Ta, która przeżyła

"Ta, która przeżyła" to typowa historia z dreszczykiem emocji, która idealnie wpisuje się w ramy gatunku. Wprowadzenie do historii nie należy do moich ulubionych, może dlatego, że została opowiedziana z perspektywy siedmioletniej dziewczynki i może frustrować niektórymi działaniami bohaterki. Dalej jest już o wiele lepiej, a akcja wciąga i trzyma poziom.

To, co spotkało Karę McIntre na zawsze odcisnęło piętno na jej życiu.

Dwadzieścia lat temu w pewną wigilijną noc doszło do niewiarygodnej masakry.

Jej patchworkowa rodzina ginie z rąk bezwzględnego mordercy -matka, ojciec, dwóch przyrodnich braci. Jej starsza siostra Marlie zapada się pod ziemię, a wszyscy uważają ją za zmarłą.

Dziewczynka zostaje uratowana przez emerytowanego policjanta, który sam traci życie. A najstarszy z braci Jonas zostaje osądzony i skazany. Jego sprawa wydaje się niejasna, zeznana małej dziewczynki i osobowość Jonasa zadziałały przeciwko niemu bardziej niż dowody.

Kara przez całe życie była "tą" dziewczynką, która przeżyła. Dwadzieścia lat później wciąż cierpi na zespół stresu pourazowego. Jej życie to seria terapii, paranoii, problemów z alkoholem i unikanie dziennikarzy i mediów. Ma nieustanne poczucie winy, że jej zeznania pogrążyły brata, a przez nią życie stracił człowiek, który chciał jej pomóc.

Kiedy Jonas w wyniku podważenia dowodów zostaje zwolniony z więzienia, koszmar odżywa na nowo.

Kara zaczyna otrzymywać niepokojące wiadomości, że jej siostra żyje, prawnik prowadzący od dwóch dekad sprawę Jonasa zostaje brutalnie zamordowany. Kobieta zostaje sama, jej ciotką, która sprawowała nad nią opiekę po śmierci rodziny ma własne cele. Jedyną osobą, która wydaje się, że jest w stanie pomóc dziewczynie jest dziennikarz, syn policjanta, który zginął, ratując małą Karę. Wesley również żyje sprawą masakry i jego intencje nie są dla dziewczyny do końca jasne.

Czytelnik podąża za Karą, która próbuje poskładać w całość, to co naprawdę wydarzyło się tamtej krwawej nocy. Bohaterzy, którzy się pojawiają nie wzbudzają zaufania. W historii poznajemy kilka punktów widzenia, a każdy dodaje inny aspekt do sprawy.

Autorce udaje się utrzymać czytelnika w ciekawości, zwłaszcza, że jest sporo tajemnic do odkrycia.

Brat Kary, Jonas okazuje się mniej niż godny zaufania. Jego prawdziwy udział w masakrze pozostaje tajemnicą do samego końca.

Lisa Jackson dość lekko potraktowała temat niesłusznego aresztowania, a grupa opętanych fanów Jonasa to coś, co chyba tylko w USA przybiera, aż taki rozmiar, niezrozumianego przeze mnie fanatyzmu.

Zakończenie odpowiada na wszystkie pytania związane z tragedią, co całkowicie mnie usatysfakcjonowało.

Fabuła jest szybka, pełna zwrotów akcji, i to sprawia, że "Ta, która przeżyła" może być niezłą rozrywką dla fanów thrillera psychologicznego.

Informacje dodatkowe o Ta, która przeżyła:

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Data wydania: 2023-02-22
Tytuł oryginału: The Girl Who Survived
Dodał/a opinię: Katarzyna Nowicka

Zobacz opinie o książce Ta, która przeżyła

Kup książkę Ta, która przeżyła

Strach absolutny
Lisa Jackson0
Okładka ksiązki - Strach absolutny

Studentka psychologii Eve Renner rozpaczliwie usiłuje przypomnieć sobie tę noc, kiedy ktoś do niej strzelał. I była świadkiem zabójstwa. Teraz cierpi na...

Nie chcesz wiedzieć
Lisa Jackson0
Okładka ksiązki - Nie chcesz wiedzieć

Przed dwoma laty wysepka u wybrzeży Oregonu była świadkiem dramatycznych wydarzeń, kiedy seryjny morderca kobiet uciekł ze szpitala psychiatrycznego. Wkrótce...