Srebrny smok

DAJCIE SIĘ PORWAĆ SMOCZEJ OPOWIEŚCI!

Matylda ma dwanaście lat i wielkie marzenie. Chce pojechać do Japonii, żeby zobaczyć smoki. I kiedy jest już o krok od wyjazdu, plany nagle się zmieniają. Dziewczynka trafia na wakacje do dziadka: trochę dziwnego i tajemniczego, mieszkającego na równie dziwnej i tajemniczej wyspie. Na której jest jakoś... smoczo. W domu dziadka Matylda znajduje mnóstwo smoczych detali, a smoki zaczynają się też jej śnić. Na wyspie dzieją się niezrozumiałe rzeczy. Czuć, że nadciąga jakieś zagrożenie. Czego obawiają się mieszkający tu ludzie? I czy Matylda będzie mogła im pomóc?

Inteligentna, zabawna i wystarczająco tajemnicza, aby zatrzymać się na dłużej... i jeszcze dłużej. Taką książkę mogła napisać tylko Barbara Sadurska!

Czy jesteście gotowi, aby wypłynąć na nieznane wody?

-- GEORGINA GRYBOŚ, Literackakavka.pl

Wciągająca opowieść, która rozbudza apetyt na więcej. Już nie mogę doczekać się kontynuacji!

-- JULIUSZ POPARDOWSKI, 11 LAT

Zachęcam wszystkie dzieci do przeczytania tej niesamowitej opowieści.

-- GABRIELA GRUCA, 10 LAT

Tę książkę przeczytałem jednym tchem. Jeśli lubicie smoki i przygody, ta historia jest dla Was!

-- MAKSYMILIAN JASKÓLSKI, 9 LAT

Informacje dodatkowe o Srebrny smok:

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2023-05-17

Tagi: Dzieci od ok. 6 lat

Kup książkę Srebrny smok

Czy wiesz, że morza i oceany, że rzeki i jeziora, że wszystkie wody opływające ziemię są ze sobą połączone i że jeżeli chcesz dotrzeć dokądkolwiek na świecie, możesz po prostu ruszyć przed siebie i trafisz tam, dokąd zmierzasz? Tak mi powiedziała mama. Tu kończy się świat. Tu zaczyna się podróż.

Szła po ubitym, twardym pisaku, a świat wyglądał, jakby ktoś go umył.

Srebrny smok - opinie o książce

NA SKRZYDŁACH MARZEŃ

Któż nie lubi magicznych opowieści? Takich, w których wszystko jest możliwe, a wyobraźnia nie zna żadnych granic. Dodatkowo pięknie ilustrowanych. „Srebrny smok” autorstwa Barbary Sadurskiej to książka wydana przez wydawnictwo Agora dla Dzieci.

Matylda jest dwunastoletnią dziewczynką, która pasjonuje się smokami. Posiada dużą wiedzę na ich temat i jest przekonana, że kiedyś spotka jedno z tych stworzeń. Marzy o wyjeździe do Japonii, ponieważ to prawdziwa smocza kraina. Niestety, wakacyjne plany ulegają zmianie i zamiast udać się z mamą do wymarzonego kraju, wyjeżdża do dziadka. Czy wakacje na tajemniczej wysepce mogą obfitować w przygody? I czy czasami nie bywa tak, że coś, czego bardzo pragniemy, jest tuż obok nas?

Przepiękne są ilustracje autorstwa Marcina Minora ! Cudownie wzbogacają tę książkę, Są pełne ciepła, klimatyczne i bardzo dopracowane. Perfekcyjnie kompatybilne z treścią utworu. Barbara Sadurska zabiera małych czytelników na niewielką, pełną sekretów wyspę. To tam mieszka dziadek Matyldy i tam dziewczynka poznaje nową przyjaciółkę Saszę. Wakacje, które zapowiadały się na nieudane, okazują się pełnym przygód i emocjonujacym czasem. Dziadek Matyldy opowiada jej wiele wspaniałych historii. O mitycznych bogach i herosach, o kocie z Cheshire i Sindbadzie Żeglarzu. Autorka umiejętnie wplata te opowieści do swojej fabuły tworząc opowieść wielowarstową i bardzo pouczającą. Jakże ważne są w tej historii książki ! Co chwilę przeplata się wątek czytania lub sztuki snucia opowieści. Dzięki temu zabiegowi mali czytelnicy „Srebrnego smoka” przekonują się jak ważne jest czytanie, ile daje wiedzy i korzyści. Z książek można się dowiedzieć jak naprawić znaleziony nad morzem jacht, gdzie szukać smoków i wielu innych pasjonujących rzeczy. Jakież ogromne wrażenie robi na Matyldzie wizyta w bibliotece, w której pracuje mama Saszy. Miejscu o specyficznym zapachu i klimacie, pełnym starych ksiąg, które kryją mnóstwo tajemnic.

Bardzo podoba mi się ta historia. Jest pełna ważnych przesłań, a jednocześnienic nie traci nic ze swego przygodowego charakteru. Matylda to rezolutna, mądra i bardzo zaradna dziewczynka, która samodzielnie naprawia rower i świetnie sobie radzi w kwestiach technicznych. Tu dzieci spędzają czas na zewnątrz, bawią się, pływają, jeżdżą rowerami. Fascynujący jest ten obraz normalności, szczęścia i beztroski. Gdy nad wyspę nadciąga niebezpieczeństwo wszyscy mobilizują siły do działania. Takie wartości prezentuje autorka w tej książce : siłę jedności i przyjaźni, odwagę i dążenie do celu. Praktycznie każda strona tej powieści nasycona jest mądrością i zawiera jakiś przekaz.

Dla kogo jest ta książka? Myślę, że śmiało można powiedzieć, że dla każdego. Ja się rewelacyjnie bawiłam w trakcie jej lektury. Dla czytelników od lat 8 do 108. Można czytać z dzieckiem, można podrzucić nastolatkom, ale można także samemu, choć na chwilę, przenieść się na karty tej magicznej powieści. Jedyne, co trochę mnie rozczarowało, to zakończenie. Rozumiem, że jest ono otwarte, aby pozostawić furtkę dla kontynuacji, ale mimo wszystko sądzę, że mogła się ta powieść zakończyć inaczej. Lepiej. Nie zmienia to faktu, że będę czekała na kolejną odsłonę przygód Matyldy i z przyjemnością powrócę na wyspę.

Ładna, spójna, malownicza opowieść o wszystkim tym, co jest w życiu najważniejsze. Pouczająca i zachęcająca do samodzielności. Rozbudzająca fantazję i emocjonująca. Polecam. Książka dla całej rodziny i myślę, że przy tej historii nikt nie będzie się nudził. Dajcie się ponieść smoczym opowieściom i wraz z Matyldą powędrujcie na spotkanie z przygodą. A ta, lubi się maskować. I czasami, gdy myślimy, że nic ciekawego nas nie spotka, ona wychodzi z ukrycia i chwyta nas za rękę. Bardzo dobra książka ze wspaniałymi ilustracjami. Idealna na rodzinny wieczór.

Świat baśni, smoków, mitów i legend ciekawi chyba każdego i nie ma znaczenia czy ma się 10 lat czy trochę więcej. Autorka "Srebrnego smoka" obiecuje nam podróż do krainy smoków przepełnioną tajemnicą.
Matylda ma 12 lat, kocha smoki, a jej marzeniem jest wyjazd do Japonii, ponieważ jest przekonana, że tam jakiegoś spotka. Wszystko wskazuje na to, że jej marzenie może się spełnić, ponieważ jej mama, która jest lekarzem została zaproszona na międzynarodową konferencję właśnie do Japonii. Niestety na kilka dni przed planowanym wyjazdem plany jej mamy niespodziewanie się zmieniają, a Matylda trafia pod opiekę trochę osobliwego dziadka, który mieszka na niezwykłej i tajemniczej wyspie, a jej mieszkańcy mówią własnym językiem.
Główną bohaterką książki jest Matylda - córka lekarki i architekta. Jej rodzice są mocno zapracowani, przez co bohaterka stała się bardzo samodzielną i zaradną dziewczynką. W czasach, gdzie rodzice, aż za bardzo dbają i pilnują swoich dzieci, najczęściej je we wszystkim wyręczając, autorka pięknie pokazuje nie tylko dzieciom, ale i dorosłym, by pozwalać na samodzielność, indywidualność i rozwijanie swoich pasji i zainteresowań.
"Srebrny smok" jest książką skierowaną do dzieci. Napisana jest prostym językiem, dlatego jest dla nich łatwa w odbiorze, a starsze dzieci nie powinny mieć większych problemów z samodzielnym czytaniem, ponieważ czcionka jest duża i wyraźna, a tekst urozmaicony ilustracjami. Zresztą okładka i ilustracje Marcina Minora zasługują na wielką pochwałę. Są przepiękne, kolorowe, pełne detali, od razu przyciągają wzrok czytelnika. Bardzo mi się spodobało zawarcie w treści książki mitów i legend. Czyni to ją bardziej ciekawą i intrygującą. Barbara Sadurska zbudowała ciekawy klimat. Czytając czujemy tajemnicę, nadciągające zagrożenie. W założeniu miała być to opowieść o smokach, jednak tych smoków trochę mi tu brakuje. Autorka stworzyła świetną bazę do ciekawej opowieści , niestety zakończenie mocno mnie rozczarowało. Historia urywa się nagle, jakby w połowie zostawiając nas z niedokończoną opowieścią i wielkim uczuciem niedosytu. Mam nadzieję, że autorka planuje kontynuację tej historii.
Jak powszechnie wiadomo edukacja wśród dzieci jest bardzo ważna, a dzieci najlepiej uczą się przez zabawę, często nieświadomie, dlatego cenię książki które swoją treścią edukują najmłodsze pokolenie. W tej książce autorka zawarła piękny i dokładny opis udzielania pierwszej pomocy, a jako, że sama wykonuję jeden z zawodów medycznych spodobało mi się to szczególnie.
"Srebrny smok" Barbary Sadurskiej to ciekawa opowieść pełna mitów, baśni i tajemnic, jednak jak dla mnie niedokończona, dlatego mocno liczę, że powstanie druga część. Książka najmłodszych czytelników na pewno zaciekawi, a także przekaże trochę wiedzy. Warto ją przeczytać wspólnie z dziećmi.

"Dla Matyldy Japonia nie była Krajem Kwitnącej Wiśni ani góry Fudżi. Dla Matyldy Japonia była krajem smoków. Znała wszystkie legendy o nich, na marginesach w zeszytach rysowała japońskie smoki i węże morskie."
Muszę przyznać, że dawno już nie wciągnęła mnie ta bardzo książka dla dzieci. Czytałam ją dzisiaj już dwa razy, bo gdy skończyłam czytać, wpadły do mnie moje wnuczki (7 i 10 lat) i gdy zobaczyły okładkę książki "Srebrny smok", to musiałam ją dla nich przeczytać. Nie było innego wyjścia.

Dwunastoletnia Matylda jest zafascynowana smokami i opowieściami o nich. Dużo czyta i rysuje tylko to, co związane jest ze smokami. Jej wielkim marzeniem jest podróż do Japonii, bo wie, że tam z pewnością spotka jakiegoś smoka. Ma nawet swoich ulubieńców. Gdy mama oznajmia, że będzie musiała jechać do Japonii i zabierze ze sobą Matyldę, gdyż tata nie ma urlopu w tym czasie, dziewczynka zaczyna się niemal od razu pakować. Lecz to dopiero za kilka miesięcy... Niestety, kilka dni przed wyjazdem plany jej mamy zmieniają się diametralnie i Matylda musi pojechać do dziadka. Nie jest tym wyjazdem zachwycona, ale gdy weszła do dawnego pokoju swojej mamy, zmieniła swoje nastawienie.

"Jaki piękny miała widok jej mama, kiedy mieszkała w tym domu!"
Wyspa, na której mieszka dziadek Matyldy jest bardzo niezwykłym miejscem na ziemi. Dzieje się tu mnóstwo niezrozumiałych dla dziewczynki rzeczy. A w domu dziadka Matylda znajduje na każdym niemal kroku jakieś smocze rzeźby, znaki, rysunki, które śnią się jej nocami. Poznaje dzięki dziadkowi swoją rówieśniczkę Saszę, której mama jest bibliotekarką. Dowiaduje się również, że wyspie tej grozi ogromne niebezpieczeństwo. Jakie? Tego Wam już nie powiem, sami musicie do tego dojść. Czy uda się zażegnać nadchodzące niebezpieczeństwo?

"Niebezpieczeństwo, którego się spodziewasz, nie jest tak groźne, jak atak znienacka."
Ta bardzo wciągająca opowieść jest wręcz niesamowita, lecz właściwie tylko rozbudziła apetyt na ciąg dalszy. Mam nadzieję, że autorka sprosta wyzwaniu i zabierze się za pisanie kontynuacji tej książki.
Książka jest bardzo ładnie i starannie wydana, zszyte kartki pozwalają na wielokrotne czytanie przez dzieci. Kolorowe ilustracje autorstwa Marcina Minora spełniają oczekiwania dziecięcej wyobraźni. Aż szkoda, że lektura tak szybko się skończyła. Moje wnuczki również czekają na więcej opowieści o smokach.
Polecam wszystkim dzieciom, chociaż i starsi z miłą chęcią sięgną po tę lekturę. Jeżeli lubicie przygodę i smoki, to książka jest dla Was.

Bardzo dziękuję Wydawnictwu AGORA za udostępniony egzemplarz.

Autorką książki  "Srebrny smok" jest polska pisarka - Barbara Sadurska.

"Srebrny smok" to książka należąca do literatury dziecięcej. Opowiada o najlepszych wakacjach, jakie w swoim życiu przeżyła Matylda.

Matylda - dla niej Japonia to kraj smoków, zna wszystkie na ten temat legendy, rysuje smoki i węże morskie. Lubi opowieści o władcy mórz i oceanów - Watatsumi. Zna sposoby na wywabienie go z jego pałacu. Matylda codziennie jeździ rowerem do szkoły. Podobała jej się wielka, perłowa muszla w sklepie ze starociami. Marzy o spotkaniu ze smokiem. Je sushi i pije japońską herbatę. W przyszłości nie chce czytać nudnych książek medycznych. Chciała kupić perłową muszlę, lecz sprzedawca podarował ją Matyldzie razem ze swoim szkicownikiem, by dała te prezenty smokowi, którego spotka. Miała wyjechać z mamą do Japonii, lecz to się nie udało. Zamiast wycieczki do kraju smoków musiała zgodzić się na wakacje u swego dziwnego dziadka (był to tato jej mamy), który mieszkał na wyspie i ciągle był czymś zajęty.

Matylda, mimo początkowej niechęci, gdy już jest na miejscu, czuje się zachwycona, bo każdy dzień jest coraz bardziej "smoczy", a ona bardzo chciałaby zobaczyć prawdziwego smoka. To jest jej marzenie. Czy po wakacjach spędzonych u swego dziadka na wyspie, będzie jeszcze chciała na nią wrócić, a może w ogóle nie zechce jej opuszczać?

Dziękuję Wydawnictwu Agora za bezpłatny egzemplarz książki.

Idealna książka dla wszystkich miłośników smoczych opowieści. Wszyscy się dobrze przy niej bawią. Jest idealna dla młodszych i starszych dzieci. Razem z główną bohaterką Matyldą wyruszyliśmy w tajemniczą podróż do jeszcze bardziej tajemniczego dziadka dziewczynki. A jak do tego doszło? Nasza mała bohaterka miała swoje plany. Pragnęła polecieć do Japonii, żeby zobaczyć swoje wymarzone i zarazem wyśnione smoki. Jednak jak to z rodzicami bywa, potrafią popsuć najlepsze plany. Matylda była załamana. Musiała wakacje spędzić u swojego dziadka, który mieszka na bardzo dziwnej wyspie. Czy będzie tutaj szczęśliwa? Czy spotka tu nowych przyjaciół? Czy przeżyje niezapomniane przygody i spełni swoje marzenia? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziecie w najnowszym dziele Barbary Sadurskiej. Jeżeli lubicie przygody i kochacie smoki, to powinniście przeczytać zaczarowaną historię ukrytą na kartkach "Srebrnego smoka". Tej książki nie da się odstawić na półkę, ponieważ w niej się przepada. Piękna opowieść. Idealna odskocznia od trudnych czasów. Czytałam ją mojemu synkowi przed snem. I wiecie co? Nie zasnął, nim nie poznał zakończenia. Bardzo był zainteresowany przygodami głównej bohaterki. Na koniec zapytał mnie, kiedy pozna następną część tej historii. Niestety, na to pytanie nie znam odpowiedzi. Mam tylko cichą nadzieję, że autorka ma plan na kolejną książkę. Nie zgadniecie, co mój synek zrobił następnego dnia. Poprosił mnie, żebym mu ponownie przeczytała "Srebrnego smoka". Dziecku nie można odmówić, więc ponownie czytaliśmy. Tym razem po skończonej lekturze zadawałam mu mnóstwo pytań, na które pięknie odpowiadał. Jestem z niego bardzo dumna. Widać, że ta opowieść przypadła mu do gustu. Warto czytać książki dzieciom nie tylko przed snem. Jesteśmy zachwyceni pięknymi ilustracjami, które stworzył Marcin Minor. Prawdziwy talent. Okładka jest po prostu cudna. Przemawia do nas. Zachęcamy was do przeczytania książki Barbary Sadurskiej "Srebrny smok". Warto przyjrzeć się z bliska tej historii.
Mapa
Barbara Sadurska0
Okładka ksiązki - Mapa

7 opowiadań połączonych motywem piętnastowiecznej mapy świata. Mapy niegdyś pokazywały znany świat i jego krańce, koiły lęk. Ale też rozpalały...

Rada smoków
Barbara Sadurska0
Okładka ksiązki - Rada smoków

Dajcie się porwać smoczej opowieści! Pamiętacie? W ostatnie wakacje Matylda trafiła na przedziwną i fascynującą wyspę. Poznała tam swojego tajemniczego...