Uprowadzony

Tom 2 cyklu Jack Reacher

Na „Uprowadzonego” Lee Childa czekałam z wypiekami na twarzy. A potem rzuciłam się na lekturę, przekonana, że poznam nowe przygody niesamowitego Jacka Reachera. Jeden rzut oka na skrzydełko okładki wystarczył, żebym mogła się przekonać, że wyczekiwana przeze mnie „nowość” jest tak naprawdę… wznowieniem książki z 1998 roku… Denerwują mnie takie praktyki księgarń, ale nieważne – skoro już czekałam, od razu wzięłam się za lekturę i… wcale nie żałuję. Nie pamiętałam już początków mojego bohatera, a „Uprowadzony” jest drugą częścią serii, która liczy już kilkanaście tomów. Wspaniale było zobaczyć Jacka w chwili, gdy dopiero zaczyna swoje nowe życie – życie po odejściu z armii i odzyskaniu poczucia wolności. Jack jest dokładnie taki, jakiego znam i kocham od lat – silny, przenikliwy, bystry i niebezpieczny. A na dodatek – ma tutaj partnerkę, która jest jego żeńskim wydaniem: twardą, odważną i świetnie wyszkoloną Holly.

Mimo tego początkowego rozdrażnienia spowodowanego pomyłką, „Uprowadzony” bardzo mi się podobał. Akcja poprowadzona jest w trzech wątkach, z których najciekawszy dotyczy Jacka i Holly, którzy zostają uprowadzeni przez niebezpiecznych ludzi. Kolejne wątki – które oczywiście z czasem splotą się w jedno – to działania FBI, mające na celu uwolnienie Holly oraz szykowanie przez grupę ludzi pokoju, z którego nie można się wydostać. Wszystko dzieje się błyskawicznie, stopniowo wokół naszych bohaterów narasta coraz większe napięcie i groza związana z tym, czego mogą chcieć porywacze. Poznajemy też szaleńca, który szykuje… coś potwornego, co ma zmienić układ sił na świecie. Dziej się więc bardzo dużo i nie sposób się nudzić, mimo że Lee Child nie szczędzi nam drobiazgowych opisów broni, pocisków, balistyki i wszelkich ciosów, chwytów itp. To rzecz, którą można pokochać, albo… omijać bez szkody dla tekstu. Ja pokochałam, bo widzę w tym ogromną pasję autora, a wobec pasji nigdy nie pozostaję obojętna.

W te książce znalazłam wszystko, za co tak bardzo cenię cały cykl Lee Childa: poczucie humoru, szybką akcję, umiejętnie budowane napięcie, no i bohatera, który nie ma sobie równych. Reacher to postać niezwykła, niebezpieczna, i pełna sprzeczności: niby łagodny olbrzym, ale gdy mu ktoś nadepnie na odcisk, robi się śmiertelnie niebezpieczny. Kieruje się własnym kodeksem moralnym i bez wahania zabija tych, którzy według niego na śmierć zasługują. Trudno to pochwalać – ale taki jest Jack.

Komu ta książka może się spodobać? Nie trzeba wcale znać całego cyklu, żeby poczuć się dobrze z tą lekturę. Każdy, kto lubi szybką akcję, wojskowość, szczegóły związane z uzbrojeniem i sztukami walk – znajdzie tu coś dla siebie. Każdy, kto lubi powieści sensacyjne, z wyrazistym, nietuzinkowym bohaterem – powinien docenić Reachera i Holly – która jest po prostu rewelacyjna (po raz pierwszy trafiam na bohaterkę, która czuję się odpowiedzialna za Jacka i chce się nim… zaopiekować i zapewnić mu bezpieczeństwo!). Zakończenie mnie rozczarowało – chociaż przecież wiedziałam, że tak się skończyć MUSI.

Podsumowując: druga część serii o przygodach Jacka Reachera nie traci nic ze swojej świeżości – jest świetna, wciągająca i trzymająca w napięciu do ostatniej strony. Polecam gorąco!

Nastepnym razem będę uważnie czytać opisy wszelkich "nowości i zapowiedzi" - chociaż nie żałuję, że przypomniała sobie tę świetną książkę.

Informacje dodatkowe o Uprowadzony:

Kup książkę Uprowadzony

Adres nieznany
Lee Child0
Okładka ksiązki - Adres nieznany

11 HISTORII, KTÓRYCH JESZCZE NIE ZNACIE. 11 PRZYGÓD. 11 POWODÓW, BY WPLĄTAĆ SIĘ W TARAPATY I  WYJŚĆ Z NICH OBRONNĄ...

Jutro możesz zniknąć
Lee Child0
Okładka ksiązki - Jutro możesz zniknąć

Jack Reacher wie, po czym rozpoznać zamachowca-samobójcę. Listę dwunastu oznak behawioralnych sporządzoną przez izraelski wywiad zna na pamięć....