Sekret panny Elizy

SEKRET PANNY ELIZY
Annabel Abbs
Mando

"Sekret panny Elizy" to zbeletryzowana powieść o Elizie Acton, która była twórczynią książki kucharskiej "Nowoczesne gotowanie we wszystkich dziedzinach. Zredukowane do łatwych praktyk, do użytku domowego".
Co ciekawe ta książka powstawała dziesięć lat, była wydana w 1845 roku i odniosła ogromny sukces wydawniczy oraz stała się bestsellerem. Eliza Acton stała się jedną z najważniejszych Pisarek kulinarnych wszech czasów.

📖📚📖
Anglia, rok 1835.
Eliza to młoda pisarka, która chce wydać swoje poezje. Niestety wydawca je odrzuca i proponuję napisanie książki kucharskiej.
Do kraju docierają rzadkie przysmaki, egzotyczne przyprawy i nie bardzo wiadomo jak ich używać.
Bankructwo ojca Elizy zmusza ją do podjęcia decyzji o napisaniu takiej książki. Zaczyna zbierać przepisy, eksperymentować, mieszać smaki. Odkrywa w sobie talent i pasję do gotowania.
Jej pomocnicą zostaje biedna dziewczyna Ann, w głowie której aż buzuje od pomysłów na nowe przysmaki. Między kobietami jest przepaść klasowa, ale stają się sobie bardzo bliskie. Razem gotują, tworzą, odkrywają nowe, a wszystko to tworzy książkę kucharską,obie mają sekrety.
Przede wszystkim nie zaczynajcie czytać tej książki będąc głodnym. Te wszystkie przysmaki, nazwy, cudowności tylko zwiększą wasz apetyt. 🙂
Książka jest piękną powieścią o tym, że należy walczyć o swoje, nie poddawać się, iść do przodu, kiedy wiatr tego nie ułatwia.
Tamten okres był bardzo trudnym czasem dla kobiet. Autorka też to uwzględniła pisząc historię. Brak szacunku do kobiet czy "dobieranie się" do nich przez panów, bo myślą że to ich własność.
Książka jest napisana rewelacyjnie, to była czysta przyjemność ją czytać.
Czuć klimat tamtego czasu, te brudne ulice, zapachy w dusznych kuchniach, pot na czole i zapał do spełniania marzeń.
Jeśli jesteście fanami książki "Gorzej urodzona" lub twórczości Jane Austin i sióstr Bronte myślę, że ta powieść skradnie wasze serca.
Moje skradła.
Jest w waszych planach czytelniczych?

Informacje dodatkowe o Sekret panny Elizy:

Wydawnictwo: WAM
Data wydania: 2022-02-11
ISBN: 9788327719911
Dodał/a opinię: Lukasz Turków

Tagi: Literaturoznawstwo - dramat bóg

Zobacz opinie o książce Sekret panny Elizy

Kup książkę Sekret panny Elizy

Joyce Girl: Pasja i upadek. Literacka opowieść o córce Jamesa Joyce`a
Annabel Abbs0
Okładka ksiązki - Joyce Girl: Pasja i upadek. Literacka opowieść o córce Jamesa Joyce`a

Nikt nie zapłacił za swój talent tak wysokiej ceny. Hipnotyzujący portret Lucii Joyce Awangardowy Paryż, zadymione bary i bohema artystyczna lat 20. Lucia...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;