Polak

,,Polak’’ Coetzeego zaskakuje na wielu poziomach. Ta powieść aż kipi od szczegółów o losach dwójki głównych bohaterów, a wszystko to zamknięte jest w oszczędnej, mistrzowskiej formie. Autor numeruje fakty, wylicza okropności jakie Beatriz – 50-letnia kobieta, która poznaje polskiego chopinistę myśli, kiedy widzi go po raz pierwszy i razy kolejne. Odstręczało mnie to od niej, a jednocześnie czułam, że to ludzkie tak reagować na 70 latka deklarującego miłość. Właściwie nigdy wcześniej nie czytałam żadnej historii o uczuciu między dwójką dojrzałych osób starszych niż 40 lat. Nigdy też się nie zastanawiałam jak samotni starsi ludzie się poznają, jak ze sobą rozmawiają, jak wyglądają początki ich romansu, bo przecież jak widać romansują i przeżywają przygody, o których nigdy mają nie zapomnieć. Nigdy a więc do niedalekiej śmierci. Kiedy Witold umiera, Beatriz musi przewartościować nie tylko swoje uczucie i miłość Polaka, ale też zdecydować co poczynić z pozostawioną jej spuścizną. Ta książka to psychologiczna gra, która uruchamia tak wiele skojarzeń i myśli, że niemożliwością jest nie uznać jej za wybitną. Z całego serca polecam.

Informacje dodatkowe o Polak:

Wydawnictwo: Znak