Premiery nie będzie

Trwają przygotowania do premiery Balladyny. Między aktorami widać brak zgrania i porozumienia. Aby przełamać trwający impas wyjeżdżają na Mazury. Tam - w plenerze - kontynuują dalsze próby do spektaklu. Tam też ma miejsce tragiczne wydarzenie - zostaje zamordowana jedna z aktorek, grająca główną rolę Joanna Karaś. Kto stoi za morderstwem? Czy jest ono dziełem przypadku, czy zaplanowaną zbrodnią? Czy zginęła z ręki przyjaciela, a może jest ofiarą psychopaty? Policja rozpoczyna dochodzenie. A jaki będzie jego efekt? Zaskakujący.

Autorka książki Małgorzata Sobieszczańska doskonale wodzi nas za nos. Po lekturze kilku rozdziałów wydawać by się mogło, że rozwiązanie zagadki morderstwa jest na wyciągnięcie ręki. Ale nic bardziej mylnego. Autorka sprytnie komplikuje losy bohaterów, na jaw wychodzą co chwilę nowe ich tajemnice i zagadki. Każdy z bohaterów ma motyw by zabić Joannę Karaś. Celebrytka - bo za taką się uważała Joanna, była zarozumiała, egoistyczna, wyniosła, wszystkich traktowała z wyższością. Kto zatem mógł chcieć jej śmierci? Kalina - scenografka, nie przepadały za sobą; Filip - reżyser, kochanek zarówno Joanny, jak i innej aktorki - był o nią zazdrosny; Marek - terapeuta, niby narzeczony - zbyt wiele jego tajemnic znała; Jakub - przeszłość ciążyła na ich znajomości; Wiktoria - aktorka, zazdrościła jej talentu i powodzenia u mężczyzn. Każdy z nich miał motyw. Ale też każdy miał alibi. Każdy też przedstawia swoją wersję wydarzeń feralnej nocy, bardzo wiarygodną, trudną do podważenia.

“ Widać było wyraźnie, że śmierć aktorki wstrząsnęła nimi, ale jednocześnie Iga czuła, że nie mówili prawdy, przynajmniej nie całej. Coś ukrywaliśmy wszyscy, nawet ta sympatyczna scenografka. Ojciec zawsze powtarzał, że każdy coś ukrywa, trzeba tylko odkryć, czy tajemnica, której strzeże dotyczy przestępstwa”.

Małgorzata Sobieszczańska serwuje nam doskonałe portrety psychologiczne głównych bohaterów - uczestników wyjazdu na Mazury. Każdy z nich ma swoje tajemnice, nie chce, aby ktokolwiek z pozostałych się o nich dowiedział, gdyż wtedy mógłby się stać potencjalnym podejrzanym. Każdym z nich targają emocje, obawy, napięcia, ale też każdy próbuje uknuć intrygę przeciwko pozostałym, tak ukierunkować tok śledztwa, aby odwrócić od siebie ewentualne podejrzenia. I każdemu z nich doskonale to się udaje. Ale jak długo można manewrować innymi?

Akcja toczy się wartko i dynamicznie. Brak długich, nudnych opisów. Szybkie i treściwe dialogi nadają tempa akcji. Nie ma czasu na złapanie oddechu. Już prawie mamy wytypowanego zabójcę, gdy nagle dowiadujemy się coraz to nowych informacji o bohaterach, które to powodują, że nasza uwaga przenosi się na kolejnego podejrzanego. I tak jest za każdym razem i z każdym potencjalnym podejrzanym.

Premiery nie będzie to znakomity kryminał, w którym nie brak też intryg, mrocznych i skrywanych tajemnic, ale jest też miejsce na wątek miłosny.

Gratuluję autorce, doskonale potrafi zmylić czytelnika i zmusić do prowadzenia swojego prywatnego śledztwa. Do ostatniej chwili nie wiadomo kto jest mordercą. Świetnie budowane napięcie nie pozwala odłożyć tej lektury do jutra. Gwarantuję, że jak weźmiesz tę książkę do ręki, to nie odłożysz jej, dopóki nie poznasz rozwiązania zagadki. Ja przynajmniej tak miałam.

Książkę się czyta jednym tchem, lekko i przyjemnie, chociaż tematyka do lekkich, łatwych i przyjemnych nie należy. Ale to wielka sztuka umieć pisać o rzeczach trudnych lekkim piórem. Po raz pierwszy zetknęłam się z twórczością Małgorzaty Sobieszczańskiej i jestem zachwycona jej talentem literackim. Z wielką przyjemnością sięgnę po kolejne jej książki.

Powieść tę czyta się tak miło, że po jej skończeniu odczuwa się lekki niedosyt, chciałoby się jeszcze więcej, i więcej...

Polecam gorąco, szczególnie na długie zimowe wieczory.

Informacje dodatkowe o Premiery nie będzie :

Wydawnictwo: Oficynka
Data wydania: b.d
Dodał/a opinię: Małgosia Brzeska

Zobacz opinie o książce Premiery nie będzie

Kup książkę Premiery nie będzie