Polskie święte. Bohaterki dla dziewcząt

Idole, wzorce godne naśladowania, autorytety... - to bardzo ważne, by każde młode pokolenie mogło pochwalić się swoimi wielkimi bohaterami, których to imiona i życie niosą sobą opowieść o wielkich, wspaniałych i odważnych czynach. Oczywiście, można szukać ich "tu i teraz", ale równie dobrze można i pokusić się o nieco odleglejszą i w zasadzie zawsze aktualną podróż w czasie - do historii naszego kraju, w której nie brakuje niezwykłych bohaterów! Z pomocą w tym względzie przychodzi nas wspaniała książka dla dzieci pt. "Polskie święte Bohaterki dla dziewcząt", autorstwa Beaty Żołądek!

Zgodnie z tytułem tej pozycji, jej młodzi czytelnicy, a w szczególności czytelniczki, odnajdą w niej wspaniałe opowieści o niezwykłych kobietach w historii naszego kraju, które to stały się świętymi! Począwszy od siostry Faustyny Kowalskiej, poprzez Królową Jadwigę, Hannę Chrzanowską, Jadwigę Śląską, Karolinę Kózkę, Urszulę Ledochowską, a kończąc na księżnej Kindze - poznajemy te wspaniałe postacie, odkrywamy losy ich życia i poznajmy ich płynące wprost z dobrego serca czyny, które sprawiły to, że stały się one świętymi... A wszystko to jest podane nam tutaj w bardzo intrygującej, przystępnej dla młodego czytelnika i iście bajkowej formie...

I oto kolejny raz muszę użyć mojego ulubionego sformułowania, iż książka ta łączy w sobie przyjemne z pożytecznym. Przyjemnością są piękne, intrygujące, wypełnione emocjami, humorem i ciepłym klimatem opowieści o losach i życiorysach świętych bohaterek, jakie to wypełniają strony tej książki. Jeśli idzie zaś o pożyteczne przesłanie tej pozycji, to tu mam na myśli oczywiście niezwykle cenną lekcję historii z jednej strony, z drugiej zaś piękną naukę o polskiej wierze, Kościele i niezwykłych kobietach, które stały się świętymi. Dzięki temu też spotkanie z tą książką może stanowić bardzo cenny wkład w proces wychowawczy i rozwój naszych pociech:)

Wspaniale prezentują się zawarte tu historie o bohaterach tej książki, które cechuje tak atrakcyjność przekazu, jak i też wielka przystępność dla dziecięcego czytelnika. To bardzo proste w swej formie narrache, ale przy tym naprawdę przekazujące sobą to, co najważniejsze i najistotniejsze w kontekście życiorysów tak niezwykłych postaci, jak chociażby siostra Faustyna Kowalska, czy też królowa Jadwiga. Najciekawsze jednak wydaje się tutaj to, że dzięki tej lekturze mamy okazję poznać historię mniej znanych i eksponowanych świętych - m.in. Hanny Chrzanowskiej, czy też chociażby Urszuli Ledochowskiej, o których to ja sama nigdy nie słyszałam, a cóż dopiero dziecięcy odbiorca. Oczywiście, każdą z tych mini opowieści wieńczy wspaniały i mądry morał, stanowiący sobą swoiste podsumowane każdej z tych historii.

Obok barwnej fabuły i morza cennych informacji, karty tej książki wypełniają także przepiękne ilustracje autorstwa Aleksandry Makowskiej. To bardzo delikatne, bajkowe w swej formie, pociągnięte malowniczą kreską i wypełnione całą paletą barw rysunki, które nie tylko dopełniają sobą w perfekcyjny sposób treści tej książki, ale też i w znacznej mierze tworzą jej niepowtarzalny klimat. Myślę, że każde dziecko będzie oczarowane tymi ilustracjami, a zwłaszcza ci młodzi czytelnicy, którzy nie opanowali jeszcze umiejętności czytania, zaś ich przygoda z tym tytułem będzie wiązać się w zasłuchiwanie w głos rodziców, jak i właśnie podziwianie ów rysunków. I tu warto także wskazać na równie efektowne wydanie tej książki, czyli m.in. duży format, twardą okładkę, doskonałej jakości papier i druk, czy też chociażby przejrzysty układ treści.

"Polskie święte Bohaterki dla dziewcząt", to bardzo ważna, potrzebna i wnosząca wiele dobrego w wychowanie dzieci w wierze chrześcijańskiej książka. Książka, która bawi, intryguje, niesie ogrom pięknych emocji, a przy tym także uczy i tego, co w życiu jest i co być powinno najważniejsze. I choć tytuł tej książki wskazuje wyraźnie grupę głównych jej odbiorców, to myślę, że pozycja ta zachwyci także i chłopców, którzy pragną przeżyć piękną, czytelniczą przygodą, a przy tym też i poznać losy niezwykłych postaci z dziejów naszego kraju. Nie pozostaje mi zatem nic innego, aniżeli polecić każdemu sięgnięcie po tę książkę z jak największym przekonaniem!

Informacje dodatkowe o Polskie święte. Bohaterki dla dziewcząt:

Wydawnictwo: Jedność