reklama

Wendyjska Winnica. Dolina nadziei

Wydawnictwo: Książnica
Data wydania: 2020-06-17
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788324584178
Liczba stron: 431
Język oryginału: Polski
Dodał/a opinię: patrycjadyrda
Tom 3 cyklu Wendyjska Winnica

Ocena: 5.75 (8 głosów)

"Wendyjska Winnica. Dolina nadziei" to trzeci i niestety ostatni tom trylogii (chociaż aż prosi się o dalszy ciąg). Przyszło nam na niego długo czekać, ale było warto, ponieważ po raz kolejny Pani Zofia zaserwowała nam prawdziwą literacką ucztę.
"Dolina nadziei" to cudowna i wartościowa powieść, napisana piękną polszczyzną. Oczami Matyldy oraz Ewy, możemy poznać sytuację nie tylko Chwalimia, Kargowej, czy Zielonej Góry, ale przede wszystkim powojennych Niemciec - Berlina, małych miasteczek i wsi. Pani Zofia pokazuje nam obraz dotkniętego, zniszczonego i pokaleczonego wojną świata, podzielonego nie tylko poprzez nowe granice, ale i różne sytuacje na ziemiach zajmowanych przez aliantów czy wyzwolicieli Rosjan. W ciekawy sposób opisuje to, co było istotą tamtych lat i mam wrażenie, że obecnych także - mianowicie, że zawsze jest jakiś wróg, "i zawsze znajdzie się ten kto wskaże palcem, kogo trzeba nienawidzić". "Ten ktoś sieje nienawiść tylko po to, by łatwiej było rządzić, by strach przed odmiennością tłumił w człowieku dobro". "Ktoś, kto nakazuje nienawidzić, to Hitler, Stalin, albo jeszcze inny rządny władzy człowiek o małej, podłej duszy". Daje nam do myślenia, czy podczas wojennej zawieruchy wszyscy Niemcy byli źli, a my Polacy tacy dobrzy? Czy nawet tym dobrym Niemcom nie można niczego zarzucić? Czy naprawdę był chociaż jeden człowiek, który starając się przeżyć nie ma nic na sumieniu? Czy ten kto nie jest bez skazy, ma prawo oczekiwać kary dla innych? Mimo, iż od wybuchu wojny minęło 10 lat, wciąż odnajdują się ludzie, nie łatwo uporać się z demonami przeszłości, pozbyć się lęku, ułożyć sobie życie na nowo i znaleźć miejsce, które stanie się domem. Cała trylogia to wielowymiarowe kompendium ludzkich zachowań, analiza najbardziej mrocznego okresu historii świata, pełna emocji i tematów do dyskusji.
"Pamięć o wojnie mamy w sobie. Jeśli ludzie zapomną, jaką była straszna, mogą chcieć następnej" - jest więc także przestrogą dla przyszłych pokoleń. Zdecydowanie godną polecenia i poświęcenia czasu.

Tagi: #wendyjskawinnica #zofiamąkosa #książnica

Zobacz opinie o książce Wendyjska Winnica. Dolina nadziei

Kup książkę Wendyjska Winnica. Dolina nadziei

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Recenzje miesiąca
Dom marionetek
Natasza Socha
Dom marionetek
Oszukany czas
Kinga Tatkowska
Oszukany czas
Szukając nadziei
Adrianna Klara Kłosińska
Szukając nadziei
Kilka niedużych historii
Katarzyna Wasilkowska
Kilka niedużych historii
Pani z wieży
Magdalena Wala
Pani z wieży
Domek na końcu świata
Danuta Noszczyńska
Domek na końcu świata
Sercem i rozumem
Wojciech Sobina
Sercem i rozumem
Dobry chłopak
Iwona Wilmowska
Dobry chłopak
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy