Jesienne nowości i zapowiedzi Wydawnictwa Mova

Data: 2024-10-01 11:15:20 | aktualizacja: 2024-10-01 11:22:05 | artykuł sponsorowany | Ten artykuł przeczytasz w 17 min. Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Coś dla miłośników literatury pięknej, fanów kryminałów, czytelników grozy i wielbicieli czarnych komedii – wybór jesiennych nowości w Movie zaspokoi najrozmaitsze gusta czytelnicze.

Jesienne nowości i zapowiedzi książkowe Wydawnictwa Mova

Ci, którzy przeczytali Piersi i jajeczka lub Heaven lub też słyszeli o najważniejszej według Murakamiego japońskiej pisarce Mieko Kawakami, z pewnością skuszą się na jej kolejne literackie arcydzieło Wszyscy zakochani nocą. Idąc tropem #movaazjatycka, warto także zajrzeć do Seulu, do najnowszej powieści autorki AlmondaTube.

Miłośnikom Wybornego trupa zapewne Niegodnych nie trzeba nawet polecać. Tym razem Agustina Bazterrica przedstawia wyśmienitą wizję postapokaliptycznej rzeczywistości w znakomitym, gotyckim stylu.

#movamroczna zaprasza wraz z wspaniałą Ireną Małysą, autorką bestsellerowej serii babiogórskiej tym razem nie do Zawoi czy nad morze, ale do Krakowa. W Mostach na Wiśle autorka w mistrzowski sposób przeprowadza kryminalną intrygę w realiach wojennych i współczesnych. W tle: kibicowskie porachunki i kradzieże arcydzieł sztuki.

Fanów Sagera na pewno zainteresuje thriller Prawie jak w domu Sarah Gailey, uznanej amerykańskiej pisarki, określanej jako jeden z najostrzejszych i najzabawniejszych głosów współczesnej popkultury. A jeśli ktoś się zdecyduje na kryminał z pewną dozą humoru, to na pewno nie zawiedzie się lekturą świetnej Akademii zbrodni. I na koniec dla tych, co naprawdę lubią się bać – zbierający doskonałe recenzje Dom Starlingów.

Mova to gwarancja prawdziwie zaczytanej jesieni!

Prawie jak w domu

Sarah Gailey

Tłum. Robert J. Szmidt

Thriller

- Mroczny, gotycki thriller Sarah Gailey, określanej jako jeden z najostrzejszych i najzabawniejszych głosów współczesnej popkultury

- Określany jako rozdzierający serce (Booklist), przerażające, porywające science fiction (Publisher’s Weekly), Veronica Mars z odrobiną Harry’ego Pottera (The Nerd Daily).

Czuj się jak w domu. Chociaż… może lepiej nie?  

Powroty bywają trudne. Dla Very powrót oznacza przyjazd do Domu Crowdera – miejsca, w którym się wychowała i które przez wiele lat stanowiło jej bezpieczną przystań. Ale w którym też jej ojciec, seryjny morderca, pozbawiał życia swoje ofiary.  

Vera musi na nowo zmierzyć się z traumą z dzieciństwa. Znajduje skrawki notatek pisanych ręką ojca. Wie, że pochodzą z jego dziennika, jednak zeszyt zaginął dawno temu.

Fundamenty owianego złą sławą Domu Crowdera wciąż jeszcze skrywają nieodkryte tajemnice. Pytanie tylko, jak głęboko sięga zgnilizna. 

Sarah Gailey - amerykańska pisarka, jeden z najostrzejszych i najzabawniejszych głosów współczesnej popkultury. Autorka powieści fantasy, science fiction, kryminałów, opowiadań i komiksów. Laureatka nagrody Hugo i bestsellerowa aautorka fantastyki spekulacyjnej. Jej książki z obszaru literatury faktu zostały opublikowane przez dziesiątki międzynarodowych wydawnictw, a powieści wydane w ponad siedmiu różnych językach. Mieszka w Los Angeles. Prowadzi stronę sarahgailey.com. 

Premiera: 28 sierpnia 2024

Wszyscy zakochani nocą

Mieko Kawakami

Tłum. Anna Horikoshi

Literatura piękna

- Nowa powieść Mieko Kawakami, uznanej przez Harukiego Murakamiego za najważniejszą współczesną pisarkę japońską, autorki bestsellerów Piersi i jajeczka i Haeven.

- Międzynarodowa literacka sensacja, najlepsza książka 2022 roku według „Publishers Weekly”, „TIME”, „The Washington Post”, OprahDaily i Lit Hub.

- Powieść określana jako „genialna i bezkompromisowo szczera w ocenie krzywd, jakie kobiety wyrządzają sobie nawzajem („The New York Review of Books”). 

Co to znaczy być kobietą we współczesnej Japonii 

Fuyuko jest niezależną korektorką. Ma trzydzieści cztery lata i całkowicie poświęca się pracy, wyszukując najdrobniejsze błędy w tekście. Nad jej zleceniami czuwa przebojowa Hijiri i w zasadzie to jedyna osoba, z którą Fuyuko utrzymuje kontakt. W lustrzanym odbiciu staje twarzą w twarz ze zmęczoną i pozbawioną ducha kobietą, której nie udało się przejąć kontroli nad własnym życiem. Chciałaby coś zmienić, ale nie wie jak. Alkohol pozwala jej uwolnić się od samej siebie. Punktem zwrotnym okazuje się przypadkowe spotkanie mężczyzny, który opowiada jej o pięknie światła, muzyki klasycznej i widzi w niej coś, czego nikt inny wcześniej nie zauważył.  

Powieść Kawakami jest bezkompromisowo szczera w ocenie krzywd, jakie kobiety wyrządzają sobie nawzajem. Nie traci przy tym z oczu nadrzędnych struktur, które w ogóle je do tego prowadzą.  The New York Times 

Kawakami w swoich powieściach skupia się na strukturach społecznych, klasowych i płciowych. Podobnie jak w przypadku Piersi i jajeczek, w których bada autonomię reprodukcyjną, Wszyscy zakochani nocą kwestionują ograniczenia społeczne. – Financial Times

Kawakami pisze z poetycką wrażliwością. Niezapomniane i mistrzowskie dzieło. – Kirkus Reviews

Mieko Kawakami – japońska pisarka, autorka światowych bestsellerów, w tym powieści Piersi i jajeczka, Heaven, uznana przez Harukiego Murakamiego za najważniejszą współczesną pisarkę japońską. Zwyciężczyni prestiżowych nagród literackich: Akutagawy (2008), Murasaki Shikibu (2010), Tanizakiego (2013), nominowana do Nagrody Bookera (2022). Jej Piersi i jajeczka znalazły się w zestawieniu czterdziestu ulubionych książek napisanych przez kobiety, które wybrała Elena Ferrante. Była piosenkarką i blogerką, w 2006 roku zadebiutowała jako poetka, a w 2007 jako autorka prozy. Jej powieści, tłumaczone na ponad dwadzieścia języków, znane są z poetyckiego stylu, feministycznych analiz kobiecego ciała, zaabsorbowania etyką i nowoczesnym społeczeństwem. Kawakami mieszka w Tokio w Japonii.  

Premiera: 25 września 2024

Niegodne

Agustina Bazterrica

tłum. Katarzyna Mojkowska

Literatura piękna

Nowa, porywająca powieść autorki światowego bestsellera Wyborny trup.

Nikt nie odmawia Matce Przełożonej. Nikt, kto chce pozostać przy życiu.

Świat, który znamy, przestaje istnieć. Po wielkiej katastrofie historia zatacza koło, cywilizacja cofa się do Średniowiecza, udaje się przetrwać zaledwie garstce ludzi. Trwa dramatyczna walka o dostęp do wody, powietrze jest gęste od zarazy. Do dawnego klasztoru, a obecnego Domu Świętego Siostrzeństwa trafia grupa kobiet. Wszystkie muszą wyrzec się pochodzenia, prostackich idei, brudu nocy, który pełznie im we krwi. Każda chce zostać Oświeconą. Jedna z Niegodnych opisuje pod osłoną nocy co dzieje się za murami klasztoru. Tortury, przerażające ceremonie. Wszystko pod ścisłym nadzorem okrutnej Siostry Przełożonej, nad którą stoi tylko On. Nikt nie wie, kim jest, ale to właśnie On dominuje z cienia.

Niegodne Agustiny Bazterriki to wizja postapokaliptycznej rzeczywistości w znakomitym, gotyckim stylu, poruszająca kwestię relacji między kobietami, temat władzy i religii.

Argentyńska pisarka powraca z zadziwiającą historią, która czyni ją jednym z najważniejszych głosów w literaturze grozy. Namiętna, przejrzysta, genialna. – Publishers weekly

To być może jedno z najciekawszych dzieł futurystycznych ostatniego roku [...] Czytanie Niegodnych jest niemal obowiązkiem. – Cine y literatura

Premiera: 11 września 2024

Listy miłosne do seryjnego mordercy

Tasha Coryell 

tłum. Dorota Pomadowska

Olśniewające połączenie thrillera, mrocznego romansu i studium psychologicznego, wywracające do góry nogami zasady gry znane z tradycyjnych dreszczowców o grze w kotka i myszkę.

Życie miłosne Hannah? Konające. Kariera? Martwa. Nowy korespondencyjny znajomy? Zabójczy.

Rozczarowana życiem Hannah spędza większość wolnego czasu na forum poświęconym prawdziwym zbrodniom. Z pasją śledzi wstrząsający wątek zabójstwa czterech kobiet, w którym podejrzanym jest młody i niezwykle przystojny prawnik William Thompson. Pod wpływem emocji postanawia napisać do niego list. Chce tylko dać ujście tłumionej frustracji i złości, gdy niespodziewanie… William odpisuje.

Każda kolejna jego wiadomość jest coraz bardziej zaskakująca, a listy, które wymieniają, stają się mostem łączącym ich wewnętrzne demony. Czy zdeterminowana Hannah, biorąc śledztwo w swoje ręce, dowie się prawdy, czy też po prostu po drodze straci życie?

Świeży, wnikliwy i cudownie wytrawny… imponująco oryginalny debiut. – The Guardian

Nie powstrzymasz śmiechu śledząc obserwacje Hannah na temat dorosłości, true crime i współczesnych randek. Glamour

Tasha Coryell uczy angielskiego na Uniwersytecie Alabama, na którym uzyskała tytuł magistra w dziedzinie twórczego pisania. Jest doktorantką w dziedzinie kompozycji i retoryki. Jej opowiadania, eseje i wiersze ukazywały się w wielu czasopismach. Love Letters to a Serial Killer to jej debiutancka powieść, perfekcyjnie łącząca thriller z mrocznym romansem. 

Premiera: 11 września 2024

Tube. Opowieść o pewnym życiu

Sohn Won-pyung

tłum. Dominika Chybowska-Jang

Literatura piękna

Nowa powieść Won-pyung Sohn, autorki sprzedanego w milionach egzemplarzy Almonda

Projekt: koniec z frustracją! Tylko czy po tylu porażkach można się odbić od dna? 

Kim Seong-gon zbliża się do pięćdziesiątki i jest kompletnie przybity ciężarem swoich niepowodzeń. Próbuje popełnić samobójstwo, ale nawet to mu się nie udaje. Zainspirowany przypadkowo obejrzanym wywiadem postanawia zmienić coś w swoim życiu. Otwiera kanał na YouTube, aby dzielić się z innymi swoimi doświadczeniami wprowadzania życiowych zmian.  Zyskuje popularność, a każdy pozytywny komentarz i słowa wsparcia są dla niego, jak sam mówi, drobnymi gałązkami, z których próbuje zbudować tratwę, która ma go ratować przed utonięciem. Jednak czy to na pewno jest happy end, który przewidział dla niego los?  

Powieść Won-pyung Sohn to poruszająca, inspirująca, solidna dawka wsparcia dla każdego z nas, żeglujących przez wzburzone fale zwane życiem.

Kiedy odłożyłem ją na regał, nie mogłem powstrzymać wypływającego na usta uśmiechu. Wyrazu zadowolenia, który naturalnie pojawia się na twarzy po zjedzeniu czegoś dobrego. – Cheon Myeong-kwan, pisarz   

Ile razy uda nam się doświadczyć życia dokładnie takim, jakim jest? Książka opowiada o pewnym mężczyźnie, choć jednocześnie jest też historią każdego z nas. Poświęćmy czas, by poprzez perypetie Kim Seong-gona Andrei zastanowić się nad podejściem, jakie sami powinniśmy przyjąć w płynącym nieustannie życiu. Nam Da-reum, aktor 

Premiera: 23 października 2024

Dom Starlingów

Alix E. Harrow

tłum. Anna Hikiert-Bereza

Horror

  • Nowa powieść autorki bestsellera New York Timesa Dziesięć tysięcy drzwi.
  • Najlepsza Książka Października 2023 Reese's Book Club.

Gotycka powieść o małym miasteczku nawiedzanym przez tajemnice, które nie mogą pozostać pogrzebane 

Eden to jedno z wielu umierających, pechowych miasteczek w Kentucky, gdzie woda jest ciężka od metalu, a powietrze pełne lotnych popiołów z pobliskich kopalni. Jedyny powód, dla którego ktoś mógł słyszeć o tym miejscu, to legenda o Eleanor Starling, XIX-wiecznej autorce i ilustratorce, która napisała popularną dziecięcą powieść, Krainę Pod – i zniknęła. Zanim słuch o niej zaginął, wybudowała niezwykły dom. Dziś wszyscy mieszkańcy są zgodni, że najlepiej byłoby pozwolić, aby dom Starlingów – i jego ostatni samotny spadkobierca, Arthur – zgnili. 

Opal wie, że lepiej nie zadzierać z nawiedzonymi domami i ponurymi, tajemniczymi mężczyznami, ale niespodziewana oferta pracy może być szansą na lepszą przyszłość dla jej brata. Zbyt szybko jednak rezydencja Starlingów zaczyna niebezpiecznie przypominać jej coś, czego nigdy nie miała: dom. 

Gdy złowrogie siły zbliżają się do Edenu, Opal i Arthur będą musieli dokonać tragicznego wyboru: odkopać pogrzebane sekrety przeszłości i stawić czoła własnym lękom lub pozwolić, by miasteczko zostało przejęte przez koszmary. 

Jeśli Opal chce mieć dom, będzie musiała o niego zawalczyć. 

Premiera: 9 października 2024

Mosty na Wiśle

Irena Małysa

Kryminał

Nowy, inspirowany prawdziwymi wydarzeniami kryminał autorki bestsellerów z cyklu Babia Góra

- Nowy kryminał autorki bestsellerowej babiogórskiej serii z Baśką Zajdą 

- Wyśmienita kryminalna historia, odnosząca się do prawdziwych postaci i wydarzeń, w tym okupacji Krakowa, kanibala Franza Thama i motywu grabieży polskich dzieł sztuki przez nazistów 

Mosty na Wiśle - niemi świadkowie wydarzeń 
Jak dalekie cienie na teraźniejszość rzucają mroczne tajemnice z przeszłości? 

Kraków, 1939: Widmo nadchodzącej wojny rozdziela nierozłączne dotąd przyjaciółki Hanię i Esterę. Estera, pochodząca z zamożnej żydowskiej rodziny, wyjeżdża do Palestyny, a Hania, Polka, żyjąca skromnie z matką, musi walczyć o przetrwanie w okupowanym Krakowie. Pracuje w magazynie zlokalizowanym w podgórskim getcie, gdzie w tle kwitnie nielegalny handel i pobrzmiewają budzące grozę straszliwe plotki o sprzedaży ludzkiego mięsa. Narażając się na kolejne niebezpieczeństwa Hania nawet nie przypuszcza, jaki wpływ na przyszłość będą miały jej decyzje.  

Kraków, 1993: Walenty Cichocki, pięćdziesięcioletni policjant i miłośnik sztuki, prowadzi sprawę zabójstwa niemieckiego turysty. Jego ciało, z szyją owiniętą szalikiem Cracovii, znaleziono tuż po krakowskich derbach. Walenty wkracza w mroczny świat kibiców, handlarzy sztuki i prostytutek, a sprawa komplikuje się, gdy, tym razem w pobliżu mostu Powstańców Śląskich - odnalezione zostaje kolejne ciało. Kto i dlaczego zabija Niemców i pozoruje kibicowskie porachunki? 

Irena Małysa - autorka kryminałów, z wykształcenia pedagożka specjalna. Prowadzi własną firmę oraz dom tymczasowy dla bezdomnych psów. Zakochana w folklorze. Jej debiut literacki, W cieniu Babiej Góry (2021), otwierający cykl opowieści o Baśce Zajdzie, podbił serca czytelników w Polsce i zyskał miano bestsellera. Autorka w swoich powieściach w mistrzowski sposób łączy porywającą fabułę z intrygującą zagadką kryminalną. Jej książki wyróżniają się unikalnym klimatem, z elementami ludowości i magii, silnym ładunkiem emocjonalnym i fascynującymi wątkami historycznymi.

Premiera: 13 listopada 2024

Akademia Zbrodni. Jak zamordować swojego szefa

Rupert Holmes

tłum. Janusz Maćczak

Kryminał

Bestseller New York Timesa, określany jako satyryczne arcydzieło (Portland Book Review), połączenie Hogwartu, Downton Abbey i kurortu w stylu Białego Lotosu (Los Angeles Times), diabelnie zabawny (Booklist).  

Nabór na uczelnię, która mistrzowsko uczy zbrodni doskonałych 

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądałoby wasze życie, gdyby osoba, która przysparza wam zmartwień, nagle zniknęła? Jeśli tak, to jest duża szansa, że odnaleźlibyście się w szeregach studentów Akademii Zbrodni McMasters, podobnie jak Cliff Iverson.  

Akademia ta ofertuje niezapomniany program zajęć, który kończy się pracą dyplomową polegającą na zaplanowaniu doskonałego morderstwa. Zbrodnia ta musi jednak nieść ze sobą przesłanie i przyczynić się do uczynienia świata lepszym miejscem do życia. Ponadto każdy musi mieć uzasadniony powód, aby do niej przystąpić. I liczyć się tym, że może się stać ofiarą własnych kolegów. 

Poznaj znakomity, przewrotny thriller Ruperta Holmesa, pełen intrygi i czarnego humoru! 

Rupert Holmes - pisarz, kompozytor, autor tekstów, dwukrotny laureat nagrody Edgara stowarzyszenia Mystery Writers of America. Jego matka była Brytyjką, ojciec Amerykaninem o żydowskich korzeniach, którego rodzina pochodziła z Polski. Światową sławę przyniósł mu utwór Escape (The Piña Colada Song) (1979) a także musicale The Mystery of Edwin Drood i Curtains. Jego talent jako producenta i kompozytora został doceniony przez wielu znanych artystów, w tym Barbrę Streisand.

W 2003 roku opublikował swoją pierwszą powieść Where the Truth Lies, która została zekranizowana, w rolach głównych wystąpili Colin Firth i Kevin Bacon. Kolejna powieść Swing, która była innowacyjnym projektem, w którym na płycie CD zostały zawarte muzyczne wskazówki do rozwiązania zagadki kryminalnej. Akademia zbrodni. Jak zamordować swojego szefa (2023) zajęła szóste miejsce na liście bestsellerów New York Times w kategorii fiction. Mieszka w Cold Spring, w stanie Nowy Jork.

Premiera: 6 listopada 2024

Wydawnictwo MOVA

www.mova.com.pl

FB: wydawnictwomova

IG: wydawnictwomova

TT: wydawnictwomova

Grupa Wydawnictwo Kobiece

Tagi: literatura,

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Jak (nie) zostać królową
Katarzyna Redmerska ;
Jak (nie) zostać królową
Niewolnica elfów
Justyna Komuda
Niewolnica elfów
Lucek
Iwonna Buczkowska ;
Lucek
Mykoła
Michał Gołkowski ;
Mykoła
Jak ograłem PRL. Z gitarą
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Z gitarą
Faza kokonu
Joanna Gajewczyk ;
Faza kokonu
Bapu, opowieść o dobrym maharadży
Monika Kowaleczko-Szumowska
Bapu, opowieść o dobrym maharadży
Pokaż wszystkie recenzje