Srebrny smok

"Dla Matyldy Japonia nie była Krajem Kwitnącej Wiśni ani góry Fudżi. Dla Matyldy Japonia była krajem smoków. Znała wszystkie legendy o nich, na marginesach w zeszytach rysowała japońskie smoki i węże morskie."
Muszę przyznać, że dawno już nie wciągnęła mnie ta bardzo książka dla dzieci. Czytałam ją dzisiaj już dwa razy, bo gdy skończyłam czytać, wpadły do mnie moje wnuczki (7 i 10 lat) i gdy zobaczyły okładkę książki "Srebrny smok", to musiałam ją dla nich przeczytać. Nie było innego wyjścia.

Dwunastoletnia Matylda jest zafascynowana smokami i opowieściami o nich. Dużo czyta i rysuje tylko to, co związane jest ze smokami. Jej wielkim marzeniem jest podróż do Japonii, bo wie, że tam z pewnością spotka jakiegoś smoka. Ma nawet swoich ulubieńców. Gdy mama oznajmia, że będzie musiała jechać do Japonii i zabierze ze sobą Matyldę, gdyż tata nie ma urlopu w tym czasie, dziewczynka zaczyna się niemal od razu pakować. Lecz to dopiero za kilka miesięcy... Niestety, kilka dni przed wyjazdem plany jej mamy zmieniają się diametralnie i Matylda musi pojechać do dziadka. Nie jest tym wyjazdem zachwycona, ale gdy weszła do dawnego pokoju swojej mamy, zmieniła swoje nastawienie.

"Jaki piękny miała widok jej mama, kiedy mieszkała w tym domu!"
Wyspa, na której mieszka dziadek Matyldy jest bardzo niezwykłym miejscem na ziemi. Dzieje się tu mnóstwo niezrozumiałych dla dziewczynki rzeczy. A w domu dziadka Matylda znajduje na każdym niemal kroku jakieś smocze rzeźby, znaki, rysunki, które śnią się jej nocami. Poznaje dzięki dziadkowi swoją rówieśniczkę Saszę, której mama jest bibliotekarką. Dowiaduje się również, że wyspie tej grozi ogromne niebezpieczeństwo. Jakie? Tego Wam już nie powiem, sami musicie do tego dojść. Czy uda się zażegnać nadchodzące niebezpieczeństwo?

"Niebezpieczeństwo, którego się spodziewasz, nie jest tak groźne, jak atak znienacka."
Ta bardzo wciągająca opowieść jest wręcz niesamowita, lecz właściwie tylko rozbudziła apetyt na ciąg dalszy. Mam nadzieję, że autorka sprosta wyzwaniu i zabierze się za pisanie kontynuacji tej książki.
Książka jest bardzo ładnie i starannie wydana, zszyte kartki pozwalają na wielokrotne czytanie przez dzieci. Kolorowe ilustracje autorstwa Marcina Minora spełniają oczekiwania dziecięcej wyobraźni. Aż szkoda, że lektura tak szybko się skończyła. Moje wnuczki również czekają na więcej opowieści o smokach.
Polecam wszystkim dzieciom, chociaż i starsi z miłą chęcią sięgną po tę lekturę. Jeżeli lubicie przygodę i smoki, to książka jest dla Was.

Bardzo dziękuję Wydawnictwu AGORA za udostępniony egzemplarz.

Informacje dodatkowe o Srebrny smok:

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2023-05-17
Dodał/a opinię: Myszka77

Tagi: Dzieci od ok. 6 lat

Zobacz opinie o książce Srebrny smok

Kup książkę Srebrny smok

Czy wiesz, że morza i oceany, że rzeki i jeziora, że wszystkie wody opływające ziemię są ze sobą połączone i że jeżeli chcesz dotrzeć dokądkolwiek na świecie, możesz po prostu ruszyć przed siebie i trafisz tam, dokąd zmierzasz? Tak mi powiedziała mama. Tu kończy się świat. Tu zaczyna się podróż.

Szła po ubitym, twardym pisaku, a świat wyglądał, jakby ktoś go umył.

Rada smoków
Barbara Sadurska0
Okładka ksiązki - Rada smoków

Dajcie się porwać smoczej opowieści! Pamiętacie? W ostatnie wakacje Matylda trafiła na przedziwną i fascynującą wyspę. Poznała tam swojego tajemniczego...

Mapa
Barbara Sadurska0
Okładka ksiązki - Mapa

7 opowiadań połączonych motywem piętnastowiecznej mapy świata. Mapy niegdyś pokazywały znany świat i jego krańce, koiły lęk. Ale też rozpalały...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;