W cieniu góry

Lubicie czytać książki, których akcja rozgrywa się w górach?
Ja mam wielki sentyment do takich książek, uwielbiam góry i ten mroczny klimat, który oddają w książkach.
Moje pierwsze spotkanie z autorką, wcześniej nie miałam okazji czytać jej powieści, aż do teraz i jestem mile zaskoczona tym kryminałem, bo wciągnął on mnie od pierwszych stron, a to ostatnio rzadko się zdarza. Tutaj autorka od początku wali z grubej rury i przenosi nas do malowniczego miejsca na Beskidzie Niskim, gdzie dochodzi do morderstwa młodej i pięknej kobiety. Wielki plus za to, że nie ma tutaj zbędnego wstępu wprowadzającego do historii, tylko od razu mamy zbrodnie, ciało i podejrzanego, a śledztwo prowadzone jest przez podkomisarza Piotra Durlika.
Autorka przyszykowała dla nas więcej mrocznych i tajemniczych wątków i nie pozostawiła tylko przy tej jednej konkretnej zbrodni. Staniemy się świadkami jeszcze kilku zabójstw kobiet w tym, też jednego młodego studenta, który będzie w pewien sposób powiązany z całą sprawą i domniemanym mordercą.
Jest to chyba jeden z tych kryminałów, do których nie byłam w stanie wytypować mordercy, prawie do samego końca. Fabuła i wątki poprowadzone są tak, aby zmylić do końca czytelnika i pozostawić go z mętlikiem w głowie. Autorka tą książką bawi się z nami w kotka i w myszkę. Niby jesteśmy już na tropie mordercy, a tu jednak ślady prowadzą nas do kogoś innego i tak do samego końca, a wręcz do rozwiązania sprawy. Oprócz tajemnic, które ma miejscowa ludność, zamieszkująca tutejsze tereny, mamy piękne opisy przyrody. Uważam, że przy tego typu książkach takie opisy są wręcz wskazane, sam klimat powieści zostaje bardziej oddany i nakreślony.
A czytelnik jest w stanie bardziej wyobrazić sobie miejsce i akcje tutaj się rozgrywające.
Chociaż to jest kryminał, to książkę czyta się bardzo lekko i przyjemnie. Akcja nie biegnie za szybko, rozpędza się stopniowo, ale to też nie doprowadzi do tego, że z czasem zacznie Was nużyć ta historia. Jest tajemniczo i momentami mrocznie, a sam klimat wręcz porywa do dalszego czytania.

Informacje dodatkowe o W cieniu góry:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2022-07-06
Dodał/a opinię: Klaudia Hańczuk

Tagi: Kryminały detektywistyczno-policyjne

Zobacz opinie o książce W cieniu góry

Kup książkę W cieniu góry

Fakt, to było to miejsce. Wtedy osłonecznione, teraz w cieniu góry.

Facet za ladą przyjął zamówienie i bardzo się starał nie okazywać zdumienia. Średnio mu szło. Zieliński natomiast sprawiał wrażenie, jakby tego nie zauważył albo zauważył, ale miał na to wywalone.

Kto jest bez grzechu
Agnieszka Jeż0
Okładka ksiązki - Kto jest bez grzechu

Nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru Agnieszka Jeż opowiada wciągającą, duszną i nieoczywistą historię zwykłych ludzi i niezwykłych zbrodni. Znana czytelnikom...

Pastwa
Agnieszka Jeż0
Okładka ksiązki - Pastwa

Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar...

Za pierwszą kulisą
Mirosława Łukaszewicz