Powrót

„W życiu czasem jest tak, że człowiek staje przed niemożliwym wyborem. Bez względu na to, co postanowi, nic dobrego z tego nie wyniknie.”

Trevor Benson jest lekarzem marynarki wojennej. Podczas misji w Afganistanie zostaje ciężko ranny i ponownie wraca do New Bern. Do miasteczka, w którym mieszkał jego zmarły już dziadek, a on odziedziczył jego dom, który zresztą wymaga gruntownego remontu. Trevor zamierza rozpocząć nowe życie, w którym nigdy nie było miejsca na miłość. Sądzi, że tak będzie i tym razem, jednak gdy poznaje zastępczynię szeryfa, jego serca zaczyna bić szybciej. Natalie też wydaje się być zainteresowana mężczyzną, jednak coś skrzętnie ukrywa. Tak samo jest z nastolatką o imieniu Callie, która mieszka nieopodal domu jego dziadka i mogłaby pomóc mu w wyjaśnieniu jego tajemniczej śmierci.

Bardzo lubię książki Nicholasa Sparksa mimo, iż po przeczytaniu większej ich ilości mam wrażenie, że są schematyczne i w gruncie rzeczy bardzo do siebie podobne. Akcja jego powieści bowiem często rozgrywa się w Raleigh, mieście w Północnej Karolinie. Poza tym Autor jako głównego męskiego bohatera przeważnie wybiera żołnierza lub inną osobę, która przebywała na misji na Bliskim Wschodzie.

Tym razem po części było podobnie, ponieważ Trevor jest, a raczej był lekarzem, który odbył misję w Afganistanie, podczas której został bardzo ciężko ranny. To sprawiło, że nie może już wykonywać pracy chirurga ortopedy i boryka się z zespołem stresu pourazowego (PTSD), na którym w znacznej mierze opiera się większość powieści. Ma ponad 30 lat i do tej pory nie miał na koncie żadnego poważnego związku. Jakiś czas temu stracił oboje rodziców, natomiast rok wcześniej zmarł jego dziadek. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby staruszek nie wybrał się w bardzo daleką podróż, podczas gdy na co dzień w ogóle nie ruszał się z New Bern. Trevor koniecznie chce odkryć co takiego stało się rok wcześniej, że jego ukochany dziadek wyruszył w niebezpieczną dla niego podróż.

Podczas swojego pobytu w miasteczku, Trevor poznaje 2 tajemnicze kobiety – zastępczynię szeryfa Natalie oraz  Callie - nastolatkę, która znała jego dziadka i pomagała mu przy pracy z pszczołami. Obie wyraźnie coś przed nim ukrywają, a mężczyzna ma zamiar dowiedzieć się co to takiego.

Sięgając po tą pozycję słyszałam wiele opinii o tym, że jest w niej mało Sparksa, do którego przywykliśmy. Ja tego tak nie odbieram. Mam jedynie wrażenie, że znaczna część książki była po prostu nudna. Dopiero gdzieś w 2/3 faktycznie zaczęło się w niej coś dziać i zrobiło się po prostu ciekawiej. Niestety tym razem nie dałam się porwać od samego początku, jednak końcówka bardzo przypadła mi do gustu. „Powrót” nie będzie jednak należał do moich ulubieńców spośród książek tego Autora i z pewnością nie jest to historia, którą zapamiętam na dłużej. Na plus z pewnością było dla mnie to, że Sparks opowiedział trochę o pszczołach, które są niezwykle ważne dla naszej planety.

Informacje dodatkowe o Powrót:

Dodał/a opinię:

Tagi: literatura kobieca Nicholas Sparks

Zobacz opinie o książce Powrót

Kup książkę Powrót

Wybaczyć nie znaczy zapomnieć ani przestać myśleć o tym, że pragnęłabyś móc zmienić przeszłość. Wybaczyć znaczy przede wszystkim zaakceptować to, że jesteś niedoskonała, bo przecież nie ma ludzi doskonałych. Okropne rzeczy mogą się przytrafić każdemu.

W życiu czasem jest tak, że człowiek staje przed niemożliwym wyborem. Bez względu na to, co postanowi, nic dobrego z tego nie wyniknie. (...) Żaden z tych wyborów cię nie uszczęśliwi.

Ślub
Nicholas Sparks0
Okładka ksiązki - Ślub

Wilson Lewis, wzięty, dobrze prosperujący prawnik, ma siebie za przykładnego męża i ojca. Nie może zrozumieć, dlaczego stosunki z dziećmi układają mu sie...

List w butelce
Nicholas Sparks0
Okładka ksiązki - List w butelce

Wyrzucona za burtę butelka, zdana na kaprys losu, mogła trafić w najodleglejszy zakątek świata. Zamiast tego, po niecałym miesiącu podróży, wypłynęła...