Virion. Wyrocznia

Tom 1 cyklu Imperium Achai

"Imperium Achai" jest trzecim cyklem, które powstało w uniwersum stworzonym przez Andrzeja Ziemiańskiego. Jednak w chronologicznej kolejności wydarzeń powinien znaleźć się na początku. Osoby, które czytały "Achaję" spotkały się już z Virionem, poznając go jako szermierza natchnionego. Teraz mamy okazję poznać całą jego historię i dowiedzieć się co sprawdziło go na taką drogę.

Sam autor powiedział, że kolejność czytania wszystkich cykli jest dowolna. Ja zaczęłam czytać historię Viriona po zapoznaniu się zarówno z "Achają" jak i "Pomnikiem Cesarzowej Achai".

Część pierwsza „Wyrocznia” zaczyna od początku, czyli dzieciństwa bohatera. Poznajemy syna medyka, który znalazł dobry sposób na życie i zapewnił swojej rodzinie odpowiedni byt. Chłopak może zdobywać odpowiednie wykształcenie, nie zaznaje biedy i jest szanowany. Ma jednak swoje problemy. Stopniowo zauważa, że różni się od swoich rówieśników, a różnice te, choć w tym świecie i naszych współczesnych czasach nie byłyby niczym złym i dziwnym tak tam, gdzie narodził się Virion nie są zbyt mile widziane.

Ma swoje niezwykłe, choć kompletnie nieprzydatne umiejętności, prowadzi normalne chłopięce życie. Szkoła, zabawa, pierwsze zauroczenia, stopniowe wkraczanie w dorosłość. Część książki staje się niemalże sielankową opowieścią. Aż chce się zapytać: Gdzie jest ten brudny okrutny świat, który znamy z Achai? Spokojnie wszystko przed nami. Kiedy Virion staje się w końcu mężczyzną, tak samo jak każdy po ukończeniu szkoły, ma prawo wysłuchać wyroczni. Jedni biorą to za zwykły rytuał i mamrotanie otępiałej oparami staruszki. Jednak przepowiednia Viriona okazuje się bardzo niepokojąca.

Od tej pory życie chłopaka gwałtownie się zmienia. Oskarżenie o morderstwo, próby ucieczki i wielka zabawa w kotka i myszkę. Akcja nie toczy się co prawda jakoś specjalnie szybko i jak spojrzę na całość książki, to wydarzeń nie ma aż tak dużo. Jadnak jest na tyle dobrze napisana, że naprawdę potrafi wciągnąć i utrzymać w lekkim napięciu.

W przeciwieństwie do innych części gdzie bohaterów było więcej tu skupiamy się głównie na Virionie, czasem przeskakując do osób, które próbują go schwytać, ale wtedy i tak historia dotyczy głównie jego. Postać głównego bohatera jest świetnie wykreowana. Od razu zapałałam sympatią do tego chłopka. Pozostali bohaterowie intrygują. Mają w sobie sporo niewyjaśnionych tajemnic i mam wielką nadzieję, że w kolejnych częściach dowiemy się o nich czegoś więcej.

Mimo początkowej lekkości w książce nie zabraknie brutalności, przebiegłych podstępów, walk, tortur, także tych psychicznych i o seksualnym zabarwieniu, ale na to zaznajomieni z Achają pewnie już są przygotowani.

Wszystkim, którzy czytali któryś z cykli i spodobał im się świat Achai gorąco polecam również Viriona. Ci natomiast, którzy jeszcze nie zaczęli tej przygody, spokojnie mogą od niego zacząć. Świat ten jednak ma swoją specyfikę i domyślam się, że nie każdemu podejdzie do gustu. Ja jednak spokojnie mogę stwierdzić, że się nie zawiodłam. Cieszę się, że kolejny cykl trzyma ten sam poziom, a nawet przypadł mi do gustu bardziej niż "Pomnik".

Informacje dodatkowe o Virion. Wyrocznia:

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2017-10-11
ISBN: 978-83-7964-260-1
Język oryginału: Polski
Ilustracje:Eryk Górski/Robert Łakuta/Paweł Zaręba/Piotr Cieśliński/Vlamidir Neonov
Dodał/a opinię: Sadu

Zobacz opinie o książce Virion. Wyrocznia

Kup książkę Virion. Wyrocznia

Toy wars
Andrzej Ziemiański0
Okładka ksiązki - Toy wars

Reaktywacja mistrza efektownej fantastyki Koncentrat zawrotnego tempa, intrygujących fabuł, zaskakujących zwrotów akcji i koszarowego dowcipu. Toy story...

Virion. Adept
Andrzej Ziemiański0
Okładka ksiązki - Virion. Adept

Virion po raz kolejny staje twarzą w twarz z przeznaczeniem. Przeznaczenie, w osobie Horecha, nie poderżnęło mu jednak gardła, a jedynie zażądało wódki...