Uśpione namiętności

"W życiu musi być dobrze i niedobrze. Bo jak jest tylko dobrze, to jest niedobrze."
Jan Twardowski.
Przeczytałam gdzieś, że ta książka byłaby dobrym poradnikiem na terapie psychologiczną. Jest w tym sporo racji, gdyż z pewnością wyzwala bardzo dużo różnych emocji i ma pozytywny wpływ na psychikę człowieka a już z pewnością na psychikę kobiety...
Myślę, że "Uśpione namiętności" to lektura dla każdej kobiety, gdyż każda z nas może w niej znaleźć co swojego w głównej bohaterce lub w innych postaciach, które są bardzo realistycznie przedstawione przez autorkę. Kobiety bardzo często zapominają o sobie, wpadając w stały rytm: dom, praca, dzieci, mąż, jeśli są to jeszcze rodzice, i tak dookoła. To tak jakby przejść z trybu młodości w tryb rutyny. Chociaż myślę, że gdyby i panowie sięgnęli po te lekturę, to być może mogliby się czegoś o kobietach dowiedzieć...

Izabelle zwana Bellą została wdową, właśnie wybiera się na pogrzeb męża. Lecz ubrała się na tę ceremonię całkowicie inaczej niż wymagałaby tego tradycja. Bella po prostu odważyła się po latach ustępowania i służenia mężowi i dzieciom na krok naprzód, by teraz być sobą i dla siebie żyć.
Jej dzieci, a zwłaszcza żony synów są zbulwersowane jej postawą, lecz ona sobie z tego nic nie robi. Nie musi już trzymać się sztywnych zasad.

"Sznur długich do pasa pereł zarzuconych na czerwoną, dopasowaną w talii rozkloszowaną sukienkę zwrócił uwagę niemal wszystkich żałobników w momencie, gdy jego właścicielka Izabelle Walter wyłowiła go z rosołu, a następnie starannie oblizała każdy koralik."
Dzieci Belli są zainteresowane tylko podziałem majątku, nie biorą pod uwagę tego, że ich matka mogłaby mieć inne zdanie na ten temat. Chcą się nawet podzielić opieką nad matką pozbawiając ją jednocześnie domu. Dopiero odczytanie testamentu otrzeźwia ich. To jakby notariusz wylał im kubeł zimnej wody na głowy, bo okazuje się, że ich ojciec wszystko zapisał matce i nie ma żadnej możliwości podważenia tego zapisu.
Próbują różnych sztuczek by wpłynąć na matkę, lecz ona ma swój plan.
Bella zrobiła sobie listę uśpionych namiętności, czyli rzeczy, które chciałaby jeszcze w życiu zrobić. Dla siebie. Tylko dla siebie.
Wie o tym jedynie jej wnuczka Zuzanna, która jako jedyna z rodziny ma wstęp do domu Belli i w pełni popiera babcię w realizacji swoich planów.
Bella jest zawiedziona zachowaniem swoich dzieci, którym poświęciła całe życie. Jej synowa Marianna podburza rodzeństwo żeby uzyskać chociaż część ze spadku. Ich przebiegłe czasem działania nie dają żadnych efektów, Bella jest stanowcza i nie odpuszcza. Powoli zaczyna realizować swoje postanowienia z listy. Nie idzie jej to początkowo dobrze, lecz z czasem czuje się coraz bardziej swobodnie.

"Uśpione namiętności trzeba rozbudzić w sobie na nowo. Bo dopóki serce bije i zegar cichutko tyka, dopóty nadzieja wciąż żywa. Podążaj za nią, a odnajdziesz szczęście bez powodu. Po prostu sięgnij po szczęście. Ono jest na wyciągnięcie ręki. Jedyne, co musisz zrobić, to uwierzyć."
Czy Bella znajdzie siłę na realizację swoich zadań, które sobie zaplanowała? Jakie będą konsekwencje jej buntu? Jakie sekrety odkryje w gabinecie męża? Czy słusznie postąpiła? Jak zachowają się jej dzieci, czy wymyślą jakiś nowy plan?
O tym już dowiecie się sami, gdy sięgniecie po tę książkę, do czego Was namawiam.
Zresztą autorka znana jest z takich wyzwalających wielkie emocje książek.
Dodam tylko, że ja również jestem tego zdania, że nie można się całkowicie poświęcać dla innych. Nikt tego nie doceni, lecz oczekiwania i roszczenia będą coraz większe. Trzeba z dystansem spojrzeć na swoje życie i odważyć się na zmiany. Zmiany na lepsze dla siebie. Trzeba pamiętać o sobie.

"Językiem serca jest tęsknota, a językiem umysłu - racjonalizacja. To racjonalne myślenie często spycha na margines kobiece uczucia. Kiedy kobieta wciśnie je w kąt, staje się jak gdyby maszyną do wykonywania obowiązków."
Na końcu książki autorka zebrała trafne życiowe przesłania.
Polecam.

Informacje dodatkowe o Uśpione namiętności:

Wydawnictwo: Luna
Data wydania: 2022-10-26
Dodał/a opinię: Myszka77

Tagi: Literatura obyczajowo-rodzinna

Zobacz opinie o książce Uśpione namiętności

Kup książkę Uśpione namiętności

Powiedz życiu tak, Lili
Anna H. Niemczynow0
Okładka ksiązki - Powiedz życiu tak, Lili

Lilianna Berg jest niepoprawną poszukiwaczką szczęścia bez powodu. Głęboko wierzy, że przyszła na świat po to, aby czerpać radość pełnymi garściami i...

W maratonie życia
Anna H. Niemczynow0
Okładka ksiązki - W maratonie życia

W maratonie życia   Czy przebaczenie da się mierzyć jakąkolwiek miarą? Matylda wiedzie szczęśliwe życie: ma wspaniałą rodzinę - męża i dzieci - jednak...