Uśpione namiętności

"Decydowanie o sobie jest takie przyjemne".

To nie jest książka wyłącznie dla kobiet dojrzałych, chociaż jej główna bohaterka wiekowo do takich właśnie należy. To książka dla każdej z nas – matki, żony, córki. Dla każdej kobiety, bo wszystkie nosimy w sobie tytułowe uśpione namiętności. Czas je przebudzić właśnie teraz, bo nikt tak, jak Anna H. Niemczynow nie zmotywuje nas do działania.

Anna H. Niemczynow to autorka poczytnych powieści obyczajowych, która zadebiutowała w 2017 r. książką pt. "W maratonie życia". Ukończyła nauki polityczne, prawo administracyjne i pedagogikę na Uniwersytecie Szczecińskim, a po studiach pracowała jako urzędnik państwowy. Obecnie mieszka wraz z mężem i dwójką dzieci w Kulumbach w północnej Bawarii.

Izabelle Walter nieoczekiwanie została wdową i właśnie ważą się jej losy. Kobieta, będąc przez ponad czterdzieści lat żoną dyplomaty, nie pracowała zawodowo, dlatego czwórka ich wspólnych dzieci postanawia roztoczyć nad nią opiekę. Rodzeństwo ustala, że Izabelle spędzi u każdego z nich dwa i pół miesiąca, a pozostały czas w roku przeznaczony zostanie na pobyt matki na zorganizowanych wakacjach. To plan niemal idealny do czasu, gdy Izabelle odważa się wyrazić własne zdanie.

Najnowsza powieść pasjonatki świadomego życia to oprócz wartościowej prozy obyczajowej, swoisty manifest dla każdej kobiety o zaprzyjaźnieniu się z odwagą. Owa przyjaźń zbyt często bowiem nie ma szansy na rozkwit, bo jak trafnie podsumowuje autorka "Nikt tak jak kobieta, matka, żona, nie jest skłonny do poświęceń". "Uśpione namiętności" to książka mająca wielką moc zmiany, którą każdy zapragnie poczuć, zgłębiając losy głównej bohaterki. Zaczynając od czerwonego koloru na paznokciach, a kończąc na samotnej podróży daleko od domu.

Powieść rozpoczyna się dość groteskową sceną pogrzebu, która pomimo powagi sytuacji, wywołuje uśmiech na twarzy czytelnika. I to dość niecodzienne, bo właśnie śmierć staje się przyczynkiem do tego, że Izabelle pragnie w końcu zabawić się życiem i w wyniku tego przeobraża się w kolorowego ptaka. Przebudzanie przez protagonistkę kolejnych uśpionych namiętności wywołuje pełną paletę uczuć – od podziwu i radości po konsternację oraz zdziwienie. Autorka w wykreowanej przez siebie historii udowadnia, że w życiu kobiety po sześćdziesiątce może zmienić się jeszcze bardzo wiele i owa zmiana może okazać się inspiracją dla innych, również młodszych przedstawicielek płci pięknej.

"Uśpione namiętności" to także wplatane w fabułę złote myśli, jakie czytelnik wyławia dla siebie, zgłębiając perypetie wdowy i jej dzieci. Myśli te niejednokrotnie zmuszają do chwilowego zatrzymania, do analizy własnych decyzji, czy też nawet do zmiany sposobu myślenia. Proste życiowe prawdy ubrane w literacki płaszcz prozy dla kobiet w wykonaniu autorki bezsprzecznie potrafią dotrzeć wprost do naszego serca.

Anna H. Niemczynow oddaje w ręce kobiet opowieść o każdej z nas, gdyż w losach Izabelle wszystkie znajdziemy cząstkę własnego życia. Jednak to, czy zechcemy obudzić uśpione namiętności, zależy już tylko od nas. Na początek wystarczy wziąć długopis w rękę i sporządzić swoją listę. A dalej niech dzieje się magia!

Informacje dodatkowe o Uśpione namiętności:

Wydawnictwo: Luna
Data wydania: 2022-10-26
Dodał/a opinię: Wioleta Sadowska

Tagi: Literatura obyczajowo-rodzinna

Zobacz opinie o książce Uśpione namiętności

Kup książkę Uśpione namiętności

Językiem serca jest tęsknota, a językiem umysłu - racjonalizacja. To racjonalne myślenie często spycha na margines kobiece uczucia. Kiedy kobieta wciśnie je w kąt, staje się jak gdyby maszyną do wykonywania obowiązków.

Głęboko wierzę, że każdy dołek kończy się wzniesieniem i z każdej głębokiej wody uda mi się wypłynąć na powierzchnię.

Jej portret
Anna H. Niemczynow0
Okładka ksiązki - Jej portret

To nie przypadek, że się spotkaliśmy. Być może świat oddał nam kilka zaległych godzin, tych, które w przeszłości nam zabrano. (...) Spóźniliśmy...

Powiedz życiu tak, Lili
Anna H. Niemczynow0
Okładka ksiązki - Powiedz życiu tak, Lili

Lilianna Berg jest niepoprawną poszukiwaczką szczęścia bez powodu. Głęboko wierzy, że przyszła na świat po to, aby czerpać radość pełnymi garściami i...