Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2015-04-22
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
Tłumaczenie: brak

O sprawie, zakończonej skazaniem siostry Bernadetty na więzienie, słyszeliśmy wszyscy. Ale jak to, co działo się w Ośrodku przez ponad trzydzieści lat, było w ogóle możliwe?

Czy gdyby nie koszmar bitych i molestowanych wychowanków - dzieci i dorosłych, normalnych i niepełnosprawnych umysłowo w wieku od czterech do trzydziestu czterech lat - doszłoby do morderstwa małego Mateusza? W lutym 2006 chłopiec został zgwałcony i zabity przez Tomasza, byłego wychowanka Ośrodka, ofiarę tamtejszej ,,pętli molestowania", bo Tomasz, zanim zaczął wykorzystywać chłopców, już jako kilkuletnie dziecko był gwałcony przez starszych wychowanków.

,,Czy Bóg wybaczy..." - opowiadająca z różnych stron historię koszmaru w Ośrodku, procesu z przesłuchaniami zastraszonych wychowanków - to przede wszystkim porażająca opowieść o przyzwoleniu. Głośnym i cichym. Jak to możliwe, że sprawy przez lata nie nagłośniły nauczycielki, widząc brudnych i pobitych uczniów, przychodzących z Ośrodka? Jak to możliwe, że kontroli nie sprawowało kuratorium, ale zakon?

Pytanie, czy Bóg wybaczy siostrze Scholastyce, Bernardetcie, Monice czy Patrycji, bijącej menażką do utraty przytomności i próba odpowiedzi na to, kim były i są owe kobiety, co spotkało je we wcześniejszym życiu, że stały się potworami oraz dlaczego za potwory wcale się nie uważały - to jeszcze inna sprawa...

Kup książkę Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?

Opinie o książce - Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?

Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2017-04-30, Ocena: 4, Przeczytałam, 250 ksiażek w 2017 roku, E-booki,
Dosyć wstrząsajaca ksiażka o zakonnicach prowadzących ośrodek dla sierot oraz dzieci z rodzin patologicznych. Straszne jest to, jak ich wychowankowie są traktowani. Pojawiają się nawet gwałty. I to wszystko dzieje się początkiem XXi wieku.
W tamtym roku miałam okazję przeczytać zbiór reportaży pani Justyny Kopińskiej- ,,Polska odwraca oczy", który korzystając z okazji bardzo polecam. W książce tej jeden tekst poświęcony był siostrze Bernadettcie i przyznam, że już wtedy po jego lekturze byłam wstrząśnięta tą historią. Gdy tylko dowiedziałam się, że wcześniej autorka wydała całą pozycję poświęconą tej sprawie postanowiłam po nią sięgnąć i zagłębić się w temat bardziej. Ośrodek wychowawczy w Zabrzu prowadzony przez siostry Boromeuszki wydawał się idealnym i bezpiecznym miejscem dla dzieci. Czy naprawdę tak było? Wszystko zaczęło się od zaginięcia, a jak później się okazało morderstwa 8 letniego Mateusza, którego dopuścili się Tomasz oraz Łukasz- byli wychowankowie z Ośrodka w Zabrzu. Następne było zgłoszenie nauczycielce przez jednego z podopiecznych sióstr gwałtów, których mieliby dopuszczać się na nim inni chłopcy z placówki. Machina ruszyła- kontrole, wizyty oraz wyczulony nos pani prokurator i policjantów sprawiły, że na światło dzienne wyszły przerażające rzeczy, które działy się za ścianami ośrodka. Jak dowiadujemy się z relacji byłych wychowanków ośrodka, cztery siostry: Scholastyka, Bernardetta, Monika i Patrycja zamiast obdarzać ich opieką oraz miłością, znęcały się nad nimi zarówno psychicznie jak i fizycznie. Wyzwiska, poniżanie, mówienie dzieciom, że nigdy nie wyrosną na porządnych ludzi, bicie do krwi, przykuwanie do kaloryferów, zamykanie w pokoju ze starszymi chłopcami i pozwalanie na gwałty to tylko część okropnych rzeczy, których dopuszczały się siostry zakonne. Najstraszniejsze jest w tej całej historii to, że przez tyle lat nikt nie reagował i nie zatrzymał horroru, który dział się za murami ośrodka. ,,Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?" nie jest lekką książką. Niestety historia, którą odważyła się opisać pani Justyna jest przerażająca, brutalna i wręcz trudno w nią uwierzyć. Zwierzenia ludzi, którym przyszło trafić pod skrzydła sióstr mocno oddziałują na czytelnika, wzbudzając w nim współczucie. Muszę przyznać, że autorka potrafi wywołać w czytelniku wiele emocji, chociaż sama historia, która niestety wydarzyła się naprawdę, a wiele osób o niej słyszało nawet w mediach już mocno oddziałuje na odbiorcę. Zachęcam do zapoznania się z tym reportażem, niech wstrząśnie Wami i uświadomi niektórym, że nie wszystko jest dobre i święte choć na takie wygląda.
Avatar użytkownika - bb01
bb01
Przeczytane:2017-02-10, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2017,
Ciężko mi pisać o tej książce jako książce. Dla mnie była ona doświadczeniem, uświadomieniem. Jedna z tych pozycji, po których przeczytaniu patrzymy w ścianę i myślimy. Myślimy o sytuacji wielu dzieci w domach dziecka, o których cierpieniu jeszcze nikt nie wie, myślimy o podejściu Polaków do osób pełniących funkcje sakralne, myślimy o bierności wielu ludzi, którzy mogą pomóc, ale odwracają wzrok i udają, że nie widzą. Justyna Kopińska stosuje prosty (nie mylić z banalnym) język i w klarowny sposób przedstawia wszystkie wydarzenia, które wiązały się z odkryciem tajemnicy domu dziecka prowadzonym przez siostrę Bernadetę. Tego oczekuje od reportażu - to ma być przyjemny w odbiorze i obficie informujący tekst. A pani Kopińska spełniła jego rolę. Co mnie najbardziej ruszyło w całej historii? Brak jakiegokolwiek żalu za popełnione uczynki ze strony s. Bernadety, która do samego końca była przekonana o słuszności swoich decyzji, zadawanych ciosów, sądzonego jadu. A także liczba osób, które wyszły z placówki i z rozstrojonym system wartości, dramatycznie niską samooceną, tragicznymi doświadczeniami oraz wielkim brakiem w zasobach miłości żyją między nami. Są zarówno bardzo przykrym przypadkiem, któremu należy się pomoc, jak i niebezpieczną jednostką, która nie miała okazji nauczyć się rozróżniania dobra i zła, a na niej samej stosowano wyłącznie to drugie, więc prawdopodobnie łatwiej będzie im właśnie zło przekazywać innym. Strasznie smutna historia, którą zachowam dla siebie do końca życia i z do niej wrócę,
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2016-10-08, Ocena: 5, Przeczytałam, WYZWANIE 52 KSIAZKI 2016,
Zaangażowany społecznie reportaż o wstrzasająco nieprofesjonalnym zachowaniu sióśtr boromeuszek, które opiekowały się dziećmi w specjalnej placówce.
Avatar użytkownika - koshi
koshi
Przeczytane:2016-03-05, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2016,
Książka ta wstrząsnęła mną do głębi. Nie mogłam pojąć, jak siostry zakonne mogły tak bezwzględnie znęcać się nad dziećmi, które i tak życie już doświadczyło, gdyż pochodziły zwykle z rozbitych rodzin. Ileż tam było okrucieństwa, poniżania, traktowania gorzej niż zwierzęta! Ile cierpienia, łez, bezsilności ofiar! Wydaje mi się to niepojęte, że przez kilkadziesiąt lat trwała taka sytuacja i nikt nic z tym nie zrobił. I jak wielkie spustoszenie w psychice dzieci poczyniły te zebrane tam doświadczenia, jak potem wpłynęło to na ich życie poza ośrodkiem. W niektóre historie naprawdę trudno uwierzyć, gdyż nie mieszczą się w głowie. Autorka tej książki wykonała też ogrom pracy rozmawiając z poszkodowanymi, z siostrami zakonnymi, prokuratorami i wieloma innymi osobami mającymi związek z tą sprawą. Dlatego otrzymujemy tu pełen opis tamtejszych wydarzeń. Brakowało mi jedynie zdjęć sióstr, czy też samego ośrodka. Jednak bez trudu znalazłam je potem w internecie.
Avatar użytkownika - Lilia
Lilia
Przeczytane:2020-07-29, Ocena: 4, Przeczytałam,

Okrucieństwo siostry Bernadetty jest przerażające bezwzględne pełne pogardy i wstrętu osierocone niekochane i niechciane i bardzo często niepełnosprawne dzieci przebywające w ośrodku sióstr Boromeuszek w Zabrzu były bite poniżane i zaniedbywane a także wykorzystywane seksualnie przez starszych wychowanków ten kto zamyka oczy nie widząc cierpienia jest tak samo winien jak ludzie którzy wyrządzają krzywdę

Avatar użytkownika - Aramina
Aramina
Przeczytane:2020-06-17, Ocena: 5, Przeczytałam,

Bardzo lubię sięgać po reportaże tej autorki, ponieważ ukazują one mroczną stronę naszego społeczeństwa bez żadnego zatajniania faktów. Mimo, że poruszane przez dziennikarkę tematy są bardzo bolesne i czytając towarzyszą nam takie emocje jak wściekłość, bezradność, poczucie niesprawiedliwości to warto się z nimi zaznajomić.

Rażące jest jednak prawo naszego państwa, według którego tylko dyrektor Bernadetta (Agnieszka) została pociągnięta do odpowiedzialności, zamiast wszystkie osoby, które przez lata widziały, domyślały się krzywd wyrządzanych tym dzieciom lub zaniedbały swoje obowiązki przy sprawdzaniu placówki. Serce się kraje na myśl ile cierpień te małe dzieci spotkało tylko dlatego, że mamy katolickie państwo, które uważa osoby duchowne za nietykalnych półbogów, podczas gdy niczym się nie różnią od reszty ludzi i powinni być tak samo skrupulatnie sprawdzani pracując z dziećmi.

Avatar użytkownika - justynazdr
justynazdr
Przeczytane:2020-03-12, Ocena: 6, Przeczytałam,

Bardzo ciężko mi się to czytało, nie mieści się w głowie jak dużo zła może się zmieścić w tak małej książeczce. Ze względu na jego ogrom musiałam co chwilę robić przerwy. Jednak uważam, że warto ją przeczytać, może nas nauczy reagować na zło?

Avatar użytkownika - KarenKa
KarenKa
Przeczytane:2019-12-01, Ocena: 4, Przeczytałam,

Wydarzenia opisane w książce są tak bolesne i złe, że nie da się jej przeczytać "na raz". To co działo się w domu opieki sióstr oraz wszystkie konsekwencje ich postępowania to jedna wielka tragedia. Skrzywdzono tysiące dzieci, z których większość będzie krzywdzić innych lub siebie już do końca życia. Siostra Bernadetta do samego końca miała poczucie, że działała dla dobra tych dzieci, nieraz upoślodzenych w stropniu mniejszym lub większym. Takich książek, takich historii się nie zapomina. Justyna Kopińska wykonała ogrom ciężkiej pracy dziennikarskiej. Dokopała się do pism sądowych, urzędowych. Znalazła ofiary przemocy, współpracowników sióstr (w tym inne siostry), przeprowadziła wiele trudnych rozmów by w jak najbardziej obiektywny sposób przedstawić całą sytuację.

Z nienawiści do kobiet
Justyna Kopińska0
Okładka ksiązki - Z nienawiści do kobiet

Książkę otwiera premierowa opowieść syna o Violetcie Villas, artystce, która odniosła ogromny sukces, była podziwiana przez miliony, a zmarła...

Lekarstwo dla duszy
Justyna Kopińska0
Okładka ksiązki - Lekarstwo dla duszy

Lekarstwo dla duszy to owoc wieloletniej działalności publicystycznej Justyny Kopińskiej, a zawarte w tej książce teksty – wcześniej publikowane...

Na wieki wieków Pani Amen
Bianka Kunicka - Chudzikowska