Podróż po miłość 2. Maria

Malowniczy Krym, wraz z całym swoim niezwykłym pejzażem potężnych gór, rozciągających się dostojnie nad wzburzonym Morzem Czarnym, przepełniony wielokulturowym bogactwem dawnych zabytków, starych warowni, ruin starożytnych gmachów, stanowił od wieków obiekt międzynarodowych konfliktów. To właśnie o te reprezentacyjne tereny, toczono krwawe walki, które w efekcie przelały krew tysiąca walczących żołnierzy. Słynna wojna krymska, wywołana rosyjską ekspansją oraz bezwzględnym dążeniem do imperializmu, zaznaczyła się ponurym cieniem na kartach historii, pochłaniając za sobą ciała wielu niewinnych ludzi. Chyba nikomu nie trzeba przedstawiać bliżej, współczesnego konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, którego spór dotyczy właśnie tych malowniczych terenów. Niezwykły i dostojny krajobraz gór, przyciągał też jednak od wieków rzeszę turystów, pragnących wypocząć w ciszy krymskiego półwyspu.

To właśnie tutaj trafia główna bohaterka książki Doroty Ponińskiej "Podróż po miłość. Maria" - Emila Konarska, która po nagłej stracie męża, pragnie uwolnić się z ograniczającej ją stambulskiej rzeczywistości i z dala od dociekliwych teściów i przykrej codzienności przebywania w muzułmańskim haremie, rozpocząć nowe życie w malowniczej scenerii Teodezji. Kobieta otrzymuje bowiem niepowtarzalną szansę od zaprzyjaźnionego malarza marinisty - Iwana Ajwazowskiego, polegającej na prowadzeniu pensjonatu dla gości, którzy regularnie odwiedzają te przepiękny krymskie tereny. To właśnie w Teodezji, przychodzi też na świat jej jedyna córka- Maria, ostatnia spuścizna po zmarłym tureckim mężu.

Autorka przedstawia swoją historię dwutorowo, z perspektywy dwóch spokrewnionych kobiet: Emilii oraz jej córki Marii. Poprzez postać dorosłej Emilii, czytelnik poznaje burzliwe losy niezwykle odważnej kobiety, która poślubiając oddanego i wiernego muzułmanina, zaakceptowała tym samym, ograniczającą rzeczywistość życia w haremie. Konflikty zbrojne, które zrodziły się między Rosją a Turcją, zmusiły męża Emilii do udziału w wojnie, każąc i jej również, przedostać się na tereny prowadzonych walk i przyjąć rolę pielęgniarki wojennej, która na co dzień ma toczyć odważną walkę o życie tureckich żołnierzy. Wojenne zawierucha, która w końcu pochłonęła z sobą ciało jej ukochanego męża, skłania kobietę do natychmiastowego opuszczenia muzułmańskiej rodziny i zerwania dotkliwych ograniczeń. Obiecująca wizja wolności i życia w prawdziwym duchu chrześcijaństwa, przekonuje Emilię do szybkiej przeprowadzki na Krym, gdzie w zgodzie z wiarą katolicką, cieszy się w końcu należną jej swobodą.

Opowieść dorastającej córki Emilii - Marii, to przede wszystkim typowo młodzieńcze rozterki, w której prym wiedzie sprawa tożsamości narodowej i poszukiwania własnego miejsca na ziemi. Dziewczyna odkrywa rodzinną tajemnicę, która w niejasnym świetle stawia sprawę jej jestestwa oraz buduje szereg nieuniknionych pytań. Co decyduje o naszej przynależności narodowej? Miejsce zamieszkania, niosące za sobą migawkę magicznych wspomnień? Język i prezentowana ideologia, budująca naszą postawę wobec innych? Czy może, po prostu, płynąca w nas krew przodków? Dziewczyna, żyjąc od narodzin w ukochanej Rosji, jako córka Polki i tureckiego muzułmanina, musi stoczyć wewnętrzną walkę, która określi w końcu jej narodową przynależność.

Podczas lektury książki Doroty Ponińskiej, przyznam szczerze, że nie dopatrzyłam się żadnych znaczących uchybień, które miałyby wpływ na całościowy odbiór powieści. Wręcz przeciwnie. Niezwykle sugestywny i plastyczny język autorki, wręcz maluje przed nami żywy obraz magicznego krajobrazu Krymu, zaś połączenie niebanalnej fikcji literackiej z bogatymi wątkami historycznymi, które dotyczyły między innymi, bezwzględnych sporów między Rosjanami,Turkami i Tatarami oraz rewolucyjnych ruchów na terenie rosyjskiego imperium, stworzyły niezwykły powieściowy kolaż z baśniowym klimatem w tle, który na długo pozostaje w pamięci.

Informacje dodatkowe o Podróż po miłość 2. Maria:

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2014-05-21
Dodał/a opinię: kawusiaaa

Zobacz opinie o książce Podróż po miłość 2. Maria

Kup książkę Podróż po miłość 2. Maria

Romantyczni w Paryżu (audiobook)
Dorota Ponińska0
Okładka ksiązki - Romantyczni w Paryżu (audiobook)

Po upadku powstania listopadowego Maurycy, dawny filareta z Wilna, trafia do Awinionu. Jak sobie poradzi z tęsknotą za domem, biedą i niepewną przyszłością...

Sekrety pani pułkownikowej
Dorota Ponińska0
Okładka ksiązki - Sekrety pani pułkownikowej

Natalia, panna rzeźnikówna, przyjeżdża do Warszawy na pensję, by uczyć się dobrych manier i znaleźć męża z wyższych sfer. Dzięki urodzie i pieniądzom...