Szwedzi. Ciepło na północy

Autorka zabiera nas w ciepłą i ciekawą podróż do Szwecji, kraju dostatku i zadowolonych ludzi. Poznajemy obyczaje, typowe zachowania Szwedów, ich zwyczaje i mentalność. Ich – w pewnym sensie – inność od Polaków. A to wszystko otrzymujemy z pierwszej ręki, od Polki mieszkającej w Szwecji. Obserwowała przez wiele lat Szwedów i wszystko bardzo ciekawie przeniosła na papier. Jacy to ciekawi ludzi, oj, jak wiele można się od nich nauczyć. Przede wszystkim cierpliwości i punktualności, a, i nie przerywania rozmówcy w trakcie jego wypowiedzi. To afront, jakich mało.

Czy wiecie, że Szwedzi nie mają pralek w domach? A po co? Większość mieszkań jest podobnie wyposażonych, taki skandynawski ład i porządek. Żartuję, nie z tego to wynika. Kochają ruch na świeżym powietrzu, wypoczynek w lesie, na łonie przyrody. Tak naprawdę, żyje im się dobrze i dostatnio. Ale mają też swoje słabości. Liczne grono Szwedów żyje w nieformalnych związkach, często doskwiera im samotność.

Autorka często porównuje Polskę ze Szwecją i muszę przyznać, że czasami w wielu dziedzinach mamy jeszcze bardzo dużo do nadrobienia. U nas nie wszystko jest takie łatwe i oczywiste, jak na północy Europy.

W książce nie brakuje ciekawostek i anegdot o Szwedach i ich pięknej krainie. Napisana jest z dużą dawką dobrego humoru, niekiedy z przymrużeniem oka. Z każdą stroną jest ciekawsza i coraz bardziej interesująca. Zabawna w wielu aspektach.

Świetna pozycja, godna uwagi i polecenia. Zarówno dla tych, którzy już bardzo dobrze znają zwyczaje Szwedów, jak i dla tych, którzy dopiero są przed podróżą do tej ciekawej krainy. Nie marnujcie czasu, jeżeli nie macie możliwości wybrać się tam osobiście, wybierzcie się chociaż w przestrzenną podróż do Szwecji z tą fantastyczną lekturą w ręku.

Informacje dodatkowe o Szwedzi. Ciepło na północy:

Wydawnictwo: Czarna Owca