Pochowajcie mnie pod podłogą

,,Pochowajcie mnie pod podłogą" to autobiograficzna książka rosyjskiego pisarza Pawła Sanajewa. Opowiada on w niej o czasie swego dzieciństwa, gdy był wychowywany przez dziadków. Ale cóż to za dzieciństwo! Z jednej strony babcia wykazywała się wobec niego miłością wykazując nadmierną troskę, a z drugiej nienawiścią lżąc chłopca i wyzywając go. Znamiennym jest przykład, gdy kobieta porównując wnuczka do zdolnej koleżanki stwierdza, że ,,jej gówno jest więcej warte od ciebie", a określenia ,,kretyn" używa zamiast jego imienia. ,,Baba" jest postacią tak wyrazistą i pełną sprzeczności, że staje się główną bohaterką opowieści i jednocześnie literackim antybohaterem. Gdzie natomiast są rodzice, którzy żyją? Dlaczego nie z nim? Czy matka go nie kocha? Tutaj nic nie jest jednoznaczne, bo charaktery postaci i relacje pomiędzy nimi są skomplikowane. Gdzie zatem jest tam miejsce dla dziecka? Jak ono ocenia i przeżywa tak trudną dla niego sytuację? I jak to możliwe, że wychowując się w takich warunkach wyrasta na zdolnego pisarza? Paweł Sanajew jest synem znanej rosyjskiej aktorki teatralnej i filmowej, a jego ojczymem był sławny aktor i reżyser. Z tego powodu książka jest w Rosji bardzo poczytna. Sądzę, że nie tylko dlatego, ponieważ jest bardzo dobrym studium psychologicznym bohaterów i świetnie napisana. ,,Pochowajcie mnie pod podłogą" porusza. Jest warta przeczytania. Polecam.

Informacje dodatkowe o Pochowajcie mnie pod podłogą:

Wydawnictwo: PIW
Data wydania: 2009-01-27
Liczba stron: 2008
Język oryginału: Rosyjski
Tłumaczenie: Izabela Korybut-Daszkiewicz
Dodał/a opinię: violabu

Zobacz opinie o książce Pochowajcie mnie pod podłogą

Kup książkę Pochowajcie mnie pod podłogą