Próba

Próba to debiut Eleanor Catton. Czy udany?

Moim zdaniem jak najbardziej tak.

Wszystko zaczyna się od skandalu, obok którego obojętnie przejść się nie da. Bo oto doszło do czegoś, przed czym każda matka ostrzegała córkę, doszło do sytuacji, której obawiał się każdy nauczyciel, każdy dyrektor. Doszło do romansu-uczennicy - Victorii i nauczyciela. Kto zawinił i dlaczego? Wina rodziców czy oświaty? Czy można było uciec od tej „tragedii"? I czy tragedia na pewno jest tak poważna, jak wszyscy sądzą.

Całą historię poznajemy z kilku perspektyw: uczniów, nauczycieli, dziekanów, ale przede wszystkim z punktu widzenia Isolde - siostry Victorii i Stanleya-ucznia szkoły aktorskiej.

To, co jest niezwykłe w tej powieści, to to jak umiejętnie autorka przeplata ze sobą wątki, tworząc pewnego rodzaju układankę. To od nas zależy, które „puzzle" wybierzemy, a które odrzucimy. Bowiem fałszywych elementów nie brakuje.
Kolejną wielką zaletą „Próby” jest atmosfera - skandalu, owianego tajemnicą, przesłonionego przez mgłę kłamstwa. Czytając, odnosimy wrażenie pewnego biernego udziału w tym wszystkim, staramy się cichym obserwatorem, któremu niedane będzie dowiedzieć się wszystkiego.

Oprócz tego Eleanor Catton porusza w swoim dziele ważne tematy-seksualności młodych ludzi, szukania własnej ścieżki i próby odnalezienia siebie. Nie robi to w sposób nachalny i irytujący-wręcz przeciwnie wychodzi jej to naturalnie. Bohaterowie zmagają się z przeróżnymi problemami, które są mimo wszystko tylko tłem tej historii. Tylko że tło tez ma ogromne znaczenie.
Niestety oprócz tak wielu zalet mamy też kilka istotnych wad, z których najważniejszą jest moim zdaniem pewnego rodzaju „nijakość", która w tej książce występuje. Niektóre sceny są pozbawione wyrazu, niepotrzebne i delikatnie nużące. Oprócz tego po odłożeniu powieści na półkę znów pojawia się wspomniana „nijakość" i świadomość, że w sumie to... nie zrobiła na mnie piorunującego wrażenia.

Powieść ta nie jet arcydziełem i nie będzie śnić mi się po nocach. Bezwątpienia jednak jest to bardzo dobra książka i warto poświęcić jej chwilę uwagi

Informacje dodatkowe o Próba :

Kup książkę Próba

Wszystko, co lśni
Eleanor Catton0
Okładka ksiązki - Wszystko, co lśni

Najdłuższa w historii książka nagrodzona Bookerem i najmłodsza laureatka tej nagrody! Lata 60. XIX wieku, Nowa Zelandia. Na wyspie wybucha gorączka złota...