Toxyczne dziewczyny

,,Toxyczne dziewczyny” autorstwa Rory Power, to niezwykła powieść. Sięgając po tą pozycje nie sądziłam, że aż tak mnie zaskoczy. Prawdę mówiąc, przed zaczęciem czytania nawet nie spojrzałam na opis książki. Przyciągnęła mnie okładka i tytuł i szczerze to spodziewałam się chodzących do szkoły i dużo imprezujących grupki licealistów. Pozytywnie się zaskoczyłam, gdy zobaczyłam, że te opowiadanie odbiega od schematu. Otóż autorka przelała na papier historie licealistek, ale dotkniętych paskudną chorobą; zamkniętych na wyspie, w szkole, z terenu której wyjście jest niebezpieczne. Tox – bo właśnie taką nazwę ma choroba – jest przyczyną wyrastania łusek, nowych organów i niewyobrażalnego bólu. Głównymi bohaterkami są trzy przyjaciółki – Byatt, Hetty i Reese. Są gotowe poświęcić dla siebie wszystko. Autorka w opowiadaniu głównie skupia się na temacie Toxu, ale porusza też inne, równie ważne tematy, jak delikatnie zaakcentowana, nieśmiała, homoseksualna miłość. Bardzo podobał mi się świat, który został wykreowany dla owych bohaterów. Widać, że wszystko było dokładnie przemyślane. Uczennice w szkole są samotne. Bardzo samotne. Bo przecież to nastolatki, które mogą liczyć tutaj tylko na siebie. Na wyspie nie można ufać nikomu. Tego opowiadania nie można zakwalifikować do jednego gatunku. Poruszana tematyka jest na pograniczu fantastyki i science fiction. Gdyby nie brutalność niektórych scen można byłoby powiedzieć, że ta książka jest kierowana do nastolatków. Nie usatysfakcjonowało mnie jednak zakończenie powieści, moim zdaniem zostało tu za dużo niedopowiedzeń i brakuje mi tutaj rozwinięcia i wyjaśnienia poszczególnych wątków. Mimo tego, opowiadanie bardzo mi się podobało i uważam, że warto je przeczytać.
-Dominika.

Informacje dodatkowe o Toxyczne dziewczyny:

Wydawnictwo: NieZwykłe
Data wydania: 2019-08-27
Tytuł oryginału: Wilder Girls
Dodał/a opinię: istnienie-slow

Zobacz opinie o książce Toxyczne dziewczyny

Kup książkę Toxyczne dziewczyny