Przetrwałam. Życie ofiary Josefa Mengele

Z powieścią W kraju niewidzialnych kobiet zeszło mi więcej czasu niż myślałam, ze względu na to, że trochę się zadziało w moim życiu i nie zawsze byłam w stanie sięgnąć po książkę wtedy, kiedy miałam na to ochotę. Takie życie;). Jednakże w tym tygodniu w pewnym sensie sobie odbiłam potrzebę czytania i w sumie w jeden dzień pochłonęłam pozycję Evy Mozes Kor i Lisy Rojany Buccieri zatytułowaną Przetrwałam. Życie ofiary Josefa Mengele. Eva tak jak wielu Żydów znalazła się w Auschwiz, gdzie wraz ze swoją siostrą była ofiarą pseudometycznych eksperymentów Josefa Mengele, który przeprowadzał swoje badania m. in. na bliźniakach i Cyganach. Sięgając po tą książeczkę miałam nadzieję na to, że dowiem się więcej o poczynaniach Anioła Śmierci lub o nim samym, bo o nim zarówno na lekcjach historii, jak i w różnych publikacjach wojennych dostałam śladowe ilości wiedzy na jego temat. Tak jak wiele jest wspomnień obozowych i publikacji o różnych bohaterach oraz zbrodniarzach wojennych, tak jakoś Josef Mengele wciąż pozostaje dla mnie nieuchwytny i gdzieś mi umyka. Tak, tak...nadal wiem o nim niewiele więcej niż wcześniej, ponieważ we wspomnieniach Evy Mozes Kor znajdziemy historię bardzo podobną do wielu innych, które wcześniej czytałam. Otóż autorka pisze jak wyglądało jej życie przed obozem, jakie panowały nastroje w trakcie wojny w jej rodzinnej miejscowości, jak się znalazła w obozie i jak go przeżyła, oraz jak się z niego wydostała i układała życie. O Josefie Mengele i jego eksperymentach było bardzo niewiele. Tylko tyle, że zostały robione na niej i jej siostrze różne badania i testy oraz, że wiele bliźniaków znikało, a ich towarzyszami niedoli byli również Cyganie i osoby niepełnosprawne. Dlatego też mimo to, że w książce podjęty jest ważny i bardzo trudny temat, o którym powinno się pisać i mówić, żebyśmy o tym pamiętali to zawiodłam się na niej i nie wiem czy bym po nią sięgnęła mając taką wiedzę na temat tej publikacji jaką mam teraz. Dlatego też tą publikację mogę polecić jedynie tym z Was, których interesują wspomnienia wojenne, a nie sama osoba Anioła Śmierci, ponieważ o nim i jego pseudomedycznych eksperymentach są praktycznie śladowe ilości.

Informacje dodatkowe o Przetrwałam. Życie ofiary Josefa Mengele:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka