Trzy dni i jedno życie

Każdy może być mordercą
Morderstwo kojarzy nam się z przemocą, bestialstwem, niezrównoważeniem psychicznym osoby która je popełnia. Ale co jeśli tym mordercą jest dziecko?
Pierre Lemaitre w swojej książce porusza temat małoletnich morderców i pokazuje jak niewiele trzeba, że tylko kilka sekund potrafi zmienić całe życie, zabrać dzieciństwo i skazać na ciągły lęk, niepokój. Głównym bohaterem powieści "Trzy dni i jedno życie" jest 12-letni Antoine. Jest to chłopak samotny, czuje się opuszczony. Towarzystwa dotrzymuje mu najczęściej pies sąsiadów i to właśnie jego śmierć staje się początkiem tragedii chłopca.
Antoine czuje się źle, stracił ukochanego psa, odsunęli się od niego koledzy, a dziewczynka, która mu się podoba dała mu kosza. Te wszystkie zdarzenia doprowadzają do tego, że w chłopcu rośnie gniew, który wyładowuje na 6-letnim chłopcu. W wyniku uderzenia w skroń chłopiec umiera a Antoine staje się mordercą. Takim mordercą mógł stać się każdy z nas, bo wszyscy traciliśmy panowanie nad sobą nie mogąc sobie poradzić z narastającymi w nas emocjami.
Powieść w przeciwieństwie do większości nie śledzi poczynań policji czy rodziny chcących odnaleźć zabójcę, ale losy mordercy, który chce się od kary uwolnić i robi wszystko by zatuszować swój czyn.
Choć pierwsze strony trochę mi się dłużyły, ponieważ początkowe opisy były trochę zbyt długie i rozbudowane to okazała się ciekawą pozycją. Później już było tylko lepiej, akcja trochę przyspieszyła, choć nie można tu powiedzieć o jakiś zaskakujących zwrotach. Czytając tą książkę mimowolnie utożsamiamy się z głównym bohaterem, próbujemy go usprawiedliwiać, tłumaczyć, szczerze mamy nadzieję, że wymiar sprawiedliwości go nie dosięgnie. Książka pozostawiła niedosyt. Uważam, że autor mógł jeszcze bardziej skupić się na psychice małoletniego mordercy, dobitniej opisać jaki wpływ na jego całe dalsze życie miało te kilka sekund słabości, jak rozpada się jego osobowość.
Książka jest na prawdę ciekawą pozycją i warto ją przeczytać.

Informacje dodatkowe o Trzy dni i jedno życie:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2017-09-27
Tytuł oryginału: Trois jours et une vie
Język oryginału: francuski
Dodał/a opinię: Iwa90

Zobacz opinie o książce Trzy dni i jedno życie

Kup książkę Trzy dni i jedno życie

Alex
Pierre Lemaitre0
Okładka ksiązki - Alex

,,Piszę tylko takie książki, które chciałby sfilmować Hitchcock".  Pierre Lemaître Kim, tak naprawdę, jest Alex ? Jest piękną, intrygującą...

Ofiara
Pierre Lemaitre0
Okładka ksiązki - Ofiara

NOWA KSIĄŻKA FRANCUSKIEGO MISTRZA KRYMINAŁU, autora, który nie lubi happy endów i pisze tylko takie książki, które chciałby sfilmować Alfred Hitchcock...