Spookademia. Szkoła duchów

Tom 1 cyklu Spookademia.

"Niech wszyscy wiedzą, że życie i śmierć są jak siostry, wiecznie się wspierające i nierozłączne."

Pewnego deszczowego popołudnia, trzy dni po dwunastych urodzinach, na pasach drogowych umiera Filipa Bloom. Dla dziewczynki jest to początek nowego życia…
Bohaterka staje się duchem, poznaje zaświat, a po przepłynięciu tajemniczego Jeziora Bezimiennego, trafia do Spookademii. Filipa ma się w szkole uczyć, gdy tymczasem okazuje się, że jej mury skrywają mroczne tajemnice, a dziewczynce grozi śmiertelne niebezpieczeństwo. Czy Filipa stawi zagrożeniu czoła?

Bohaterowie są różnorodni i ciekawie opisani. Zaświat został interesująco przedstawiony. Bardzo łatwo było mi się wczuć w jego klimat, ale uważam, że zasady funkcjonowania tytułowej szkoły i moc uczęszczających do niej duchów mogła być lepiej wytłumaczona. Być może autor uczynił tak, gdyż planuje serię i nie chce już na początku zdradzać zbyt wiele szczegółów. Zadanie przypisane Filipie też nie było od początku jasno określone. Trochę się gubiłam. Zakończenie zaś ciekawe i zaskakujące.
Bohaterkę polubiłam za to, że tak jak ja uwielbia czytać książki. Poza tym jest skromna, mądra i nie przyjmuje bezkrytycznie wszystkiego, co jest jej mówione.
„Myśli są jak sznureczki (…). Trzeba z nich upleść coś, co ma sens.”
Uwielbiam Kto. Zabieracza Filipy polubiłam od pierwszych słów za dystans do siebie i radość z drobnych rzeczy.
Podoba mi się, że książka pokazuje, że nie należy bać się śmierci oraz że przyjaciół można poznać na każdym etapie naszego życia lub pożycia. Uczy również, iż nie należy ufać bezgranicznie nowo poznanym osobom. Ukazuje siłę tęsknoty, miłości i więzi rodzinnych.
Ilustracji nie jest wiele, ale idealnie odwzorowują klimat historii.

„(…) nie da się pożyć zbyt długo, jeśli za wysoko nosisz głowę i za mało patrzysz pod nogi.”
Jeśli szukasz opowieści o szkole i duchach to jest to zdecydowanie książka dla Ciebie. Polecam.

Informacje dodatkowe o Spookademia. Szkoła duchów:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2022-04-13
Ilustracje:Matthew Walton
Dodał/a opinię: BOOKSARE_MYPASSI

Zobacz opinie o książce Spookademia. Szkoła duchów

Kup książkę Spookademia. Szkoła duchów

Czarny Amulet
Adam Faber0
Okładka ksiązki - Czarny Amulet

Odkąd Kate poznała tajemniczy Jaar, jej życie uległo całkowitej zmianie. Nie jest już zwykłą nastolatką, a początkującą czarownicą. Po tym, jak otrzymuje...

Księga Luster
Adam Faber0
Okładka ksiązki - Księga Luster

Gdyby Harry Potter był dziewczyną, nazywałby się Kate Hallander! Kate jest typową nastolatką. Mieszka u swojej ciotki w Londynie i wiedzie spokojne życie...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska