Świąteczne morderstwo

POD KOŁDRĄ ŚNIEGU

Stara wiejska posiadłość gdzieś w Sussex, grono rodziny i przyjaciół zebranych przy wygilijnym stole i ...trup. Trudno o lepszy wstęp do świątecznego kryminału. „Świąteczne morderstwo” Ady Moncrieff dodatkowo urzeka klimatyczną okładką. Czy pomysł świątecznego kryminału retro był trafiony?

Rok 1938. Widmo wielkiej wojny zawisa nad Europą. W posiadłości Westbury Manor zbiera się rodzina Westburych oraz ich goście. To mają być niezapomniane święta. Nikt nie przeczuwa, że owszem będą, ale z zupełnie innego powodu. Po wspólnym wieczorze wszyscy udają się na spoczynek. Rano domowników szokuje informacja o tym, że jeden z ich gości został znaleziony martwy na terenie Westbury Manor. Czy mężczyzna, który niedawno odniósł duży sukces finansowy i kipiał życiową energią mógł popełnić samobójstwo? A może komuś zależało na jego śmierci? Pasjonat i badacz tajemnic Hugh Gaveston rozpoczyna amatorskie śledztwo, aby wyjaśnić tę zagadkę. Czy wśród ludzi zgromadzonych w domu czai się morderca?

Ada Moncrieff serwuje nam kryminał retro, który już od początku czaruje klimatem. Zachowane są wszystkie elementy, które tak bardzo lubią wielbiciele klasyki : stara, pełna tajemnic posiadłość, grono nietuzinkowych bohaterów, z których wielu ma coś za uszami, klimat świąt i atmosfera izolacji, a nade wszystko tajemnicza śmierć. Autorce udało się fantastycznie oddać ten klimat, za który tak kochamy powieści np. Agathy Christie : wąskie grono podejrzanych, nieco roztrzepany, ale wielce sympatyczny detektyw amator, a do tego język, którym ta powieść jest napisana. Rewelacyjna postać konstabla Jonesa i jego sposób porozumiewania się, rodzeństwo Westburych żyjące ze sobą jak pies z kotem, a do tego młody Hugh – mężczyzna o olbrzymiej pasji poznawania, który podejmuje się, jakże niezbezpiecznej, próby wyjaśnienia okoliczności śmierci denata. Do tego dochodzi błyskotliwy, pełen sarkazmu humor i już mamy gwarant dobrej rozrywki.

Moncrieff nakreśliła całą gamę postaci wyrazistych, charakternych, zapadających w pamięć. Ich wzajemne relacje stanowią wyśmienity przykład przekroju społeczeństwa. Autorka posiada bystry zmysł obserwacyjny i ze swadą tworzy bohaterów interesujących, bardzo realistycznych. Dobrze się tę powieść czyta i można całkowicie się w niej zatracić. Bardzo lubię taki gatunek, a tutaj zarówno klimat jak i język powieści szczególnie mi odpowiadają. Sama intryga kryminalna nie jest może szczególnie zawiła, a akcja toczy się bardzo powoli, ale to są cechy, za które właśnie ten gatunek się lubi lub nie. Jeżeli komuś taka specyfika narracji nie odpowiada i ceni krwawe, pełne brutalności kryminały, to tutaj zdecydowanie się nie odnajdzie. Ta książka po prostu go znudzi. Jeżeli jednak lubicie opowieści w starym stylu, gdzie angielscy dżentelmeni palą cygaro po kolacji, a olbrzymi dom zbudowany gdzieś na odludziu staje się areną zbrodni, to trafiliście doskonale.

Ciekawe rysy psychologiczne bohaterów w połączeniu z rewelacyjnym angielskim humorem sprawiają, że bardzo dobrze czyta się dialogi. Całość zresztą napisana jest bardzo solidnie. Mimo tego, że nie ma tu szaleńczego tempa akcji, to naprawdę dobrze płynie się przez tę książkę. Ada Moncrieff napisała powieść wiernie oddającą realia epoki, pełną dowcipu i intrygującą. „Świąteczne morderstwo” nie należy może do książek, które zapadają w pamięć na całe życie, ale jest to bardzo przyjemna lektura idealna na zimowe wieczory. Gdy ma się ochotę sięgnąc po coś lżejszego, mniej brutalnego, a doskonale wpisującego się klimatem w atmosferę świąt. Gorąco polecam tę książkę. Świetna zabawa na święta i nie tylko. Diabeł gorąco poleca.

Informacje dodatkowe o Świąteczne morderstwo:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2021-11-30
ISBN: 9788382024067
Tytuł oryginału: Murder Most Festive: A Christmas Mystery
Dodał/a opinię: chico6401

Zobacz opinie o książce Świąteczne morderstwo

Kup książkę Świąteczne morderstwo

Morderstwo w Theatre Royale
Ada Moncrieff0
Okładka ksiązki - Morderstwo w Theatre Royale

Boże Narodzenie 1935 roku w londyńskim teatrze - dramat sceniczny przeradza się w prawdziwy... Grudzień 1935 roku. Objazdowy spektakl Opowieści wigilijnej...