Szczęśliwa ziemia

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2013-10-23
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-7924-086-9
Liczba stron: 384
Dodał/a opinię: Agnieszka Chmielewska-Mulka

Ocena: 5.09 (11 głosów)

Każdy z nas o czymś marzy. Jednak gdyby okazało się, że jest takie miejsce gdzie po wypowiedzeniu marzenia na głos mamy pewność, że się ono ziści - czy każdy z nas odważył by się wyjawić swoje najskrytsze pragnienia? Czy konsekwencje spełnienia marzeń niektórych osób nie byłyby groźne, niebezpieczne? Przecież nie wszyscy mamy "grzeczne" marzenia. I właśnie tą tematykę próbuje przybliżyć w swej najnowszej powieści młody pisarz Łukasz Orbitowski...
Bohaterami książki jest pięciu chłopców. Wszyscy mieszkają w małej miejscowości - Rykusmyku w województwie dolnośląskim. Mieścina ogólnie nie wyróżnia się niczym szczególnym na tle innych, okolicznych siedlisk. Jednak to właśnie zdarzenie, które wydarzyło się w ciemnych korytarzach miejscowego zamku odmieniło na zawsze losy Sikorki, DJ Krzywdy, Trombeka, Blekoty i Sedesa... Tylko ten ostatni zostaje na starych śmieciach. Pozostali towarzysze wspólnych zabaw opuszczają Rykusmyku i ustalają, że już nigdy się nie zobaczą... W dalszej części powieści pisarz ukazuje czytelnikowi losy bohaterów, którzy dorośli. Kim są? Co osiągnęli? Czy są szczęśliwi? 
Barwne, żywe, bardzo szczegółowe opisy miejsc, wnikliwa analiza psychologiczna postaci. Autor nakreślił wizerunek polskiego miasteczka z lat 80-tych i późniejszych przemian, które w nim zaszły. Zrobił to tak realistycznie, że miałam wrażenie jakbym sama przemierzała uliczki wraz z bohaterami. Smętne, zapyziałe, ale jakże prawdziwe.
Powieść wielopłaszczyznowa, dotykająca uniwersalnych kwestii. Opowiada o codziennym życiu, dorastaniu, rozczarowaniach, wątpliwościach, strapieniach, oczekiwaniach, zawiści i intymności. Książka wyraża lęk przed pełnoletniością, przed braniem odpowiedzialności za swoje błędy. Utwór ukazuje nieuchronne skutki zdarzeń z przeszłości i bezkresną tęsknotę za czymś nieosiągalnym.
Autor obnaża tu również cienką granicę pomiędzy światem rzeczywistym i fantastycznym. Świat rzeczywisty współistnieje tu z onirycznym. Czytelnik nie wie, które wydarzenia mają miejsce w tym realnym. Pisarz stworzył zarazem prosty i niesamowicie wieloaspektowy twór. Połączył tu umiejętnie elementy fantastyki z horrorem. Wszystko urozmaicił interesującymi legendami.
Strach, groza, niepokój, lęk, który narasta wraz z brnięciem w głąb lektury. Trudna, niezwykle mroczna, niebywale zaskakująca, tajemnicza, niebanalna, bardzo poruszająca, wciągająca, niejednoznaczna i wielce smutna historia. Trudno mi będzie o niej zapomnieć przez długi czas. Lektura skłaniająca do głębszej refleksji, zadumy.

Łukasz Orbitowski (rocznik 1977) polski pisarz tworzący fantastykę z elementami grozy, ukończył filozofię, debiutował opowiadaniem "Diabeł na Jabol Hill". Obecnie mieszka w Kopenhadze. Do tej pory napisał wiele książek i zbiorów opowiadań. Laureat wielu nagród literackich. Współtwórca gry "Bakemono". Przez 2 lata był współpracownikiem "Przekroju". W grudniu 2013 otrzymał nominację do Paszportów Polityki w dziedzinie literatury. Jest laureatem stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Młoda Polska" 2012. Pisze felietony dla "Gazety Wyborczej" i "Nowej Fantastyki".

Kup książkę Szczęśliwa ziemia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Szczęśliwa ziemia
Inne książki autora
Rzeczy utracone. Notatki człowieka posttowarzyskiego
Łukasz Orbitowski0
Okładka ksiązki - Rzeczy utracone. Notatki człowieka posttowarzyskiego

Co łączy muzykę metalową, gry komputerowe, podróże, doświadczenie ojcostwa i świadomość tragizmu bycia w świecie? Literatura na najwyższym poziomie -...

Tracę ciepło
Łukasz Orbitowski0
Okładka ksiązki - Tracę ciepło

Kryminalna intryga w oparach grozy i magii! Kuba i Konrad - kumple z podstawówki przy Wąskiej, na krakowskim Kazimierzu - próbują rozwiązać zagadkę śmierci...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Schronisko dla ludzi
Wojciech Szlęzak
Schronisko dla ludzi
Ciało nie kłamie
Judy Melinek
Ciało nie kłamie
Antarabhawa
Przemysław Szulgit
Antarabhawa
Miłość to wybór. O terapii współuzależnień
Robert Hemfelt; Paul Meier; Frank Minirth
Miłość to wybór. O terapii współuzależnień
Bezkresny
Kenneth Oppel
Bezkresny
Lili w Krainie Baśni
Nadiia Prystai
Lili w Krainie Baśni
Kobiety wojowniczki
Iwona Kienzler
Kobiety wojowniczki
Pokaż wszystkie recenzje