Przedsmak zła

Wydawnictwo: Harper Collins
Data wydania: 2018-03-14
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788327634986
Liczba stron: 336
Dodał/a opinię: Monika Piotrowska-Wegner

Ocena: 4.63 (16 głosów)

Przedsmak zła to prequel jedenastotomowej serii o agentce Maggie O’Dell. Dzięki uprzejmości Wydawnictwa HarperCollins miałam już okazję zapoznać się z pierwszymi sześcioma rozdziałami tej powieści. Po tej odrobince nabrałam ochotę na całość. Nie musiałam długo czekać. Otrzymałam najnowszą książkę Alex Kavy a do tego niesamowitą zakładkę i kubek z autografem.


Kim jest Alex Kava? Amerykańską pisarką, autorką thrillerów psychologicznych. W swoich książkach tworzy skomplikowane postaci, które umieszcza w mrocznym świecie tajemniczych zbrodni. Serie, gdzie głównymi bohaterami są Maggie O’Dell i Ryder Creed stały się bestsellerami. Przedsmak zła to moja czwarta książka Kavy. Niestety nie było mi dane do tej pory czytać powieści z początków jej kariery, a te podobno były naprawdę dobre. Książki, które przeczytałam to jedne z ostatnich, a wtedy zaczęto odnotowywać spadek twórczy amerykańskiej pisarki. Prequel ma przypomnieć czytelnikom dlaczego pokochali Kavę.


Bohaterka powieści, Maggie O’Dell mimo młodego wieku i braku doświadczenia jest naprawdę dobrą agentką. Szybko zaskarbia sobie życzliwość i szacunek kolegów po fachu. A wszystko to za sprawą błyskotliwości i niezwykłej spostrzegawczości. Jest uznanym profilerem kryminalnym z niesamowitą intuicją, którą niektórzy mogą nazwać „nosem”. Do tej pory jednak jej praca ograniczała się do przeglądania raportów i fotografii z miejsc zbrodni. Teraz jest inaczej, po raz pierwszy czeka ją oglądanie wszystkiego na własne oczy. To będzie prawdziwie ekstremalne wyzwanie.


Oprócz pracy mniej lub bardziej typowych gliniarzy, poznajemy także niejakiego Stucky’ego. Stucky jest psychopatycznym mordercą, a za sprawą wyobraźni Kavy możemy wniknąć w jego „chory” umysł. Amerykańska pisarka oddaje mu głos w wielu rozdziałach (naprzemiennie z trwającym śledztwem). Dzięki temu mamy możliwość dogłębnego poznania tego „człowieka”. Z pełną odpowiedzialnością wzięłam w cudzysłów słowo „człowiek”. W przypadku Stucky’ego chyba można śmiało powiedzieć, że brak w nim człowieczeństwa.


Alex Kava po mistrzowsku buduje napięcie, wciągając czytelnika coraz głębiej w otchłań historii przez siebie stworzonej. Muszę przyznać, że faktycznie porównując wcześniej przeczytane książki z Przedsmakiem zła, te ostatnie wypadają blado. Najnowsza (choć pierwsza) część serii naprawdę jest kilka poziomów lepsza i nie żałuję ani jednej minuty spędzonej na lekturze. Wrażliwców ostrzegam, że w książce nie brakuje niezbyt apetycznych (i na pewno nie pięknie pachnących) opisów miejsc zbrodni.
Rozejrzawszy się pobieżnie, Maggie dostrzegła, że wszystkie powierzchnie wewnątrz zostały zbryzgane krwią. Ściany były przerażającym, a zarazem mistrzowskim dziełem naśladowcy Jacksona Pollocka. Czerwone nitki krzyżowały się warstwami.
Uważam, że Przedsmak zła będzie stanowił nie lada gratkę dla tych, którzy zdążyli poznać serię o Maggie O’Dell. Znając cały cykl dobrze dowiedzieć się, jak to się zaczęło. Ci z was, którzy dopiero rozpoczynają swoją literacką podróż z twórczością Amerykanki mają szansę czytać książki od początku. Jestem pewna, że nie zawiedziecie się, a książka praktycznie czyta się sama – sami się przekonacie.


Dla kogo Przedsmak zła? Zdecydowanie dla miłośników mrocznych kryminałów i thrillerów oraz dla wielbicieli powieści Alex Kavy. Obowiązkowa pozycja dla fanów cyklu o agentce Maggie O’Dell. Gorąco polecam.

Kup książkę Przedsmak zła

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Przedsmak zła
Inne książki autora
Śmiertelne napięcie
Alex Kava0
Okładka ksiązki - Śmiertelne napięcie

W lasach zachodniej Nebraski znaleziono ciała młodych ludzi z dziwnymi obrażeniami wskazującymi na silne porażenie prądem. Ci, którzy przeżyli,...

Łowca dusz
Alex Kava0
Okładka ksiązki - Łowca dusz

W położonym w ustronnym miejscu domu letniskowym w Massachusetts sześciu młodych mężczyzn toczy śmiertelny pojedynek z agentami FBI. Niedaleko FDR Memorial...

Zobacz wszystkie książki tego autora