Straszliwe młode damy i inne osobliwe historie

Kelly Barnhill jest nagradzaną autorką literatury dziecięcej. Tym razem postanowiła oczarować swoimi historiami starszych odbiorców.

W książce tej znajdziemy dziewięć wyjątkowych opowiadań – każde z nich przepełnione jest tajemniczością, magią i emocjami, a to wszystko wplecione w zwyczajną niezwyczajną codzienność. Nie będę przytaczać wątków każdej historii, ale są naprawdę różnorodne. Każdą czytałam z przyjemnością i fascynacją, gdyż pierwszy raz zetknęłam się z tego typu baśniami dla dorosłych.

Każde opowiadanie przekazuje coś innego. To my sami decydujemy o tym, jak je zinterpretujemy. Nie brakuje w nich cudownych postaci i bohaterów, którzy na każdej stronie oddają nam troszkę magii, a nam nie pozostaje nic innego jak ją przyjąć i dać się porwać niezwykłemu światu. Światu, w którym nie brakuje przemocy, nienawiści i śmierci. Nie znajdziemy tutaj słodkości i lukru, a wszechogarniającą czerń i mrok.

Nie byłam w stanie przeczytać wszystkich opowiadań od razu. Musiałam je sobie dawkować. Każde przemyśleć, zrozumieć. I mimo, że nie wiem, czy idealnie trafiłam w myśli autorki, to jednak zrobiłam dla siebie coś ważnego. Zatrzymałam się na chwilę, dałam się ponieść opowieści, a później dałam odejść jej bohaterom.

Tytuł całego zbioru natomiast nawiązuje do tego, że w większości głównymi postaciami są młode kobiety, które znaczące odbiegają od stereotypów: zamiast młodych, ułożonych dam poznajemy silne osobowości, sprytne uciekinierki i trzymające w swych rękach magię wiedźmy.

Oczywiście nie mogę nie wspomnieć o samym wydaniu tej pozycji. Okładka jest naprawdę cudowna – od razu przykuwa wzrok i przekazuje, że w środku znajdziemy coś wyjątkowego, a sam układ i rozmieszczenie opowiadań wewnątrz sprawia, że czytanie jest dużą przyjemnością.

Nawet jeśli czujecie, że ta książka nie jest do końca tym, co lubicie, czy co czytacie na co dzień, to naprawdę po raz kolejny zachęcam do wyjścia ze swojej strefy komfortu. Być może, tak jak mnie, coś Was w tej pozycji przyciągnie i nie pożałujecie, że po nią sięgnęliście.

Informacje dodatkowe o Straszliwe młode damy i inne osobliwe historie:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2022-02-09
Tytuł oryginału: Dreadful Young Ladies and Other Stories
Dodał/a opinię: Anna Kubera

Tagi: Proza literacka bóg

Zobacz opinie o książce Straszliwe młode damy i inne osobliwe historie

Kup książkę Straszliwe młode damy i inne osobliwe historie

Ogrzyca i dzieci
Kelly Barnhill0
Okładka ksiązki - Ogrzyca i dzieci

Słuchacie? Nadstawcie uszu! To będzie baśń o przebiegłej naturze zła, które potrafi manipulować i niszczyć, a ulec może jedynie czystemu dobru. Przepełniona...

Kiedy kobiety były smokami
Kelly Barnhill0
Okładka ksiązki - Kiedy kobiety były smokami

Nowa książka autorki bestsellerowej "Dziewczynki, która wypiła księżyc" to opowieść o kobiecym gniewie, zmowie milczenia i godzeniu się z losem, mocny...