Srebrny smok

NA SKRZYDŁACH MARZEŃ

Któż nie lubi magicznych opowieści? Takich, w których wszystko jest możliwe, a wyobraźnia nie zna żadnych granic. Dodatkowo pięknie ilustrowanych. „Srebrny smok” autorstwa Barbary Sadurskiej to książka wydana przez wydawnictwo Agora dla Dzieci.

Matylda jest dwunastoletnią dziewczynką, która pasjonuje się smokami. Posiada dużą wiedzę na ich temat i jest przekonana, że kiedyś spotka jedno z tych stworzeń. Marzy o wyjeździe do Japonii, ponieważ to prawdziwa smocza kraina. Niestety, wakacyjne plany ulegają zmianie i zamiast udać się z mamą do wymarzonego kraju, wyjeżdża do dziadka. Czy wakacje na tajemniczej wysepce mogą obfitować w przygody? I czy czasami nie bywa tak, że coś, czego bardzo pragniemy, jest tuż obok nas?

Przepiękne są ilustracje autorstwa Marcina Minora ! Cudownie wzbogacają tę książkę, Są pełne ciepła, klimatyczne i bardzo dopracowane. Perfekcyjnie kompatybilne z treścią utworu. Barbara Sadurska zabiera małych czytelników na niewielką, pełną sekretów wyspę. To tam mieszka dziadek Matyldy i tam dziewczynka poznaje nową przyjaciółkę Saszę. Wakacje, które zapowiadały się na nieudane, okazują się pełnym przygód i emocjonujacym czasem. Dziadek Matyldy opowiada jej wiele wspaniałych historii. O mitycznych bogach i herosach, o kocie z Cheshire i Sindbadzie Żeglarzu. Autorka umiejętnie wplata te opowieści do swojej fabuły tworząc opowieść wielowarstową i bardzo pouczającą. Jakże ważne są w tej historii książki ! Co chwilę przeplata się wątek czytania lub sztuki snucia opowieści. Dzięki temu zabiegowi mali czytelnicy „Srebrnego smoka” przekonują się jak ważne jest czytanie, ile daje wiedzy i korzyści. Z książek można się dowiedzieć jak naprawić znaleziony nad morzem jacht, gdzie szukać smoków i wielu innych pasjonujących rzeczy. Jakież ogromne wrażenie robi na Matyldzie wizyta w bibliotece, w której pracuje mama Saszy. Miejscu o specyficznym zapachu i klimacie, pełnym starych ksiąg, które kryją mnóstwo tajemnic.

Bardzo podoba mi się ta historia. Jest pełna ważnych przesłań, a jednocześnienic nie traci nic ze swego przygodowego charakteru. Matylda to rezolutna, mądra i bardzo zaradna dziewczynka, która samodzielnie naprawia rower i świetnie sobie radzi w kwestiach technicznych. Tu dzieci spędzają czas na zewnątrz, bawią się, pływają, jeżdżą rowerami. Fascynujący jest ten obraz normalności, szczęścia i beztroski. Gdy nad wyspę nadciąga niebezpieczeństwo wszyscy mobilizują siły do działania. Takie wartości prezentuje autorka w tej książce : siłę jedności i przyjaźni, odwagę i dążenie do celu. Praktycznie każda strona tej powieści nasycona jest mądrością i zawiera jakiś przekaz.

Dla kogo jest ta książka? Myślę, że śmiało można powiedzieć, że dla każdego. Ja się rewelacyjnie bawiłam w trakcie jej lektury. Dla czytelników od lat 8 do 108. Można czytać z dzieckiem, można podrzucić nastolatkom, ale można także samemu, choć na chwilę, przenieść się na karty tej magicznej powieści. Jedyne, co trochę mnie rozczarowało, to zakończenie. Rozumiem, że jest ono otwarte, aby pozostawić furtkę dla kontynuacji, ale mimo wszystko sądzę, że mogła się ta powieść zakończyć inaczej. Lepiej. Nie zmienia to faktu, że będę czekała na kolejną odsłonę przygód Matyldy i z przyjemnością powrócę na wyspę.

Ładna, spójna, malownicza opowieść o wszystkim tym, co jest w życiu najważniejsze. Pouczająca i zachęcająca do samodzielności. Rozbudzająca fantazję i emocjonująca. Polecam. Książka dla całej rodziny i myślę, że przy tej historii nikt nie będzie się nudził. Dajcie się ponieść smoczym opowieściom i wraz z Matyldą powędrujcie na spotkanie z przygodą. A ta, lubi się maskować. I czasami, gdy myślimy, że nic ciekawego nas nie spotka, ona wychodzi z ukrycia i chwyta nas za rękę. Bardzo dobra książka ze wspaniałymi ilustracjami. Idealna na rodzinny wieczór.

Informacje dodatkowe o Srebrny smok:

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2023-05-17
Dodał/a opinię: chico6401

Tagi: Dzieci od ok. 6 lat

Zobacz opinie o książce Srebrny smok

Kup książkę Srebrny smok

Czy wiesz, że morza i oceany, że rzeki i jeziora, że wszystkie wody opływające ziemię są ze sobą połączone i że jeżeli chcesz dotrzeć dokądkolwiek na świecie, możesz po prostu ruszyć przed siebie i trafisz tam, dokąd zmierzasz? Tak mi powiedziała mama. Tu kończy się świat. Tu zaczyna się podróż.

Szła po ubitym, twardym pisaku, a świat wyglądał, jakby ktoś go umył.

Rada smoków
Barbara Sadurska0
Okładka ksiązki - Rada smoków

Dajcie się porwać smoczej opowieści! Pamiętacie? W ostatnie wakacje Matylda trafiła na przedziwną i fascynującą wyspę. Poznała tam swojego tajemniczego...

Mapa
Barbara Sadurska0
Okładka ksiązki - Mapa

7 opowiadań połączonych motywem piętnastowiecznej mapy świata. Mapy niegdyś pokazywały znany świat i jego krańce, koiły lęk. Ale też rozpalały...

Opowieści o kolorach
Nadine Debertolis