Wyrobisko

Tego lata odwiedziłam ponownie, po wielu latach kopalnię soli w Wieliczce. W trakcie wycieczki pomyślałam, że jest to sceneria idealna na kryminalną opowieść. Niedługo później okazało się, że na ten sam pomysł wpadły dwie poczytne pisarki, musiałam więc sprawdzić z jakim skutkiem.

W kopalni soli ma być kręcony film dokumentalny, pod ziemię schodzi osiem osób, dla innych ludzi atrakcja turystyczna jest tego dnia nieczynna.

Ośmioosobowa ekipa to reporterka, dźwiękowiec, oświetleniowiec, operator, przewodnik, kulturoznawczyni, właściciel stacji oraz nastoletnia Iga.

To miała być szybka akcja, kilka ujęć i wyjazd na górę, niestety nic z tego. Najpierw wybuch a później odkryte zwłoki jednego z członków ekipy zmieniają wszystko. Duszna i klaustrofobiczna atmosfera, potegują strach i niepewność, obserwujemy nieprzewidywalne ludzkie zachowania. Czy uda im się zachować zimną krew? Czy komukolwiek uda się wyjść stamtąd cało?

Podczas lektury miałam przed oczami niedawno odwiedzane miejsca, co potęgowało moje odczucia, zawsze to inaczej kiedy wyobrażamy sobie miejsca o których czytamy, a inaczej kiedy je znamy, widzieliśmy, byliśmy w nich.

Książka wciągnęła mnie na dobre, bardzo ciekawiły mnie ludzkie zachowania przedstawione w książce, chyba nawet mocniej intersowała mnie strona psychologiczna od tej kryminalnej. Przyznam, że nie podejrzewałam takiego zakończenia.

Co do współpracy obu pań to nie mam zbyt wiele do powiedzenia, znam książki M.O. Sobczak, natomiast nie czytałam wcześniej żadnej książki drugiej autorki. Z chęcią przeczytam coś pani Przydrygi, ale zanim to nastąpi polecam wam "Wyrobisko", ja z lektury jestem zadowolona.

Swoją drogą ciekawa jestem, jak książka wpłynie na odwiedzających Wieliczkę. Ja przy następnej wizycie z pewnością będę miała przed oczami historię i postaci z książki.

Książkę polecam.

Kup książkę Wyrobisko

Mursz
Ewa Przydryga0
Okładka ksiązki - Mursz

Las, który odcisnął krwawe piętno na życiu okolicznych mieszkańców, przypieczętuje także jej los... Pola z trudem usiłuje wrócić do nowego życia...

Topieliska
Ewa Przydryga0
Okładka ksiązki - Topieliska

Mglisty poranek, szalejąca za oknem zamieć śnieżna i jedna prośba, która zmieni wszystko Telefon z przychodni wyrywa Polę ze snu. Okazuje się,...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;