Sąsiad

Tom 3 cyklu Cykl z detektyw D.D. Warren

"Nie chcemy czuć się wynaturzeni, inni czy odosobnieni. Chcemy być po prostu tacy jak wszyscy inni, a przynajmniej tacy, jak nakazują telewizyjne reklamy viagry, botoksu czy kredytów konsolidacyjnych."
Lubię czytać thrillery Lisy Gardner, ja przeglądam opinie innych czytelników, to zauważyłam, że lektura jej powieści wzbudza bardzo różne emocje. Jedni również ją lubią, ale są też tacy, którym nie przypadły do gustu jej powieści. Ja to rozumiem, bo każdy może mieć swoje zdanie a nawet powinien.
Mnie ta książka bardzo poruszyła i skłoniła do pewnych przemyśleń, że o przeszłości nie da się całkowicie zapomnieć. Można próbować, ale nie da się całkowicie odciąć od niej, bo i tak w najmniej spodziewanym momencie skrywane tajemnice z przeszłości mogą wypłynąć na światło dzienne. Myślę, że najlepiej jest nie ukrywać swojej przeszłości, zwłaszcza przed najbliższymi osobami, bo w związku najważniejsza jest szczerość.
W książce "Sąsiad" Lisa Gardner pokazuje nam również jak skrywane sekrety mają wpływ na relacje sąsiedzkie.
Ciekawe, czy wy wiecie skąd pochodzą wasi sąsiedzi? Czy są mili i przyjaźni? Czy wręcz przeciwnie - złośliwi i nieprzystępni.
Jest taka piosenka o sąsiadach:

"Jak dobrze mieć sąsiada
Jak dobrze mieć sąsiada
On wiosną się uśmiechnie
Jesienią zagada
A zimą ci pomoże
Przy węglu i przy koksie
I sama nie wiesz kiedy
Ułoży wam rok się..."

Ja mam to szczęście, że mam na swoim osiedlu takich właśnie sąsiadów.
Takiego szczęścia nie mieli bohaterowie tej książki. Dziennikarz Jason Jones w nocy zgłasza na policję zaginięcie żony. Gdy wrócił w środku nocy z pracy, nie zastał żony w sypialni, Sandra zniknęła zostawiając śpiącą czteroletnią córeczkę samą w domu. Jason jakby wcale nie wydaje się zrozpaczony, jest jakby nieobecny, zamyślony, w ogóle nie ułatwia policji szukania jego żony, chociaż ciągle powtarza, że Sandrze musiało się coś stać, bo nigdy nie zostawiłaby córki samej. Detektyw sierżant D. D. Warren zaczyna żmudne śledztwo, w którym głównym podejrzanym jest mąż, który prawdopodobnie coś zrobił żonie, a potem zgłosił jej zaginięcie. Okazuje się, że sąsiad Jonesów miał już wcześniej konflikt z prawem, wiec również znajduje się na liście potencjalnych podejrzanych. Lecz brakuje jakichkolwiek dowodów zbrodni...

"Dążąc do normalności, będziemy ignorować to, co musimy ignorować. Będziemy tuszować to, co musimy tuszować. I będziemy lekceważyć wszystko, co musimy lekceważyć, abyśmy mogli podtrzymywać iluzję perfekcyjnie wyregulowanego szczęścia."

Zaginiona żona, dziwnie spokojny mąż a jeszcze bardziej dziwny sąsiad i tajemnice z przeszłości, które powoli zaczynają wypływać i nie dają o sobie zapomnieć.
Czy Sandra została porwana? Czy jeszcze żyje? A może sama uciekła? Dlaczego mąż Sandry jest taki spokojny? Jakie sekrety skrywa Jason a jakie Sandra?
Czy te tajemnice z przeszłości mają wpływ na zniknięcie Sandry? Czy może to właśnie Jason ma coś wspólnego z jej zaginięciem?
Nie odpowiem wam na te pytania, musicie sami przeczytać tę książkę.

Myślę, że lektura tej książki to wyborna wręcz lektura dla fanów Lisy Gardner i thrillerów psychologicznych. Autorka potrafi bardzo dobrze budować napięcie, które ciągle rośnie aż do samego końca.
Polecam.

Informacje dodatkowe o Sąsiad:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2022-01-12
Dodał/a opinię: Myszka77

Zobacz opinie o książce Sąsiad

Kup książkę Sąsiad

Bez smutku nie może istnieć szczęście, co znaczy, że stan wiecznej szczęśliwości tak naprawdę nie będzie tak błogi. Prawdę powiedziawszy, to byłby irytujący. Nic, czego można pragnąć, nic, czego można wyczekiwać, nic do roboty.

Powiem tylko raz
Lisa Gardner0
Okładka ksiązki - Powiem tylko raz

Trzy kobiety: policjantka, domniemana morderczyni i dawna ofiara, która teraz pomaga ścigać oprawców. Dwie traumatyczne historie, które łączą się, kiedy...

Moja była żona
Lisa Gardner0
Okładka ksiązki - Moja była żona

Mike nie widział byłej żony od czterech lat i teraz, gdy Sandra jako jego szefowa weszła do sali, w której czekało na nią pięćdziesięciu policjantów, on-...

Forget Me Not
Julie Soto