Wyborny trup

"Wyborny trup" przeleżał u mnie prawie miesiąc zanim zdecydowałam się na lekturę (mimo wszystko uważam, że nie stracił na "świeżości"). Jakoś nie mogłam się przełamać do sięgnięcia po tę książkę (to jak się u mnie znalazła to długa historia, więc pozwolę sobie ją pominąć), ponieważ obawiałam się, co tam znajdę (przeczytam). Pojawiające się recenzje zwracały moją uwagę i w końcu zdecydowałam się.

Książkę czyta się szybko - rozdziały są krótkie, a rozkład tekstu i czcionka dodatkowo pozytywnie wpływają na prędkość czytania.

Pozycja zdecydowanie skłania do refleksji nad tym, gdzie są granice człowieczeństwa - które zachowania można niejako usprawiedliwić panującym "systemem", a które są całkowicie nieakceptowalne.

Czy ta pozycja to totalna fikcja, czy może raczej wizja tego, co nas może czekać lub nawet czeka w związku ze wzrostem ilości ludzi na świecie, a co za tym idzie - ze wzrostem stopnia zniszczenia środowiska naturalnego? Nie jest bowiem tajemnicą, że człowiek to wyjątkowo egoistyczna istota, która za wszelką cenę i na wszelkie możliwe sposoby chce udowadniać (i udowadnia), że może chociażby wycinać lasy (i zastępować je budynkami i sieciami komunikacyjnymi, a tym samym niszczyć środowisko życia wielu organizmów żywych), osuszać tereny (i znowu niszczyć środowisko życia organizmów, a co za tym idzie również samych tych organizmów), hodować, modyfikować i zabijać... Do wyginięcia niejednego gatunku przyczynił się właśnie człowiek. Czy wobec tego wizja "hodowli ludzkich" i zjadania się nawzajem to wymysł autorki, czy raczej wizja tego, do czego człowiek byłby zdolny, gdyby tylko znalazł sobie odpowiednie usprawiedliwienie swoich czynów?

Losy głównego bohatera wciągają i w czasie lektury można wymyślić naprawdę sporo swoich scenariuszy. Zakończenie zmusza czytelnika do jeszcze głębszej analizy zachowań bohatera/bohaterów. Przyznam jednak, że stawiałam na nieco inne zakończenie. Dlatego po przeczytaniu książki miałam mętlik w głowie - dosłownie jakbym dostała pałką w łeb...

Książkę otrzymałam z serwisu granice.pl

Informacje dodatkowe o Wyborny trup:

Wydawnictwo: Mova
Data wydania: 2021-01-27
Tytuł oryginału: Cadáver exquisito
Tłumaczenie: Patrycja Zarawska
Dodał/a opinię: paulinarobak

Tagi: Współczesna proza literacka bóg

Zobacz opinie o książce Wyborny trup

Kup książkę Wyborny trup