, wpadnie na tak niegrzecznego chłopca, jakim jest Hardin, to wiadomo, że będzie gorąco.

Powieść nie jest napisana dla odbiorcy w określonym wieku, a przynajmniej ja nic takiego nie znalazłam,  za to film jest od szesnastego roku wzwyż. To powinno mi dać sporo do myślenia. Wzięłam jednak tą książkę całkowicie w ciemno, a kilka razy, po dokonaniu takiego wyboru, byłam bardzo zadowolona.

Przeciwnicy tej powieści twierdzą, że „promuje” ona niezdrowy układ, zła relację, która przez miliony fanów tej historii jest uważana za normalną, a nawet bardziej, niż pożądaną.

Cóż, nie twierdzę, że nie. I że jest to dobra historia, do której człowiek będzie chciał wracać. Jest w niej jednak coś takiego, niezwykłego, że „wpada” do głowy i już nie chce z niej wyjść. Zajmuje myśli i uczucia, zawraca głowę w najmniej odpowiedniej chwili, żeby o sobie przypomnieć.

Człowiek zaczyna tą historią żyć. Kibicuje jednej z najdziwniejszych par w historii, zastanawiając się jednocześnie, czy dla nich dwojga może się to dobrze skończyć? Czy są skazani na smutne zakończenie i składanie swojego świata na nowo z raz pękniętych odłamków?

Koniec tomu pierwszego dawał nadzieję, że coś dobrego może się wydarzyć między tym dwojgiem. Oboje, każde w innym sensie, odmienili własne życie dla tej drugiej osoby. Otworzyli się przed sobą, powierzyli lęki i tajemnice komuś innemu, co bardzo mocno zbliżyło ich do siebie.

Niestety, na ostatniej prostej okazuje się, że dla jednej ze stron była to tylko perfidna gra, mająca na celu wygrać zakład. Nietrudno się domyślić, że świat tej drugiej osoby całkowicie się załamał.

Wszystkie nadzieje, radości i chwile szczęścia obróciły się w niwecz. Lecz to dopiero, liczący sobie ponad sześćset stron, tom pierwszy. Kto wie, co się wydarzy w drugim, bo Hardin z pewnością tak łatwo nie odpuści. To nie jest ten typ człowieka.

Autorka, mając do pomocy cały sztab redaktorów i specjalistów, wzorowo „bawi” się wodzeniem czytelnika za nos, coraz bardziej angażując go w snutą przez siebie historię. Widać, że doskonale posługuje się „piórem”. Tworzenie postaci z krwi i kości nie sprawia jej żadnych trudności. Świetnie radzi tez sobie z opisywaniem wyglądu innych osób oraz ich otoczenia.

Rozdziały są krótkie, mają po kilka stron, ale to sprawia, że zdecydowanie szybciej się tę powieść czyta. Autorka poświęca sporo uwagi problemowi z alkoholem, który jak sama na to wskazuje, może zrujnować życie nawet wielopokoleniowej rodziny.

Anna Todd opublikowała swoją pierwszą powieść na wattpad, a zainteresowanie nią przerosło jej najśmielsze oczekiwania. Jak nietrudno się domyślić, jest wielbicielką „Pięćdziesięciu twarzy Greya”. Udziela się również w organizacji chroniącej młodych ludzi przed przemocą. Mieszka z mężem w Teksasie.

Informacje dodatkowe o After. Płomień pod moją skórą:

Kup książkę After. Płomień pod moją skórą

Ocal mnie
Anna Todd0
Okładka ksiązki - Ocal mnie

Tessa wybaczyła Hardinowi kłamstwo, a teraz sama ukrywa przed nim prawdę. Chce wykorzystać wielką szansę w karierze, ale wie, że to będzie cios dla jej...

Imagines
Anna Todd0
Okładka ksiązki - Imagines

Anna Todd, autorka bestsellerowej serii "After" w nowej książce! Fan fiction z Tobą w roli głównej! Selena Gomez, Zac Efron, Bracia Hemsworth, Emma...