Wigilia z nieznajomym

"Wigilia z nieznajomym" to moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki i zdecydowanie zaliczę je do tych udanych.
Natasza Socha w książce używa lekkiego i bardzo przyjemnego języka, a przedstawioną historię pozwala nam poznać z dwóch najważniejszych perspektyw. Mamy możliwość poznania historii oczami zarówno Antoniny, jak i Marcela, którzy od lat wspólnie tworzą małżeństwo. Jest to para dojrzałych ludzi z niemałym bagażem doświadczeń i dwójką dorosłych już córek.
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, a oni w tym roku postanowili spędzić je inaczej niż zwykle, po swojemu a nie tak jak wszyscy tego od nich oczekują. Stąd bierze się wielki splot zdarzeń, który niesie ze sobą poznanie wielu osób, ich historii, ciekawych, niejednokrotnie nietuzinkowych przypadków.
Zarządzenie losu sprawia jednak, że Antonina i Marcel po ucieczce z domu spotykają się w kawiarni, gdzie udają dwoje nieznajomych, a dalsze wydarzenia dnia nie pozostawiają im wyboru jak spędzić ten dzień, w zupełnie inny niż tradycyjnie sposób, ale jednak razem.
Antonina podjęła już najtrudniejszą decyzję, z którą walczy od lat, i na którą za każdym razem brakowało jej odwagi. Natomiast Marcel bije się z myślami o wyjeździe do pracy, co wiąże się z opuszczeniem rodziny. Jak to często w takich sytuacjach los postanawia spłatać im figla i ich młodsza córka Karolina ląduje w szpitalu. A takie wydarzenia zawsze potrafią wiele zmienić i pokazać co tak naprawdę ma dla nas w życiu znaczenie.
Książka napisana jest w bardzo przyjemny sposób. Cała akcja toczy się w dzień Wigilii, choć zdarzają się również powroty w czasie, podczas których poznajemy stare wydarzenia z życia bohaterów i poznajemy wiele szczegółów, które istotnie wpłynęły na ich życie.
Polubiłam bohaterów, choć miałam również do nich niewielkie zastrzeżenia, a szczególnie do osoby Antoniny, której decyzję niejednokrotnie były dla mnie bardzo egoistyczne i nie potrafiłam się z nimi zgodzić. Mimo to jednak książkę czytałam z wielkim zaciekawieniem, szczególnie ciekawa byłam zakończenia całej Bożonarodzeniowej historii i stąd moje lekkie rozczarowanie zakończeniem, które tak naprawdę pozostaje otwarte.
Mimo wszystko książka przypadła mi do gustu i chętnie jeszcze kiedyś sięgnę po pióro autorki.

Informacje dodatkowe o Wigilia z nieznajomym:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2021-10-27
Dodał/a opinię: Małgorzata Styczeń

Tagi: Romans współczesny bóg

Zobacz opinie o książce Wigilia z nieznajomym

Kup książkę Wigilia z nieznajomym

Zaczarowane
Natasza Socha0
Okładka ksiązki - Zaczarowane

Ta historia wydarzyła się naprawdę. I nadal wydarza, niemal każdego dnia, w różnych miejscach na świecie. Cztery kobiety, które zaufały oszustowi...

Calineczka
Natasza Socha0
Okładka ksiązki - Calineczka

Do komisariatu zgłasza się zgwałcona kobieta. Okoliczności tego wydarzenia w dziwny sposób łączą się z zabójstwem młodej kobiety sprzed trzydziestu lat...