Polska odwraca oczy

Zapewne sami przyznacie, że trudno zachować obojętność wobec reportaży tej niezwykłej autorki. Tym razem jest ich szesnaście.

Na wstępie dziennikarka postanowiła przyjrzeć się dziecięcemu szpitalowi psychiatrycznemu. Co tam się działo,  przechodzi ludzkie wyobrażenie. Zawiedli, krzywdzili ci, którzy powinni pomagać, leczyć.

Następny tekst traktuje o utajaniu  przez policję trudnych spraw związanych z morderstwami.

W książce zamieszczono również niepublikowaną dotąd rozmowę z  żoną Mariusza Trynkiewicza.

Trzeba zaznaczyć, że Justyna Kopińska ma talent. Sprawnie oddaje atmosferę grozy, cierpienia, przerażenia, bólu. Nie sposób być niewzruszonym, a jednak niektórzy potrafili. Motywem wspólnym u tej reporterki są: rażąca niesprawiedliwość, zaniedbania ze strony wymiaru sprawiedliwości. Kolejny raz: akceptacja, przyzwolenie na krzywdę, manipulacja, dewiacje.

Brak reakcji jest złem,  cicha zgoda na zachowania, które nie powinny mieć miejsca.

Milczenie i obojętność to największy egoizm, który krzywdzi najbardziej*.

Znów odwołam się do mojego ulubionego prezydenta USA, Johna F. Kennedy' ego: Jeśli ktoś wierzy w sprawiedliwość na świecie, ten jest źle poinformowany**.

Autorka jest dociekliwa, stara się nie przeoczyć żadnego szczegółu, nawet najdrobniejszego. Wykonała wręcz benedyktyńską, żmudną pracę.

Informacje dodatkowe o Polska odwraca oczy:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2017-05-08
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
Tłumaczenie: brak
Dodał/a opinię: LadyMakbet33

Tagi: Literatura faktu

Zobacz opinie o książce Polska odwraca oczy

Kup książkę Polska odwraca oczy

Współczesna wojna
Justyna Kopińska0
Okładka ksiązki - Współczesna wojna

Książka jednej z najczęściej nagradzanych polskich dziennikarek ,,Współczesną wojnę" rozpoczyna reportaż o najważniejszym konflikcie 2022 roku. To wynik...

Obłęd
Justyna Kopińska0
Okładka ksiązki - Obłęd

Do młodego reportera docierają przerażające pogłoski o koszmarze pacjentów jednego z polskich szpitali psychiatrycznych. Jedyną szansą na zweryfikowanie...