Straszliwe młode damy i inne osobliwe historie

Zapraszam do zbioru fantastyczno-realistycznych opowieści autorstwa Kelly Barnhill pt. "Straszliwe młode damy i inne osobliwe historie".

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu @wydawnictwoliterackie

W 9- ciu opowiadaniach poznamy osobliwe historie naszych bohaterów. Ja przedstawiam kilka.

"Pani Sorensen i Sasquatch"

Agnes od dziecka była uważana za dziwaczkę. Łączyła ją szczególna więź ze zwierzętami, towarzyszyły jej w codziennym życiu, aż do momentu zamążpójścia za Sorensen'a. Kochała męża, byli ponad 20 lat małżeństwem, nie mieli dzieci. Jego śmierć przyszła nagle, miał 58 lat. Po śmierci Sorensen'a wdowa dziwnie się zachowuje. Czy cierpi na zaburzenia psychiczne? Ksiądz Laurence na podjeździe u Agnes zobaczył ślady dużych, bosych, męskich stóp. Do kogo należały? Czyżby po trzydziestu latach nieobecności znów pojawił się Sasquatch? Laurence ostatni raz widział Wielką Stopę jako nastolatek. Czy Sasquatch wróci na mokradła?

"Otwórz drzwi, a wleje się światło"

John pożegnał się z żoną na peronie, jechała do jego matki. Czy była katastrofa pociągu? Gdy Angela przybywa do rodzinnego domu Johna, wszyscy milczą, nikt się do niej nie odzywa, ani jego matka, ani stary, dobry Charles. W dzieciństwie Angela widziała w oknie duchy, ludzi. Ich włosy wyglądały jak wodorosty. Odtąd zaczęła malować była artystką. Obraz postaci nabrały wyrazistości, jakie były, co przedstawiały? Jej rysunki pokrywały podłogę, tak samo jak listy od niej do Johna. Miał kochanka Amerykanina, czy odwzajemniał jego miłość? Opowiadanie obrazuje nam temat utraconej miłości, żalu i nadziei.

"Ostatni wiersz zmarłego chłopaka"

Młoda kobieta zakochuje się w poecie, który pisze wiersze ma zaledwie 17 lat. Umiera. Dziewczyna, co noc śni o poecie, śpi w łóżku pełnym poezji, nosi suknię z notatników ukochanego, żyje miłością. W końcu namokłe żalem sonety młodego poety wylądowały na podłodze. W ognisku wspólnie z koleżankami, paliła wiersze ukochanego . Opowiadały w sposób okrutny o swoich kochankach.

"Straszliwe młode damy"

Fran opiekowała się dzieckiem kochanka, było brzydkim maluchem. Dziecko trzymało się jej kurczowo, nie odstępowało na krok. Dlaczego nikt nie porywa brzydkich dzieci? Fran chce żeby zniknął.

Margaret malowała usta szminką na różne okazje, różne kolory. Każdy kolor miał przekaz. Co oznaczały? Co wydarzyło w sypialni matki?

Opowiadania przepełnione są groteską, czasem grozą, w innych rzeczywistość miesza się z fantastyką. Poruszony jest też problem wiary, żalu, utraconej miłości i nadziei. Czytelnik zostaje wprowadzony w dziwny, a zarazem cudowny świat naszych młodych bohaterek. Nie wiadomo tak naprawdę, co jest jawą, a co snem. Czytając te opowieści można poczuć strach, lęk, czasem śmiać się. Opowiadania zostały świetnie wydane w twardej oprawie. Zapraszam wszystkich chętnych do magicznego tomu opowiadań.

Informacje dodatkowe o Straszliwe młode damy i inne osobliwe historie:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2022-02-09
Tytuł oryginału: Dreadful Young Ladies and Other Stories
Dodał/a opinię: Czytajka93

Tagi: Proza literacka bóg

Zobacz opinie o książce Straszliwe młode damy i inne osobliwe historie

Kup książkę Straszliwe młode damy i inne osobliwe historie

Kiedy kobiety były smokami
Kelly Barnhill0
Okładka ksiązki - Kiedy kobiety były smokami

Nowa książka autorki bestsellerowej "Dziewczynki, która wypiła księżyc" to opowieść o kobiecym gniewie, zmowie milczenia i godzeniu się z losem, mocny...

Ogrzyca i dzieci
Kelly Barnhill0
Okładka ksiązki - Ogrzyca i dzieci

Słuchacie? Nadstawcie uszu! To będzie baśń o przebiegłej naturze zła, które potrafi manipulować i niszczyć, a ulec może jedynie czystemu dobru. Przepełniona...