Tak blisko, tak daleko. Bieszczady po drugiej stronie granicy

Autor książki, Krzysztof Potaczała, zabiera nas w podróż w Bieszczady. Ale jakże to inna podróż, odkrywająca przed czytelnikiem całkiem nieznane oblicze tego regionu. Tym reportażem pan Krzysztof niejako przywraca pamięć o tych, o których czas zapomniał. Odwiedza wioski i miasteczka na granicy ukraińsko-polskiej, gdzie ludzie żyją tak jak żyli ich przodkowie. Swoim rytmem, tak innym od naszego. Tam czas się zatrzymał. Autor przeprowadza rozmowy z Polakami i Ukraińcami. Wylewają oni przed nim swoje bóle, niewiarę w to, że można inaczej żyć w tym ich zapomnianym świecie, ale nie brakuje też radości z tego co zwyczajne, proste i gdzieś wciąż tlącej się nadziei, że może jednak..

Ten świat który kiedyś wspólnie dzielili Polacy, Ukraińcy, Rusini, Żydzi, gdzie wspólnie dorastali pomimo różnic językowych, wyznaniowych, tradycji , został okrutnie rozdarty przez wojnę, a później przez rządy Sowietów. Druty kolczaste przedzieliły ten skrawek ziemi na dwa państwa. Codzienność zmieniła swoje oblicze. Sąsiedzi stali się wrogami. Z biegiem lat wiele miejsc poszło w zapomnienie, a czego nie dosiegła ludzka, zbrodnicza ręka to pochłonęła przyroda.

Informacje dodatkowe o Tak blisko, tak daleko. Bieszczady po drugiej stronie granicy:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2022-06-23
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Dodał/a opinię: czarksiazek

Zobacz opinie o książce Tak blisko, tak daleko. Bieszczady po drugiej stronie granicy

Kup książkę Tak blisko, tak daleko. Bieszczady po drugiej stronie granicy

To nie jest miejsce do źycia. Stalinowskie wysiedlenia znad Bugu i z Bieszczad
Krzysztof Potaczała0
Okładka ksiązki - To nie jest miejsce do źycia. Stalinowskie wysiedlenia znad Bugu i z Bieszczad

Operację spinającą klamrą ten reportaż nazwano w kręgach władzy poprawianiem granicy. W 1951 roku na życzenie Stalina Polska zrzekła się części terenów...

Bieszczady w PRL-u. Wybrane reportaże
Krzysztof Potaczała0
Okładka ksiązki - Bieszczady w PRL-u. Wybrane reportaże

,,Bieszczady w PRL-u. Wybrane reportaże" to zbiór najciekawszych reportaży pochodzących ze wszystkich trzech części popularnej serii autorstwa Krzysztofa...